0212 211 1616                            
Marka Tescil İşleminde Uzman Yardımının Önemi

Marka Tescili 2022 Gelişmeleri

17 Haziran 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Marka tescili 2022 gelişmeleri hakkında birkaç önemli ticari marka geliştirmeleri yaşandı. TPTO, ticari markaların sosyal medyada kullanımına ilişkin kabul edilebilir ve kabul edilemez kullanım için daha spesifik örnekler sağlayan revize edilmiş bir kılavuz yayınladı.

Marka Tescili 2022 Gelişmeleri

Marka Tescili 2022 Gelişmeleri

Bir ticari markanın, ticari marka sahibi tarafından sponsorluk veya onay anlamına gelecek şekilde kullanılmasına izin verilmediğini ancak bir ticari markanın ürünü veya hizmeti tanımlamak için kullanılmasına genel olarak izin verildiğini açıklandı.

Reklamcılıkta ticari markaların kullanımına ilişkin, aldatıcı, yanıltıcı veya saldırgan reklamlarda ticari markaların kullanılmasını yasaklayan yeni bir yönerge yayınladı. Yönerge ayrıca reklamcıların ticari marka kullanımlarının tüketiciler arasında bir kafa karışıklığı yaratmamasını sağlamasını şart koşuyor.

Marka Tescili Nedir?

Ticari markanızı Türk Patent ve Ticari Marka Ofisine (TPTO) kaydettirdiğinizde, esasen bu işareti onaylanmış ticari markalar listesine koymuş olursunuz. Bu, size markanın ülke çapında münhasır kullanımını sağlaması ve başkalarının kafa karıştıracak kadar benzer bir markayı ticarette kullanmasını engellemesi başta olmak üzere çeşitli faydalar sağlar.

Markanızı tescil ettirmek için öncelikle markanın çizimini, ne için kullanıldığını ve ticarette kullandığınıza dair kanıtları içeren bir başvuru yapmanız gerekir. TPTO daha sonra başvurunuzu inceler ve onaylayıp onaylamamaya karar verir. Onaylanması halinde markanız 10 yıl süreyle tescil edilecek ve süresiz olarak yenilenebilir hale gelecektir. Bir marka tescili yaparken akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. İlk olarak, marka, pazardaki diğer ticari markalardan sıyrılacak kadar ayırt edici olmalıdır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Bir ticari marka oluşturduğunuzda, başkalarının onu kullanmasını önlemek için markaya münhasır haklar verilir. Bu, işletmenizi ve markanızı korumada önemli bir adımdır. Marka tescil işlemleri kafa karıştırıcı bir süreç olabilmektedir. Bu açıdan uzman ekip ile işleminizi gerçekleştirebilmek için bizlere Google ile ulaşın.

Marka Tescili 2022 Gelişmeleri

Marka Tescili İçin Gerekli Evraklar

Marka adınızı ve ticari markanızı korumak istiyorsanız, ilk adım onu Türk Patent ve Ticari Marka Ofisine (TPTO) kaydettirmektir. Bir ticari markayı kaydettirmenin birkaç adımı vardır, ancak süreç nispeten kafa karıştırıcıdır.

Ürün veya hizmetiniz hakkında ad ve logo dahil olmak üzere ayrıntılı bilgi vermeniz gerekecektir. Ayrıca ticarette kullanım kanıtı sağlamanız gerekecektir. Son olarak, bir dosyalama ücreti ödemeniz ve bir başvuru göndermeniz gerekecektir. Ticari markanız kabul edilirse, tescil belgenizi alacaksınız.  Marka tescil belge işlemlerinde bir uzman ile çalışmak için Google ile bizlere ulaşım sağlayın.

Marka Tescil Ne Kadar Sürer 2022?

Marka Tescil Ne Kadar Sürer 2022?, Ticari Marka Tescili 2022’nin basımını dört gözle bekleyen birçok fikri mülkiyet sahibi, gelecek konusunda temkinli bir şekilde iyimser. Artan sayıda ticari markanın tescillenmesi ve daha popüler hale gelmesiyle, ticari marka sahibi şirketler için artan kar ve yasal koruma potansiyeli vardır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır 2022?

Marka Tescili Nasıl Yapılır 2022?,  bir ticari markayı tescil ettirmenin birkaç yolu vardır.

Isim Hakkı Almak Kaç Para?

Isim Hakkı Almak Kaç Para?, İsim hakları, bir spor takımı veya organizasyonu için değerli bir metadır. Sponsorları çekmeye ve daha fazla gelir elde etmeye yardımcı olabilirler. Anlaşmaya bağlı olarak, ekibe veya kuruluşa pazarda rekabet avantajı da sağlayabilirler. Burada, adlandırma haklarının nasıl alınacağına ve hangi maliyetlerin söz konusu olabileceğine ilişkin bazı ipuçlarına bir göz atıyoruz.

Marka Tescili Kaç Yıl Korunur?

Marka Tescili Kaç Yıl Korunur?, Amerika Birleşik Devletleri’nde, ticari marka tescili, on dört yıllık bir başlangıç dönemi için korunur. Markanın koruması, birinci koruma süresi kapsamına girmeyen mal veya hizmetlerin satışı amacıyla ticarette kullanılması halinde, markanın koruması dört yıl süreyle bir yıl daha uzatılabilir.


Leave a Comment

Bizi Arayın