0212 211 1616                            
Sınai Mülkiyet Kanunu Resmi Gazetede Yayınlandı

Marka Tescili Nedir Marka Tescili Nasıl Yapılır Önemli Yanları Nelerdir

24 Temmuz 2021 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Marka Tescili Nedir Marka Tescili Nasıl Yapılır Önemli Yanları Nelerdir ?Marka tescili bir firmanın mallarını ya da hizmetlerini diğer tüm iş yerlerinden ayıran bir işletme markasına denir. İMKB marka tescili, bu önemli kavramın korunması ve tescilinin yaşam yolu ile adlanmasını sağlar. Bunun ile birlikte iş için oldukça avantajlı bir durumdur.

Bir marka, iş yerlerin tüm varlıklarını tümüyle temsil eden önemli bir işarettir. Bu önemli işaret özel bir biçimde korunmalı ve yasal olarak da kaydedilmelidir. Bu marka tescil belgesi olan bir durumdur. Ticari marka tescili, iş yerleri için pek çok avantaj olanağı sağlar. Ülkemizde marka tescili Türk Patent Enstitüsü kurularak yapılmaktadır.

Ayıplı Ürün Hakkında

İşletme tablolarında görülen adların çoğunluğu ticari markalardır ve bunların çoğu kayıtlıdır. Günümüzde işletme sahipleri bu konu da daha hassastır. Bunun ile birlikte bir marka adına karar veriyorsanız, markayı kullanmak ve kaybetmek için zaman kaybetmemelisiniz.

Marka Tescili Ne Anlama Gelir?

Marka tescili; markanın korunmasını sağlamakta olan ve ürün ya da hizmet markasının sahibini koruyan bir sisteme denir. Markanın asıl sahibi, söz konusu markayı yaratan ve ürünü ya da hizmeti kullanmaya devam etmekte olan ilk kişidir.  İşletmenizle beraber markayı bir bütün olarak değerlendirerek seçmeli ve enteresan bir marka seçimi yapmalısınız.

Eğer bu durum gerçekleşmezse, baş kayıt işlemi tamamlanmayacaktır. Bir markaya karar verme aşamasından sonra, öncelikle kaydedilemeyen markalar hakkında kendi kararınızı vermek için önlemler alma imkânınız bulunmaktadır. Bu süreci oldukça fazla hızlandıracaktır. Bunun dışında başka bir kişiye ait markanın kullanımı söz konusu olduğunda, hakkın gasp edilmesi olarak sembolize edilir.

Marka Tescilinin Önemi Nedir?

Ticari marka tesciline başlayan her bir işletme hem kurum hem de topluluk tarafından onay alacaktır. Buna istinaden sağlam temellere sahip olduğu sürece iş güvenli bir hal alacaktır. Brand Plus yüksek risk taşımamaktadır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Başvurular TPE’YE ve Ankara’daki Türk Patent Enstitüsü’ne yapılmıştır. Çeşitli illerde bulunmadığı için, herkesin buraya gelmesi için bir müracaat gerçekleştirilmelidir. Başvurular direk olarak TPE’YE yapılabileceği gibi, elektronik imza sahipleri de sitenin internet sayfalarından çevrimiçi olarak gerçekleşştirebilir.

Tescil Edilemeyen Ticari Markalar Nelerdir?

Herhangi bir işletmeye ait hizmet ve ürünlerin farklı işletmelerin ürün ve hizmetlerinden ayrıt edici özelliği bulunmayanlar, baskı yolu ile yayınlanmamış çeşitli işaretler tescil edilmez. Mal ve hizmetin kaynağı, kalitesi, coğrafyası ya da ürünün üretim zamanı gibi hizmetin yapımını simgeleyen ya da hizmetin karakteristik özelliklerini içeren işaretler bulunan markalar kayıtlı değildir.

Yetkili makamlardan izin alınamayan amblemler, armalar, nişanları içeren markalar, benzer türdeki hizmet ve mal ile alakalı tescil edilmiş veya daha önceki sürelerde başvuru yapılmış marka ile benzerlikler içeren markalar tescil edilmez. Paris Sözleşmesi maddelerinden birine göre tanımlanan ve mal sahibi tarafından izin verilmeyen ticari markalar kaydedilemez.

Marka Tescili Nereye Ve Nasıl Yapılır?

Marka Tescili Nereye Ve Nasıl Yapılır?, Bir ticari markanın tescili, şirketinizin adını ve logosunu korumak için önemli bir adımdır. İster yeni bir iş kuruyor, ister mevcut bir markayı sürdürüyor olun, iyi bir ticari marka tesciline sahip olmak önemlidir. Kendinizinkini nasıl kaydedeceğinize dair bazı ipuçları:
1. Bir ticari markanın nasıl tescil edileceğine ilişkin ayrıntılı bilgi için Federal Ticari Marka Ofisi web sitesine bakın. Bu web sitesi, videolar ve adım adım kılavuzlar dahil olmak üzere çeşitli kaynaklara sahiptir.2. Ticari markaların tescili hakkında çevrimiçi makale – çoğu zaman bu, ticari markalarını halihazırda tescil ettirmiş olan diğer işletmelerden alınan bilgileri içerir. Bu size başkalarının ne yaptığına dair bir fikir verebilir ve herhangi bir karışıklığı önlemenize yardımcı olabilir.3. Başvurunuzu Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (PTO) yapın.

Marka Tescili Nedir Ve Nasıl Alınır?

Marka Tescili Nedir Ve Nasıl Alınır?, Marka tescili, bir markanın, marka sahibinin tam onayı olmadan kullanılmasını önlemek için kullanılan bir süreçtir. Marka tescilinin ana yönleri şunlardır:
-Başvuru sahibi, yasal olarak marka sahibi olabilecek ve ticari amaçla kullanabilecek kişi olmalıdır.-Marka,  Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (PTO) kayıtlı olmalıdır.-PTO, markanın işinizle bağlantılı olarak kullanılması için bir adil kullanım izni verecektir.-Markanızı bir başkası kendi işiyle bağlantılı olarak size izin vermeden kullanırsa, itiraz bildiriminde bulunmalısınız.-Birisi sizin markanızı kullanmasına izin verilmediği halde kendi işiyle bağlantılı olarak kullanırsa, sizi tutuklatabilir.

Marka Tescili Için Neler Gerekli?

Marka Tescili Için Neler Gerekli?, Marka tescili için gereklilikler markanın türüne ve kullanımına bağlı olarak değiştiğinden, bu sorunun herkese uyan tek bir yanıtı yoktur. Bununla birlikte, bazı yaygın gereksinimler arasında iyi bir isim, iyi bir tasarım ve tam bir ticari kıyafet yer alır.

Marka Ve ürün Tescili Nasıl Yapılır?

Marka Ve ürün Tescili Nasıl Yapılır?, Marka ve ürün tescili için yapmanız gereken birkaç şey var. İlk olarak, tescil ettirmek istediğiniz markayı belirlemeniz gerekecektir. Ek olarak, kaydetmek istediğiniz ürünü tanımlamanız gerekecektir. Bunların her ikisi de açıklığa kavuşturulduktan sonra, bilgilerinizi çevrimiçi olarak göndererek kayıt işlemine başlayabilirsiniz.
İçeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu ile alakalı daha fazla içeriğimize ulaşmak için Google baz alarak arama yapabilirsiniz.


Leave a Comment

Bizi Arayın