0212 211 1616                            
Tasarım Tescilini Bir Uzman İle Yapmanın Önemi

Marka Tescili İçin Güncellemeler 2022

2 Temmuz 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Marka tescili için güncelleme 2022 için sizlere birkaç bilgiler vereceğiz. Marka tescili söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta var. 2022 yılında aklınızda bulundurmanız gereken bazı hususlara bu yazımızda değineceğiz.

Marka Tescili İçin Güncellemeler 2022

Marka Tescili İçin Güncellemeler 2022

Türk Patent ve Ticari Marka Ofisi (TPTO), 2022’de yürürlüğe girecek olan marka tescil sürecine ilişkin güncellemeleri duyurdu. Yeni sistem, süreyi kısaltmak için tasarlanan bir dizi değişiklikle marka tescilini daha verimli ve kullanıcı dostu hale getirmeyi hedefliyor. Ticari marka tescili maliyeti de değişiyor.

Bu güncellemelerin işletmelere zamandan ve paradan tasarruf sağlaması, ticari markalarını korumayı daha kolay ve daha uygun maliyetli hale getirmesi bekleniyor. 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girdiler.

Marka Tescili

Bir işletme sahibi bir ticari marka oluşturmaya ve kullanmaya karar verdiğinde, markasını yasal olarak koruyor demektir. Ticari marka, mal veya hizmetlerin kaynağını tanımlamak ve ayırt etmek için kullanılan herhangi bir kelime, kelime öbeği, tasarım veya semboldür.

Ticari marka tescili, bir ticari markayı kopyalamaktan veya başkası tarafından kullanılmaktan korumanın en iyi yoludur. TPTO, mal veya hizmetlerin birden fazla eyalette satıldığı veya kullanıldığı eyaletler arası ticarette bunları kullanan işletmeler için ticari markalar kaydeder.

Bir ticari markayı kaydettirmenin birçok faydası vardır. Marka tescil edildikten sonra, izinsiz olarak kullanmaya çalışan herkese karşı ülke çapında korunur. Buna benzer bir marka kullanarak ülkede ürün satmaya çalışabilecek yabancı işletmeler de dahildir. Tescilin bir başka yararı da, mal veya hizmetlerle bağlantılı olarak mal sahibine markayı kullanma konusunda münhasır haklar vermesidir.

Marka Tescili İçin Güncellemeler 2022

Marka Tescili Avantajları

Ticari markanızı kaydettirdiğinizde, size markanız için benzersiz bir tanımlayıcı verilir . Bu numara, markanızla ilişkili tüm farklı mal ve hizmetleri izlemek için kullanılır. Bu sistem, ticari marka haklarınızı uygulamanızı çok daha kolay hale getirir. Birisi ticari markanızı izinsiz kullanıyorsa,TPTO’ya şikayette bulunabilirsiniz. Onlar, ihlal eden tarafa karşı harekete geçmenize yardımcı olacaktır.

Marka tescili ayrıca bazı önemli yasal faydalar sağlar. Örneğin birisi size ticari markasını kullandığınız için dava açarsa, tescilinizi markayı kullanma hakkına sahip olduğunuzun kanıtı olarak kullanabilirsiniz.

Bu, markanızı kullanmayı bırakmaya veya tazminat ödemeye zorlanmaktan korunmanıza yardımcı olabilir. Son olarak, ticari markanızı kaydettirmek, başkalarının marka adınızı ve logonuzu nasıl kullandığı konusunda size daha fazla kontrol sağlar. Marka tescil işlemlerinizi uzman tarafından gerçekleştirebilmek için Google ile bizlere ulaşın.


Leave a Comment

Bizi Arayın