EPO – EPC Avrupa Patenti Başvurusu
EPO – EPC Avrupa Patenti Başvurusu

 Avrupa ülkelerinde patentlerin verilmesi ile ilgili 5 Ekim 1973 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Avrupa Patenti Sözleşmesi Türkiye tarafından da 29.01.2000 tarihinde imzalandı. Dolayısıyla tek bir patent başvurusu yapılması suretiyle Avrupa Patent Sözleşmesine üye olan tüm ülkelerde patent alımı mümkün olmaktadır. 


Avrupa Patent başvurusu European Patent Office (EPO) kurumuna yapılmaktadır. Başvurunun kabul edilmesi ve patent belgesinin verilmesi durumunda patent üye olan ülkeler arasından istenen ülkede ulusal patente dönüştürülebilir. Bu sayede söz konusu ülkenin yasaları kapsamında koruma altına alınmaktadır. EPO sistemine 38 ülke üyedir.

EPO sistemi temel olarak iki süreçte devam eder. Bunların ilki uluslararası süreç, diğeri ise ulusal süreçtir. Başvuru işleminin yapılmasıyla beraber uluslararası patent süreci başlar. Uluslararası patent alındıktan sonra ulusal patent de alınabilmektedir.

Avrupa Patent Başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu ya da Lahey ve Berlin ofislerine yapılabilmektedir. Başvurunun Türk Patent ve Marka Kurumu yapılması daha zahmetsiz ve daha az maliyetli olmaktadır.

Acar Patent olarak 32 ülkeyi kapsayan patent başvurunuzu gerçekleştirebilir ve patent başvuru sürecinin yakın takipçisi olmaktayız. Yaklaşık olarak 1 yıla kadar uzayabilen bir süreci gerektiren patent başvuruları pek çok açıdan incelenebilmekte ve başvuru esnasında bazı belgeler istenebilmektedir. Gerekli evrakların hazırlanması, başvurunun eksiksiz ve hatasız bir şekilde gerçekleştirilmesi gibi süreçlerde firmamızın deneyimlerinden mutlaka istifade etmenizi öneririz. Tüm danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizi hemen arayabilirsiniz.

EPO – EPC Avrupa Patent Sözleşmesi ile Patent Alınabilecek Ülkeler

Avusturya, Belçika, İsviçre, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Danimarka, İspanya, Finlandiya, Fransa, İngiltere, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Monako, Hollanda, Portekiz, İsveç, Türkiye, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Slovakya, Slovenya, Macaristan, Romanya, Polonya Arnavutluk, Litvanya, Letonya ve Makedonya