0212 211 1616                            
2022 Yılı Marka Tescili Ne İçin Yapılmalı

Marka Tescili İçin Gereken Evraklar 2022 

16 Haziran 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Marka tescili için gereken evraklar 2022 güncel bilgiler için yazımızı okuyabilirsiniz. Marka tescili hakkında pek çok kafa karıştıran husus vardır. Bu kafa karışıklığınızı gidermek ve işlemlerinizi gerçekleştirmek üzere sizlere bilgi aktarmaktayız.

Marka Tescili İçin Gereken Evraklar 2022 

Marka Tescili İçin Gereken Evraklar 2022

Bir ticari marka başvurusunda bulunmaya hazır olduğunuzda, belirli belgeleri sunmanız gerekecektir. TPTO, başvurunuz için gereken belirli belgeleri ayrıntılandıran bir çevrimiçi kılavuz sağlar.

Genel olarak, doldurulmuş bir başvuru formu, geçerli dosyalama ücreti, markanın bir çizimi ve markayı ticarette kullandığınızı kanıtlayan belgeler sunmanız gerekecektir. Markanız ayırt edici olmayan bir kelime veya ibareyi temel alıyorsa, ticarette kullanım yoluyla ayırt edicilik kazandığını gösteren kanıtları da ibraz etmeniz gerekebilir.

Bu, markanın ayırt ediciliğini doğrulayan müşterilerden veya diğer üçüncü şahıslardan alınan yeminli beyanları ve ayrıca markayı öne çıkaran reklam ve pazarlama materyallerinin kopyalarını içerebilir. Ticari markanız renk veya bir tasarım öğesi içeriyorsa, büyük olasılıkla markanın ticarette nasıl kullanıldığını gösteren bir evrak göndermeniz gerekecektir.

Marka Tescili Nedir

Bir işletme veya şahıs markasını korumak istediğinde marka tescili için başvurabilir. Bu süreç, diğer ticari marka koruması biçimleriyle sağlanamayan belirli avantajlar sunar. Ticari marka tescilinin en önemli faydalarından biri, markanın mülkiyeti hakkında ülke çapında bildirimde bulunmasıdır.

Ayrıca tescilli bir ticari marka, birisi markayı kullanma haklarınıza itiraz etmeye çalışırsa mahkemede kanıt olarak kullanılabilir. Ticari marka tescili için başvuruda bulunmak, diğerlerine markanızın tescilli olduğunu söyleyen, markanızın yanındaki ® sembolünü kullanmanıza da olanak tanır. Son olarak, markanızı tescil ettirmek size markanızı izinsiz kullanan herkese karşı bir ihlal davası açma imkanı verir.

Marka Tescili Gerekli Mi

Marka tescili gerekli mi? Bu sorunun cevabı öznel olsa da, ticari markanızı kaydettirmeyi düşünmek isteyebileceğiniz birkaç neden vardır. İlk sebep, ticari markanızı tescil ettirmezseniz, onunla yapabilecekleriniz sınırlı olabilir.

Örneğin ticari markanız başka bir şirket tarafından izinsiz olarak kullanılırsa, bunları durdurmak için herhangi bir işlem yapamayabilirsiniz. Ayrıca ticari markanız tescilliyse ve başkası tarafından yetkisiz olarak kullanılıyorsa, onlara tazminat davası açabilirsiniz. Bu örnek üzerinden gerekli olup olmadığına karar vermek sizlere düşmektedir.

Marka Tescili İçin Gereken Evraklar 2022 

Marka Tescilinde Uzmana Danışma

Bir iş kurarken veya genişletirken markanızı ve fikri mülkiyetinizi korumak önemlidir. Bu, bir şirketin ürünlerini veya hizmetlerini pazardaki diğerlerinden ayırt etmek için kullanılan semboller, kelimeler veya tasarımlar olan ticari markaları içerir.

Türk Patent ve Ticari Marka Ofisine (TPTO) ticari marka tescil başvurusu yapmak karmaşık bir süreçtir ve başvurunuzun doğru bir şekilde yapıldığından ve tüm gereklilikleri karşıladığından emin olmak için deneyimli bir profesyonelle çalışmak önemlidir.

Bir ticari marka uzmanı, başvuru sürecinde ve önerilen markanızın onaylanma olasılığının olup olmadığı konusunda size tavsiyede bulunur. Aynı zamanda ticari markanızı ihlalden korumanıza yardımcı olur. Ayrıca, ticari markanızı ticarette kullanma konusunda rehberlik sağlayabilirler ve bir başkası markanızı izinsiz kullanmaya çalışırsa haklarınızı korumaya yardımcı olur. Google ile uzman ekibimize başvurarak, marka tescil işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Marka Tescil ücreti Ne Kadar 2022?

Marka Tescil ücreti Ne Kadar 2022?, Amerika Birleşik Devletleri’nde ticari marka tescil ücreti 375 dolardır. Bu ücret, USPTO’ya ticari marka başvurusu yapmak için gereklidir. Ücret, diğer ülkelerle bir işaret doldururken de gereklidir.

Marka Tescili Nasıl Yapılır Kısaca?

Marka Tescili Nasıl Yapılır Kısaca?, Marka tescili, iş dünyasında önemli bir süreçtir. İşletmeleri, başka birinin adını veya ürününü kullandıkları için dava edilmekten korumaya yardımcı olur. İşlem çevrimiçi veya posta yoluyla yapılabilir.

Marka Tescil Başvurusu Için Hangi Belgeler Gerekli?

Marka Tescil Başvurusu Için Hangi Belgeler Gerekli?, Marka tescil başvurusu yaptığınızda marka tescil işlemi için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Belgeler, adınızı ve adresinizi ve ayrıca Ticari Marka başvuru numaranızı içerebilir.

Marka Tescili Nasıl Yapılır 2022?

Marka Tescili Nasıl Yapılır 2022?, Ticari marka tescilleri artık Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli ürün ve hizmetler için mevcuttur. Trump yönetiminin TPTO ticari marka sisteminde yaptığı son değişikliklerle birlikte, adınızı ve markanızı koruyabilmeniz için ticari markanızı nasıl kaydettireceğinizi anlamak önemlidir. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:
1. Ticari markanızı TPTO’ya yazılı olarak kaydettirin. Bu, markanızı desteklemek ve yetkisiz kullanımdan korumak için uygun belgelere sahip olmanızı sağlayacaktır.2. Diğer ülkelerdeki tescilli ticari markaları bulmak için PTO Ticari Marka Veritabanını kullanın. Bu, sektörünüzde ne tür bir markanın kullanıldığı konusunda size daha iyi bir fikir verecek ve bir başkasının adınızı veya resminizi izinsiz kullanma olasılığının ne kadar yüksek olduğu konusunda bir fikir edinmenizi sağlayacaktır.


Leave a Comment

Bizi Arayın