0212 211 1616                            
Endüstriyel Tasarim Tescili Nedir

Endüstriyel Tasarim Tescili Nedir

19 Temmuz 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Endüstriyel Tasarim Tescili Nedir, endüstriyel tasarım tescili, endüstriyel tasarımın belirlenmiş bir ulusal veya uluslararası ofise tescil edilmesi işlemidir. Endüstriyel tasarım tescilinin amacı, endüstriyel tasarım sahibine tescilli tasarımın belirli bir süre kullanımı üzerinde yasal olarak tanınan bir tekel sağlamaktır. Bu, sahibinin yetkisiz kullanıcılara karşı münhasır haklarını kullanmasına izin verir.

Endüstriyel Tasarim Tescili Nedir? Bir endüstriyel tasarımı tescil ettirmek için, başvuru sahibi, diğer şeylerin yanı sıra tescilli tasarımın illüstrasyonlarını ve fotoğraflarını içeren belgeleri sunmalıdır. Başvuru daha sonra, kayıt şartlarını karşılayıp karşılamadığını belirleyecek olan bir sınav görevlisi tarafından incelenecektir. Aksi takdirde, incelemeyi yapan kişi bir tescil belgesi düzenleyecek ve tescilli tasarımın detaylarını resmi bir gazetede yayınlayacaktır. Tescilli bir endüstriyel tasarımın koruma süresi ülkeden ülkeye değişmekle birlikte tipik olarak 5 ila 10 yıl arasındadır.

Endüstriyel tasarım, üretilmiş bir eşyanın görünümü için bir plan veya öneridir. Endüstriyel tasarımlar, tasarımın yaratıcısına belirli bir süre için tasarımın münhasır haklarını vermek için Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (PTO) tescil edilebilir. Endüstriyel tasarım tescilinin amacı, insanları yeni, özgün tasarımların yaratılmasına yatırım yapmaya teşvik etmektir.

Bir endüstriyel tasarımın tescil süreci nispeten basittir. Tasarımcı, önerilen tasarımın görüntüleri ile birlikte PTO’ya bir başvuru sunar. PTO’nun başvuruyu kabul etmesi halinde, Resmi Gazete’de yayımlanacak ve tasarımın tesciline itiraz etmek isteyen herkesin itiraz beyanında bulunmak için 30 günü var.

Endüstriyel tasarım tescili, bir endüstriyel tasarımın ulusal bir fikri mülkiyet ofisine tescil edilmesi işlemidir. Endüstriyel tasarım tescilinin amacı, tescilli endüstriyel tasarım sahibine tescilli tasarım üzerinde münhasır haklar sağlamaktır.

Tasarım Tescil Sorgulama

Benzersiz olduğuna inandığınız ve onu korumak istediğiniz bir tasarımınız olduğunda, tasarımı Ticari Marka Ofisi’ne TPTO tescil ettirebilirsiniz. TPTO, tasarımınızın kayıt için uygun olup olmadığını belirlemek için gönderiminizi gözden geçirecektir.

TPTO’nun bir tasarım tescil başvurusunu incelerken dikkate alacağı birkaç şey vardır. Birincisi tasarımın yeni olup olmadığı. PTO, tasarımın ne ölçüde görünür olduğuna ve daha önce kamuda kullanılıp kullanılmadığına da bakacaktır.

Tasarımınız tüm gereksinimleri karşılıyorsa, PTO bunu tescil ettirecek ve size tescilli tasarımınızı kullanma ve uygulama konusunda münhasır haklar verilecektir. Bir tasarımın tescil edilmesinin, başka bir tasarımcının eserinin kopyalanmasına veya ihlal edilmesine karşı herhangi bir koruma sağlamadığını belirtmek önemlidir.

Tasarım tescili, fikri mülkiyetinizi korumanın önemli bir parçasıdır. Ticari Marka Ofisi (PTO), çevrimiçi sorgulama sistemi de dahil olmak üzere tasarım tescil sürecinde size yardımcı olacak bir dizi kaynak sunar. Bu sistem, tasarım tescili hakkında sorular sormanıza ve USPTO uzmanlarından yanıt almanıza olanak tanır.

Çevrimiçi sorgulama sistemi, bir tasarımı tescil ettirmeyi düşünen herkes için harika bir kaynaktır. Sürece dahil olan adımlar hakkında ayrıntılı bilgi ve yardımcı ipuçları sağlar. Sistemi, sizinkine benzer bir tasarımın daha önce tescil edilip edilmediğini öğrenmek için de kullanabilirsiniz.

Çevrimiçi sorgulama sisteminin kullanımı kolaydır ve tasarım tescilinin fikri mülkiyetinizi korumak için doğru seçenek olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Tasarım Patenti

Tasarım patentleri, bir ürünün süs tasarımını kapsayan bir tür fikri mülkiyet korumasıdır. Tasarım patenti alabilmek için buluşun yeni olması, aşikar olmaması ve süs tasarımı olması gerekir. Patent, buluşun işlevinin aksine görünüşünü kapsar. Tasarım patentleri, başvuru tarihinden itibaren 14 yıl süreyle verilir.

Tasarım patentinin amacı, tasarımcılara yeni ve yenilikçi tasarımlar üretmeleri için bir teşvik sağlamaktır. Tasarım patenti, bir ürünün görünüşünü korumak ve başkalarının onu kopyalamasını önlemek için kullanılabilir. Ayrıca patentli tasarımı kullanmak isteyen diğer firmalardan lisans ücreti almak için de kullanılabilir. Tasarım patentinin önemli bir avantajı, diğer fikri mülkiyet koruma biçimlerine kıyasla nispeten hızlı ve kolay elde edilmesidir.

Tasarım patenti, bir ürünün dekoratif özelliklerini korur. Bu, bir ürünün şeklini, yüzey dekorasyonunu ve hatta montaj şeklini içerebilir. Tasarım patenti almak için Ticari Marka Ofisine (PTO) başvuruda bulunmanız gerekir.

Başvuru, ürünün bir çizimini ve nasıl çalıştığının bir açıklamasını içermelidir. PTO, bir tasarım patenti için tüm gereksinimleri karşıladığından emin olmak için başvurunuzu gözden geçirecektir. Eğer öyleyse, size bir patent verecekler.

Bir tasarım patenti, başvurunuzu yaptığınız tarihten itibaren 14 yıl sürer. Bu süre zarfında, başkalarının ürününüzü izniniz olmadan yapmasını, kullanmasını, satmasını veya ithal etmesini engelleyebilirsiniz. Google baz alarak daha fazla benzer içeriğimize ulaşabilirsiniz.

Endüstriyel Tasarım Tescili Ne Işe Yarar?

Endüstriyel Tasarım Tescili Ne Işe Yarar?, Tescil, endüstriyel tasarım tescilli (ID) bir ürün üretmek isteyen bir şirketin Uluslararası Tasarım Tescil Otoritesi (IDRA) olarak bilinen bir kuruluşun yardımıyla bunu yapmak istemesi durumunda gerçekleşen bir süreçtir. IDRA, tasarımlarını devlete tescil ettirmek isteyen kuruluşlara yardımcı olan uluslararası bir kuruluştur.
Tasarımları tescil ettirmenin faydaları arasında daha kolay taklit ve davalardan daha iyi korunmanın yanı sıra mali desteğe daha kolay erişim yer alır. IDRA aracılığıyla tescil edilen tasarımlar da hem kamu hem de özel sektör tarafından azami incelemeye tabi tutulacaktır.

Endüstriyel Tasarım Tescili Kaç Yıl?

Endüstriyel Tasarım Tescili Kaç Yıl?, Endüstriyel tasarım tescili, ürünlerin güvenlik ve performans gerekliliklerine uygunluğunu sağlamaya yardımcı olan bir süreçtir. Kayıt işlemi üreticiler, tasarımcılar veya geliştiriciler tarafından tamamlanabilir. Kayıt, tüketicileri olası yaralanmalardan ve yasal işlemlerden korumaya yardımcı olabilir.

Endüstriyel Tasarım Tescili Nereden Alınır?

Endüstriyel Tasarım Tescili Nereden Alınır?, Endüstriyel tasarım tescili arıyorsanız, birkaç seçenek var. Kayıt formlarını ve bilgileri çevrimiçi olarak bulabilir veya bir endüstriyel tasarım toplantısına katılabilirsiniz.

Endüstriyel Marka Tescili Ne Demek?

Endüstriyel Marka Tescili Ne Demek?, Endüstriyel marka tescili, işletmelerin ticari markalarını başka işletmeler tarafından izinsiz kullanılmalarını önlemek için devlet nezdinde tescil ettirebilecekleri bir süreçtir. Kayıtlar 5 yıla kadar sürebilir ve büyüklüğünden bağımsız olarak her tür işletme için uygundur. İşletmeler, marka isimlerini ve logolarını başkaları tarafından izinsiz olarak kullanılmasını önlemek için de tescilleri kullanabilirler.


Leave a Comment

Bizi Arayın