0212 211 1616                            
Tasarım Tescilinin Önemi Ve Gerekliliği

Endüstriyel Tasarım Tescili İle İlgili Bilinmesi Gerekenler 2022

1 Haziran 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Endüstriyel Tasarım tescili ile ilgili bilinmesi gerekenler 2022 yılı içerisinde güncel bilgileri bu yazımızda tarafınıza sunacağız. Endüstriyel tasarım tescili oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu bahsettiğimiz yelpaze içerisinde mobilyalar, ev aletleri, elektrikli veya elektriksiz ev aletleri, mücevher, halı ve kumaş ve daha fazlası gibi birçok ürün için endüstriyel tasarım tescilleri geçerlidir.

554 Sayılı Kararnameye göre, herhangi bir tasarımı endüstriyel tasarım olarak kaydedebilmek amacı ile gerekli olan temel özellikler söz konusudur. Endüstriyel tasarım tescilini alacak ürünün inovasyon kriteri ve ayırt edici özelliği kesinlikle olmalıdır.

Bu bir zorunluluktur. Endüstriyel tasarıma konu olan aynı veya benzer ürün mevcutsa, dosyalama tarihinden önce kamuya açık hale getirilmiş olması yenilik kriterini ve ayırt edici özelliklerini ortadan kaldırmaktadır.

Endüstriyel Tasarım Belgesi Korunma Süresi

Endüstriyel tasarım belgesi korunma süresi ise, başvuru tarihinden itibaren her 5 yılda bir yenilenmelidir. Bu süreç 25 yıla kadar sürecek olan bir süreçtir. Ürün 25 yıl sonra hiçbir koruma altına girmez. Kayıt koruması ülkeye özgüdür. Endüstriyel tasarım belgesi yalnızca Türkiye sınırları içinde geçerlidir ve mülkiyet haklarına sahiptir.

Günümüzde tüketim ürünlerinin seçiminde önemli bir paya sahip olan biçimsel görünüm, genellikle kalite ve marka ile eş anlamlıdır. Bu durumda bazen seçim yaparken en önemli olan durum haline gelir. Bu nedenle özgün, diğerlerinden farklı olan ve yeni tasarımların tescil yoluyla korunmasının yanı sıra sağladığı yasal hakların tüketicinin gözünde fark yaratması oldukça büyük önem taşır.

Tasarım Tescili

Tasarımın tescili ile herhangi bir eşi benzeri olmayan tasarımın hak sahibinin onayı ve rızası olmadan tasarımın diğer kişilerce ticari amaçla kullanımı engellenir. Bu engelleme hakkını veren tasarım tescilidir.

Tasarlayan kişiye verilen bu hak özgün, yeni ve diğer tasarımların kopyalanması, taklit edilmesi gibi durumlarla karşılaşmasını ve ticari kayıplara yol açmasını büyük ölçüde önler. Bu nedenle tasarımların piyasaya sürülmesinden önce kayıt başvurusunun yapılması önemlidir. Başvuru ürünün piyasaya sürülmesinden en geç 1 yıl sonra yapılmalıdır. Aksi takdirde ürün bir kamu yararı olarak kabul edilir. Detaylı bilgilendirmelere sahip olmak için Google ile bizlere ulaşın.


Leave a Comment

Bizi Arayın