0212 211 1616                            
Marka Sahteciliğine 3 Yıla Kadar Hapis Cezası

Marka Sahteciliğine 3 Yıla Kadar Hapis Cezası

17 Aralık 2019 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Marka Sahteciliğine 3 Yıla Kadar Hapis Cezası. Marka koruması olduğunu belirten işareti mal ya da ambalaj üzerinden yetkisi olmadan kaldıranlara da yine bir yıldan 3 yıla kadar hapis, 5 bin güne kadar da adli para cezası verilecek. Yetkisi olmadığı halde başkasına ait marka hakkı üzerinde devretmek, lisans ya da rehin vermek suretiyle tasarrufta bulunanlara da 2 yıldan 4 yıla kadar hapis, 5 bin güne kadar da adli para cezası öngörülüyor. 
Ancak bu suçlardan dolayı ceza verilebilmesi için markanın Tükiye’de tescilli olması şartı aranacak. Ayrıca bu suçların soruşturulması ve kovuşturulması da şikayete bağlı olacak. Taklit malı satanlar, bu malları nereden sağladıklarını bildirip, taklit malı üretenlerin ortaya çıkarılmasını ve üretilen mallara el konulmasını sağlamaları halinde ceza almayacaklar.

Bir ülkenin kendi iç dinamiklerine uygun bir şekilde tasarlanmış ve etkin işleyen bir sınai mülkiyet sisteminin o ülke için çok büyük bir rekabet avantajı sağlayabildiğini kaydeden Ergün, şöyle konuştu: “Hızla büyüyen istikrarlı ekonomisiyle sınai mülkiyet haklarının gelişimi için bulunmaz bir ortama sahip olan Türkiye, kuşkusuz bu potansiyeli değerlendirmektedir ve değerlendirecektir.

” Bakan Ergün, “Ülkemizde işleyen bir sınai mülkiyet mevzuatı bulunmakla birlikte, sistemin aksayan taraflarının iyileştirilmesi ve ülkemizin yeni dinamikleri doğrultusunda potansiyelinin harekete geçirilmesi için bir takım yasal düzenlemelere ihtiyacımız var” dedi.

Ergün, şunları söyledi: “Önümüzdeki dönemde yenilik ve teknoloji üretimi konusunda adından çok daha fazla söz ettirecek olan üniversiteleri sınai mülkiyet sistemine dahil etmeden ilerlemeye kalktığınızda, sistemin en önemli unsurlarından birini gözardı etmiş olursunuz.” 

Yeni kanunda neler değişecek?
– Taklit ürün üretenlere 1-3 yıl arasında hapis cezası verilecek.
– Yakalanan taklit ürünlere el konulacak.
– Patent, tasarım ve coğrafi işaret ihlaline 1 milyon TL para cezası geliyor.
– Suça teşvik eden ırkçılık, küfür içeren ve terör örgütlerini simgeleyen semboller gibi kamu düzenini bozan tasarımlar re’sen reddedilecek.
– Üniversiteler de patent sahibi olacak, gelirin en az 30’u öğretim üyesinin olacak. Marka Sahteciliğine 3 Yıla Kadar Hapis Cezası gibi içeriklerimiz için bizi Google ile takip edin. Diğer birçok konu hakkında bilgilenmeniz böylece mümkün olacaktır.


Bizi Arayın