0212 211 1616                            
Sınai Mülkiyet Kanunu Resmi Gazetede Yayınlandı

Marka Tescili Kaç Yıl Geçerlidir?

10 Temmuz 2021 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Marka Tescili Kaç Yıl Geçerlidir?

Markan tescilinin kaç yıl süreceğini dair yazımızda sizlerle paylaşacağız. Marka tescil hem daha yüksek bir hizmet kalitesi olanağını sağlamak hem de markanın adını diğer kişiler tarafından korumak açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

Marka tescili yaptırmak isteyenler açısından marka tescilinin kaç yıl geçerli olacağı sorusu merakla gündeme gelmektedir. Bir ticari markanın üçüncü şahıslar tarafınca kullanılmaması için ticari marka tescil süresine dikkat etmek gerekir.

Marka Nedir?

Benzer ürün ya da hizmetleri diğer şirketlerin ürünlerinden ve hizmetlerinden farklılaştırmak için kullanılacak olan isme marka denir. Ayırt edici bir marka olarak da adlandırılacak bir marka olmak, piyasada hangi alanda faaliyet gösterdiğine bakılmaksızın son derece önemlidir ve ayrııca işletmelerin alması zorunludur.

Marka sayesinde, tüketiciler ya da servis sağlayıcılardan önce kurumsal bir kimlik oluşur ve kullanıcılar markanın adına göre bir karar verir. Günümüzde dünya genelinde pek çok marka yalnızca isimlerinin ağırlığı sebebiyle büyük segmentlere ulaşabilir ve sundukları hizmetin değeri marka değerleri ile ölçülür.

Marka Tescili Nedir?

Kuruluşların ve işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve müşterilerinin gözünde bir üne sahip olmaları için markanın korunması gerekli bir durumdur. Aynı marka altında marka korumak ve başkalarına hizmet veya satılmaz marka tescili manasına gelir.

Ticari marka tescili ihmal edilmemelidir. Bunun sebebi ise bir ticari markanın oluşturulmasında büyük yatırımlar ve emek yer almaktadır. Aksi takdirde, marka adı üçüncü şahıslar tarafından markanın zararına kullanmak mümkündür ve markanın hem prestiji hem de karı azaltılabilir.

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Ticari marka tescilinin önemi, her şeyden önce firmanın varlığını koruduğu için ön plana çıkmaktadır. Piyasada, bir marka olmak ve büyük segmentler tarafından bir isim yapmak oldukça zordur. Bu zorlukların bir neticesi olarak, eğer marka tanınmaya ve tercih edilmeye başlanacaksa bu onun adından kaynaklanır. Şu anda, her alanda ön plana çıkan markalar var. Bu şirketler markaları sebebiyle daha geniş segmentlere hitap edebiliyor.

Marka Tescili İçin Başvurma

Marka tesciline başvurmak için, markanın korunması adına Türk Patent Enstitüsüne bir başvuru yapılması gerekiyor. Başvurular kişisel olarak ve atanmış bir vekil ile iki şekilde yapılır. Bireysel uygulamalarda pek çok nokta göz ardı edildiğinden, hem zaman uzar hem de istenilen sonuçlar elde edilemez. Bu sebeple, zamandan tasarruf etmek ve daha iyi sonuçlar elde etmek için bir aracı kurumla ticari marka tescil müracaatları yapmak önemlidir.

Marka Tescil Süresi Ne Kadardır?

Her şey olumlu sonuçlanırsa, marka tescil süresi gündemde kalır. Marka tescili, müracaat süresinden itibaren 10 yıl sürer. Bu süre ile ilgili süre dolmadan önce istenildiği kadar uzatılma hakkına sahiptir. 10 senelik sürenin sebebi, kapalı olan ya da artık çalışmayan markaların, başkaları tarafından da kullanılabilmesidir.


Leave a Comment

Bizi Arayın