0212 211 1616                            
Marka Tescilinde Danışmanlık Hizmeti

Marka Tescili Nasıl Yapılır

8 Ekim 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Marka Tescili Nasıl Yapılır ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Bir ticari markayı kaydetme süreci nispeten basittir, ancak izlemeniz gereken birkaç önemli adım vardır. Öncelikle, kaydetmek istediğiniz işareti seçmeniz gerekir. Bu bir kelime, cümle, sembol veya tasarım olabilir. Markanızı seçtikten sonra, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilişkilendirilebilmesi için ticarette kullanmanız gerekir. Markanızı ticarette kullandıktan sonra USPTO ile bir başvuruda bulunabilirsiniz.
Başvurunuzu yaparken, markanızın hangi mal ve hizmetlerle kullanılacağını belirtmeniz gerekecektir. Ayrıca ticarette kullanılan markanızın bir örneğini sağlamanız gerekecektir. Başvurunuz yapıldıktan sonra, başvurunuzu kanuna uygunluk açısından gözden geçirecek bir denetçiye atanacaktır.

Marka Tescili Örnekleri

Marka tescili ile birlikte gelen birçok avantaj vardır. Marka sahibine yalnızca markayı kullanma hakkını vermekle kalmaz, aynı zamanda ihlal ve seyreltmeye karşı yasal korumayı da güçlendirir.
Dünyadaki en ünlü ve iyi bilinen ticari markalardan bazıları tescilli ticari markalardır. Örneğin, Coca-Cola, Nike ve Apple’ın hepsinin tescilli ticari markaları vardır. Bir ticari markayı tescil etmenin birçok farklı yolu vardır. En yaygın yol, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisine bir ticari marka başvurusu yapmaktır. Ancak, bir ticari markayı tescil ettirmenin, ortak hukuku kullanmak veya eyalet hükümetlerine kaydolmak gibi başka yolları da vardır.

Marka Tescil Ücreti

Başkalarını markanızı kullanmaktan caydırmak ve potansiyel olarak ülke çapında koruma elde etmek de dahil olmak üzere bir ticari markayı kaydettirmenin birçok faydası vardır. Tescil süreci nispeten basit ve basittir, ancak Birleşik Devletler Patent ve Ticari Marka Ofisine (USPTO) bir dosyalama ücreti ödenmesini gerektirir.
Bir ticari marka başvurusu için mevcut dosyalama ücreti, mal veya hizmet sınıfı başına 275 $ ‘dır. Bu nedenle, birden fazla sınıfta notunuzu korumak istiyorsanız, birden fazla dosyalama ücreti ödemeniz gerekecektir. Örneğin, hem giyim hem de kozmetik için markanızı korumak istiyorsanız, her biri 275 ABD Doları tutarında iki dosyalama ücreti ödemeniz gerekir. Bir ticari markayı tescil ettirmenin ön maliyeti çok fazla gibi görünse de, tescilli bir ticari markanın uygun şekilde muhafaza edildiği sürece süresiz olarak dayanabileceğini unutmamak önemlidir.

Marka Tescil Sorgulama

Ticari marka tescil sorgulaması, bir ticari markanın tescili için Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisine başvuruda bulunma sürecidir. Başvuru, USPTO’nun web sitesi aracılığıyla çevrimiçi olarak yapılmalıdır. Başvuru yapıldıktan sonra, başvuru sahibi, başvurunun durumunu takip etmek için bir bağlantı içeren bir onay e-postası alacaktır.
USPTO, tüm gereksinimleri karşıladığından emin olmak için başvuruyu gözden geçirecektir. Aksi takdirde, USPTO, ticari markayı, tescil için onaylanmış ticari markalar hakkında bilgi içeren haftalık bir yayın olan Resmi Gazete’de yayınlayacaktır. Ticari marka Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra, herkes yayın tarihinden itibaren 30 gün içinde USPTO’ya itiraz bildiriminde bulunarak tescile itiraz edebilir. Herhangi bir itiraz yoksa veya herhangi bir itiraz başarısız olursa, USPTO bir kayıt sertifikası verecektir.

Marka Tescil Başvurusu

Türk Patent Enstitüsü (TPI), Türkiye’nin ulusal patent ofisidir. Türkiye’de patent ve faydalı modellerin incelenmesi, verilmesi ve tescil edilmesinden sorumludur. TPE ayrıca patentler ve fikri mülkiyet haklarıyla ilgili bilgi ve hizmetler de sağlar.
Bir buluşun Türkiye’de patent verilebilmesi için yeni olması, buluş basamağı içermesi ve sanayiye uygulanabilir olması gerekir. Bir patentin süresi, başvuru tarihinden itibaren 20 yıldır. Faydalı modeller patentlere benzer, ancak daha kısa (10 yıl) ve daha az katı gereksinimlere sahiptir. Faydalı modeller, tipik olarak, yeni olmayan veya buluş basamağı içermeyenler gibi patent korumasına uygun olmayan buluşlar için kullanılır. Türkiye’de patent veya faydalı model almak istiyorsanız TPE’ye başvuruda bulunabilirsiniz.

Türk Patent Enstitüsü

Marka tescili için gerekli bazı belgeler bulunmaktadır. Birincisi doldurulmuş bir başvuru formudur. İkincisi, genellikle logonun veya ürün etiketinin bir kopyası olan markanın bir örneğidir. Üçüncüsü, başvuru sahibinin markayı ticarette kullandığını belirten bir kullanım beyanıdır. Dördüncüsü, markanın sahibi tarafından imzalanması gereken bir mülkiyet beyannamesidir. Son olarak, başvuru sahibi dosyalama ücretini ödemek zorundadır.

Marka Tescili İçin Gerekli Evraklar

Marka tescili için gerekli bazı belgeler bulunmaktadır. Birincisi doldurulmuş bir başvuru formudur. İkincisi, genellikle logonun veya ürün etiketinin bir kopyası olan markanın bir örneğidir. Üçüncüsü, başvuru sahibinin markayı ticarette kullandığını belirten bir kullanım beyanıdır. Dördüncüsü, markanın sahibi tarafından imzalanması gereken bir mülkiyet beyannamesidir. Son olarak, başvuru sahibi dosyalama ücretini ödemek zorundadır.

Marka Tescili

Bir ticari marka e-devletini kaydettirmek için ipuçları istediğinizi varsayarsak, işte birkaçı:
Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO), ticari markaların tescili için kolaylaştırılmış, elektronik bir süreç sunar. USPTO web sitesi, bir ticari markayı tescil ettirmek için gereken tüm kaynakları ve bilgileri sağlar. Başlamak için USPTO web sitesine gidin ve bir hesap oluşturun. Bir hesabınız olduğunda, çevrimiçi başvuruyu doldurabilirsiniz. Gerekli tüm bilgileri eklediğinizden ve uygun ücretleri ödediğinizden emin olun. Başvurunuzu gönderdikten sonra USPTO başvurunuzu inceleyecek ve herhangi bir sorun olması durumunda sizinle iletişime geçecektir. Her şey yolunda giderse, markanız birkaç ay içinde tescil edilecektir. USPTO’ya bir ticari marka kaydı yaptırmak, tamamen çevrimiçi olarak tamamlanabilen basit bir işlemdir.

Marka Tescili Nasıl Yapılır E-Devlet

Bir ticari markayı kaydetme süreci nispeten basittir, ancak izlemeniz gereken birkaç önemli adım vardır. Öncelikle, kaydetmek istediğiniz işareti seçmeniz gerekir. Bu bir kelime, cümle, sembol veya tasarım olabilir. Markanızı seçtikten sonra, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilişkilendirilebilmesi için ticarette kullanmanız gerekir. Markanızı ticarette kullandıktan sonra USPTO ile bir başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzu yaparken, markanızın hangi mal ve hizmetlerle kullanılacağını belirtmeniz gerekecektir. Ayrıca ticarette kullanılan markanızın bir örneğini sağlamanız gerekecektir. Başvurunuz yapıldıktan sonra, başvurunuzu kanuna uygunluk açısından gözden geçirecek bir denetçiye atanacaktır. İçeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu ile alakalı daha fazla içeriğimize ulaşmak için Google baz alarak arama yapabilirsiniz.

Marka Tescili ücreti Ne Kadar?

Marka Tescili ücreti Ne Kadar?, Bir kelimeyi veya kelime öbeğini markalaştırmak istiyorsanız, yapmanız gereken birkaç şey var. Bir ticari marka başvurusu doldurmanız ve gerekli ücretleri ödemeniz ve ardından Ticari Marka Ofisinin başvurunuzu incelemesini beklemeniz gerekecektir.

Marka Tescili Için Ne Gerekli?

Marka Tescili Için Ne Gerekli?, Marka tescili, belirli işletmelerin markalarını korumaları için gerekli olan bir süreçtir. Kayıt, işletme adınızı, logonuzu, ticari takdim şeklinizi ve diğer fikri mülkiyetinizi izinsiz kullanılmaya karşı koruyabilir.

Marka Tescil Başvurusu Nereye Yapılır?

Marka Tescil Başvurusu Nereye Yapılır?, Marka tescili için başvuruda bulunup bulunmamayı düşünürken, süreci ve gereklilikleri anlamak önemlidir. Aşağıdaki makale, ilgili adımlara ve bilgilere genel bir bakış sağlar.

Marka Tescil Süreci Işlemleri Nelerdir?

Marka Tescil Süreci Işlemleri Nelerdir?, Ticari marka tescil süreci, genellikle bir ticari marka başvurusu doldurmayı, ürün veya hizmetinizi tanıtmak için bir etkinliğe katılmayı ve ticari marka ofisinin başvurunuzu incelemesini beklemeyi içeren uzun ve sıkıcı bir süreçtir. Bazı durumlarda, ticari marka ofisi size bir işaret vermeden önce ek kanıt isteyebilir.


Leave a Comment

Bizi Arayın