0212 211 1616                            

 

AVRUPA BİRLİĞİ TASARIM TESCİLİ

 Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin bir araya gelerek oluşturdukları sistem kapsamında Avrupa Birliği tasarım tescil işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu durumda Avrupa Birliği üyesi ülkelerin tamamında ya da sadece tasarım sahibi tarafından seçilen ülkelerde tasarım koruma altına alınabilmektedir.

Avrupa Birliği tasarım tescili işlemlerinin istenen ülkelerin tümüne ayrı ayrı yapılması hem zaman kaybetmeye hem de yüksek maliyetlere neden olmaktadır. Söz konusu sistemden faydalanarak tek bir merkeze, tek bir başvuru yapılması ile tasarım tescil işleminin gerçekleştirilmesi daha az zahmetli, daha az maliyetlidir. Ayrıca birden fazla ülkede daha kısa sürede tasarım tescilinin gerçekleştirilmesi de mümkün olabilmektedir.

Tasarımın tescil edilmesinin ardından 5 yıllık koruma süresi başlar. Bu süre dolmadan yapılan başvurular eşliğinde, beşer yıllık yenileme işlemleri gerçekleştirilebilir. Tasarım toplamda 25 yıla kadar koruma altına tutulabilmektedir.

Üye olan ülkeler; Almanya, Fransa, İspanya, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Avusturya, Portekiz, İrlanda, İtalya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Yunanistan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Slovenya, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Malta, Litvanya, Letonya, Slovakya, Bulgaristan ve Romanya’dır.

Tasarım tescil işlemlerinde kısa sürede başarıya ulaşabilmeniz için Acar Patent olarak verdiğimiz hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Özel bir deneyim ve aynı zamanda profesyonellik gerektiren ülkesel tasarım tescil işlemlerinde danışmanlık hizmetleri dışında marka vekilliği görevini de üstlenmekteyiz.

Pek çok ülke, tasarım tescil, patent tescil gibi işlemlerde vekil firmalar ile yapılan başvuruları kabul etmektedir. Bir başka deyişle vekil patent firmaları ile başvurunun yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Tasarım tescil işlemleri için vekillik hizmeti firmamız tarafından uzun yıllardır verilmektedir. Ülkesel tasarım tescil işlemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, hemen bizi arayabilirsiniz.
EUIPO – Avrupa Birliği Tasarım Tescili ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bize ulaşınız.

 

Bizi Arayın