0212 211 1616                            
Tasarım Tescilini Bir Uzman İle Yapmanın Önemi

Marka Tescil Belgesi Nereden Ve Nasıl Alınır?

6 Ağustos 2021 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Marka Tescili Nedir?

Marka tescil belgesi, bir şirketin mallarını ve hizmetlerini diğer tüm iş yerlerinden ayıran bir ticari markadır. İMKB marka tescili, bu önemli kavramın korunmasını ve tescilinin yaşam şeklinde adlandırılmasını sağlar. Bununla beraber, iş için bir hayli avantajlıdır.

Bir marka, iş yerlerinin tüm varlıklarını eksiksiz olarak temsil eden önemli bir işarettir. Bu önemli işaret özel bir şekilde korunmalı ve yasal olarak da kaydedilmelidir. Bu, bir ticari marka tescil sertifikasına sahip olma durumudur. Ticari marka tescili, iş yerleri için pek çok avantaj sağlar. Ülkemizde marka tescili Türk Patent Enstitüsü kurularak yapılmaktadır.

Marka tescil belgesi, Türk Patent Enstitüsü kapsamında belirli bir şekilde yapılan araştırma ve inceleme süreçlerinden sonra verilen bir belgedir. Marka tescil belgesi vermeden önce, bazı belirtilen işlemlere tabi tutulacağını bilmek gerekir.

Bu işlemler ise şöyledir;  Marka tescil başvurusu, Resmi marka bülteninde yayınlanma süreci, Süreç boyunca, kişilerden itiraz durumu hasıl olmazsa TPE tarafından marka tescil kararı verilir, Marka Tescil Belgesi için gerekli ücret yatırılarak belge alınır

Marka Tescil Belgesi Aşamaları Ve İşlem Süreleri

Sizlerin isteği üzerine bu adımları daha detaylı olarak ele alalım. İlk olarak bir konuda açıklamada bulunma gereksinimi duyuyorum. Tüm bahsedilen süreç Türk Patent Enstitüsü tarafından yönetiliyorsa, aklınıza patent şirketleri veya marka tescili yapmış şirketler niye var sorusu gelebilir.

Kafanıza takılan bu sorunun yanıtı özünde oldukça kolay ve basittir. Bu süreç süresi boyunca sizler hiçbir resmi işlem ile uğraşmıyorsunuz. Böylelikle sizin yerinize tüm bu işlemleri vekil olarak hizmet veren bu firmaların sağladığı söylenebilir.

Bir ticari marka tescil belgesi almak için, önce bir ön soruşturma yapmak ve böyle bir girişimin önceden TPE’NİN veri tabanına sahip olup olmadığını araştırmak gerekir. Böyle bir durum yok ise Marka Tescil Başvuru Formu doldurulmalıdır.

Ancak müracaatlar artık çevrimiçi işlemlerle yapılabildiğinden, bu uygulamayı çevrimiçi olarak da yapabilirsiniz. Çevrimiçi uygulamalar fiziksel uygulamalardan daha hızlı yapılabilir ve fiyatlandırma çok daha uygun etiketleme ile işlenir. Fakat burada atlanmaması gereken bir konu var.  Çevrimiçi başvurmak için elektronik imzanız olması gerektiğini hatırlamanızda fayda var.

Başvuru formunu doldurduktan sonra yapılan müracaatlar tarih, saat ve dakika itibariyle TPE tarafından işlenir. Olası eksiklikleri gidermek için, marka tescili için başvuru yapan kişilere de iki aylık ek bir süre verilir. Korumanın eksiksiz olarak başlaması için bu eksikliklerin bu süre zarfında düzeltilmesi gerekir.

Marka tescil müracaatları ise yaklaşık olarak toplam 9-12 ay süre içerisinde gerçekleşen süreçlerdir. Bu sürecin 3 aylık bir bölümü, TPE’NİN marka bülteninde yayınlama sürecidir. Bu bültenin yayında kaldığı süre boyunca, marka tescil belgesi alınabilir. Bireyler bu sürede başvuruya karşı şikâyette bulunmamalıdır.


Leave a Comment

Bizi Arayın