0212 211 1616                            
Yurt Dışı Marka Tescil İşlemlerinde Bilinmesi Gerekenler

Marka Tescili Süreci Ve Aşamaları

14 Kasım 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Marka Tescili Süreci Ve Aşamaları ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Türk Patent Yayın Kararı, Ticari marka tescil süreleri ülkeye ve ticari marka türüne göre değişir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ticari markaların beş yıllık bir tescil süresi vardır. Kanada ticari markalarının iki yıllık bir tescil süresi vardır. Avrupa Birliği ticari markalarının 10 yıllık bir tescil süresi vardır. Ve Japonya’nın yeni ticari markaların tescili için 10 yıllık bir süresi ve eski ticari markaların muhafazası için 15 yıllık bir süresi vardır.

Marka Tescil Süresi Kaç Yıl

Marka Tescil Süresi Kaç Yıl, Marka başvurusunun niteliği ve tescil edilen markanın türü de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olduğu için bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Bununla birlikte, genel olarak, ticari markaların Patent ve Ticari Marka Ofisi’nden (PTO) resmi onay alması 6 ay ile 5 yıl arasında sürebilir.
PTO, ticari markaların çıkarılması söz konusu olduğunda genellikle oldukça duyarlıdır. Ancak, her zaman istisnalar vardır. Örneğin, bir başvuru sahibi PTO’dan hızlandırılmış işlem talep ederse, bu işlem bazen ortalamadan daha az zaman alabilir. Ek olarak, bazı uygulamalar, onay verilmeden önce PTO tarafından ek inceleme gerektirebilir.Genel olarak, ticari marka tescili uzun bir süreç olabilir, ancak genellikle başvuranların bu konuda çok fazla strese girmesine gerek kalmayacak kadar hızlı ilerler.

Marka Başvuru Süreci

Marka Başvuru Süreci, Patent sorgulama, şirketlerin ihlal edilebilecek potansiyel patentleri aradığı bir süreçtir. Bu, anketler, patent başvurularının gözden geçirilmesi veya sadece arama sonuçlarının gözden geçirilmesi yoluyla yapılabilir. Patent sorgulamaları, şirketlerin olası davalardan kaçınmasına ve fikri mülkiyetlerini korumasına yardımcı olabilir.

Marka Tescil Ne Kadar Sürer?

Marka Tescil Ne Kadar Sürer, Marka tescil süreci uzun ve meşakkatli bir süreçtir ancak işletmenizi rakiplerden korumak için gereklidir. Marka tescil sürecinde dokuz aşama vardır: başvurunun yapılması, başvurunun incelenmesi, belgelerin sağlanması, ticari marka tescil belgesinin düzenlenmesi, çelişen markaların araştırılması, markanın PTO’ya tescil edilmesi ve karşı tarafa bir muhalefet bildirisi. Marka tescilinizin başarılı olmasını sağlamak için her aşamayı anlamak önemlidir.

Marka Tescil Ne Kadar Sürer 2022

Marka Tescil Ne Kadar Sürer 2022, Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜPİK), Türkiye’nin ulusal patent ve marka ofisidir. 1924 yılında Türk Patent Ofisi olarak kurulmuştur. TÜPİK, yaklaşık 1.000 kişiyi istihdam eden devlete ait bir kuruluştur.

Türk Patent Ve Marka Kurumu

Türk Patent Ve Marka Kurumu, Marka tescil süreci süreçlerden biri değildir. Ticari marka başvuru süreci altı aydan bir yıla kadar sürebilir ve 400-2000 ABD Doları arasında bir maliyete mal olabilir. Bir markaya hak kazanabilmek için başvuru sahibinin, markasının ayırt edici olduğunu ve en az iki yıldır kullanımda olduğunu kanıtlaması gerekir. Başvuru, çevrimiçi olarak veya bir avukat aracılığıyla yapılabilecek Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (PTO) da yapılmalıdır. Başvuru yapıldıktan sonra PTO, başvuru sahibine bir başvuru numarası gönderecek ve başvuruyu incelemeye başlayacaktır. Her şey yolundaysa, PTO, işareti resmi olarak onayladıkları zaman olan bir ödenek bildirimi yayınlayacaktır. Bu gerçekleştikten sonra, başvuru sahibinin, markayla ilgili herhangi bir sorusu veya itirazı varsa, PTO’ya resmi bir dava açmak için 60 günü vardır.

Marka Tescil Süreci Işlemlerinden Biri Değildir

Marka Tescil Süreci Işlemlerinden Biri Değildir, Ticari marka tescil süreci, markayı  Patent ve Ticari Marka Ofisine (PTO) kaydettirerek fikri mülkiyet haklarınızı korumanın bir yoludur. Marka tescilinin faydaları arasında markanızı izniniz olmadan başkalarının kullanmasını engellemek, markanızı olası ihlallere karşı savunmak ve marka satışı yoluyla potansiyel gelir elde etmek yer alır.Marka tescil süreci nispeten basittir ve nispeten kısa bir sürede tamamlanabilir. Başarılı bir marka tescili için izlenmesi gereken birkaç önemli adım vardır. Öncelikle markanızın ayırt edici ve tescil edilebilir olup olmadığını belirlemelisiniz. İkinci olarak, markanızın kullanımının tüketiciler arasında kafa karışıklığına neden olup olmayacağını belirlemelisiniz. Son olarak, PTO’ya bir başvuruda bulunmalı ve markanız hakkında kapsamlı bilgi sağlamalısınız.

Marka Tescil SORGULAMA

Marka Tescil SORGULAMA, Marka tescili, şirketlerin markalarını korumalarına olanak sağlayan bir süreçtir. Başvuru süreci 3 aşamadan oluşmaktadır. İçeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu ile alakalı daha fazla içeriğimize ulaşmak için Google baz alarak arama yapabilirsiniz.

Marka Tescili Kaç Ay Sürer?

Marka Tescili Kaç Ay Sürer?, Ticari marka tescili, ticari markanın türüne ve başvurunun karmaşıklığına bağlı olarak 3 ila 6 ay arasında sürebilir. Etkileyenlerin ticari marka tescili için er ya da geç bir tarih seçmesine neden olan ana faktörler, başvuruların hacmi, alınan başvuruların sayısı ve halihazırda tescilli bir markanın olup olmadığıdır.

Marka Tescil Süreci Işlemleri Nelerdir?

Marka Tescil Süreci Işlemleri Nelerdir?, Bir ticari markanın tescili, başvuru sahibinin  Patent ve Ticari Marka Ofisine (PTO) bir başvuruda bulunmasıyla başlayan bir süreçtir. PTO daha sonra başvuruya bakar ve bir işaret verilip verilmeyeceğine karar verir. PTO bir marka vermeye karar verirse, PTO’ya tescil ettirilmelidir.
Marka tescilinde üç ana adım vardır: başvuru, inceleme ve onay. Bir başvuru sahibi başvurusunu PTO’ya sunduktan sonra, gözden geçirme kararını beklemek için genellikle 3-4 ayı olacaktır. İnceleme kararları olumluysa, markalarını PTO’ya kaydettirmek için 10-12 haftaları olacaktır. Markalarını PTO’ya kaydettirdikten sonra, başvurularını ilk sundukları andan sürelerinin dolacağı tarihe kadar 5 yılları olacaktır.

Marka Tescil Edildikten Sonra Ne Yapılır?

Marka Tescil Edildikten Sonra Ne Yapılır?, Marka tescili yapıldıktan sonra marka kanununda belirtilen tüm gerekliliklere uyulması önemlidir. Bu, gerekli dosyalama ücretlerini ödemeyi, hükümete bilgi sağlamayı ve ticari marka kanunundaki değişiklikler hakkında güncel bilgileri almayı içerebilir.

Marka Tescil Işlemleri Nasıl Yapılır?

Marka Tescil Işlemleri Nasıl Yapılır?, Ticari marka tescil prosedürleri, tipik olarak bir ticari marka dosyalama ve inceleme süreci kullanılarak yapılır. Bir kelime veya ifadeyi tescil ettirmek için, ticari marka sahiplerinin önce  Patent ve Ticari Marka Ofisine (PTO) bir Ticari Marka Başvurusu yapması gerekir. PTO daha sonra markanın kayıtlı olup olmadığını belirlemek için bir inceleme süreci yürütecektir. Bir inceleme süreci yürüttükten sonra, PTO marka için Tescil Sertifikası verebilir.


Leave a Comment

Bizi Arayın