0212 211 1616                            

İsim Hakkı Sorgulama – Marka hakkı sorgulama

17 Aralık 2019 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.
 

 Marka tescil sorgulama ibaresi ticari alanda ve kamuoyunda isim hakkı sorgulama, isim tescili sorgulama olarak da bilinmektedir.

İsim Hakkı Sorgulama olarak denilen, üretmiş olduğunuz ürünler ya da vermiş olduğunuz hizmetler üzerinde kullanmış olduğunuz isme veya markaya benzer markalar olup olmadığını sorgulamak ve uygunsa tescil ettirmektir. Ancak bu işlemin profesyonel ve yılların vermiş olduğu bilgi birikimli ve deneyimli bir vekil firma tarafından yapılmasını öneriyoruz. Çünkü başlangıçta iyi analiz edilmeyen ya da edilemeyen markaların aylar sonra Türk Patent Enstitü tarafından reddedilmesi, marka isim hakkı tescil başvurusunda bulunan firmaları sıkıntılı bir duruma düşürmektedir. Böyle istenmeyen bir durum, hem zaman, hem de maddi açıdan isim hakkı tescil başvurusunda bulunan firmaların büyük kayıplar yaşamasına neden olmaktadır.

Ayrıca yapacağınız marka isim hakkı sorgulaması sadece benzerlik araştırmasıdır. Araştırma esnasında, seçtiğiniz marka ile aynı ya da benzer olan markalarla karşılaşabilirsiniz. Bu aynı ya da benzer olarak tespit edilen markalar, seçtiğiniz markanın tescil edilmesine engel olabilmektedir. Sorgulama yapabilmek için bu markalardan hangisinin, sizin aradığınız marka ile benzer olup olmadığına ait kriterleri bilmeniz gerekmektedir ve karşınıza çıkan markanın son durumu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Benzerlik araştırması, markanın tescil edilebilirlik kriterlerinden sadece bir tanesidir. 


Bizi Arayın