0212 211 1616                            
Marka Tescil İşleminde Uzman Yardımının Önemi

Marka Tescili Nedir 2022

26 Mayıs 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Marka tescili nedir 2022 yılı içerisinde güncel bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Marka tescili, markalaşma süreçlerini tamamlayan ve diğer şirketlerden farklı olan şirketler markalarının korunması için gerekmektedir. Ticari marka tescili, bir ticari markanın yasal korunmasını sağlar. Bu tescillerin şirketler üzerinde faydaları çok çeşitlidir.

Marka tescilinin avantajları

Marka tescilinin avantajları şirketler tarafından büyük önem taşır. Marka tescili avantajları ise şu şekildedir;

  • Bir ticari markanın tescili, diğer şirketlerin bu ticari markadan kar elde etmesini ve taklit etmesini önler.
  • Marka tescili ile firmalar marka haklarını devralabilir.
  • Marka tescil işlemleri ile bireyler ve şirketler lisans statüsü kazanabilirler. Miras hakkı ve devir hakkı, markanın tescili ile elde edilen avantajlardır.

Marka tescil işlemleri hakkında doğru bilgiye ulaşmak amacıyla firmalar çokça araştırma yapmaktadır. Marka tescilinin nasıl yapıldığı ile ilgili sorularınıza karşılık tescil işlemlerinin nasıl yapıldığını bu yazımızda anlatacağız.

Marka tescili yapmak isteyen firmalar öncelikle tescil işlemi sırasında gerekli belgeleri toplamak zorundadırlar.

Şirketler Tarafından Talep Edilen Belgeler

Marka tescili için şirketler tarafından talep edilen belgeler;

  • İlan edilecek marka ve markaların logosu, yazı tipi, amblemi, ambalaj örneği ve etiketi
  • Tüzel kişiler tarafından yapılan marka tescil başvurularında ticari unvanı, markanın açık adresini, vergi dairesini ve vergi numarası
  • Gerçek kişiler tarafından yapılan marka tescil başvurularında veri konusu TC kimlik numarasına sahip nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Ticari markanıza kaydettirdiğiniz mal ve hizmetlerin listesi
  • Sözleşme ve gerekirse vekaletname
  • Marka başvurusunun ödenmesi için banka dekontu
  • Belgelerin mevcudiyeti

Marka tescili başarılı bir şekilde tamamlanırsa, Türk Patent Enstitüsü başvurunuzu onaylayacak ve resmi marka bülteninde yayınlayacaktır. Bir sonraki aşamada, diğer şirketlerin ve üçüncü tarafların muhalefet ve görüş prosedürleri başlar. Başvurunuz için itiraz prosedürü yoksa marka tescil belgesi tarafınıza gönderilecektir.

Bu belge size sunulduktan sonra markanız tescil edilecek, tüm haklar size verilecek ve markanızın devir, ruhsat ve miras gibi hakları sizin elinizde olacaktır. Marka tescili için bizlere ulaşabilir ve detaylı bilgilendirmelere sahip olabilirsiniz. Bizlere ulaşmak için Google üzerinden sitemize ulaşın.


Leave a Comment

Bizi Arayın