0212 211 1616                            
Marka Tescil İşleminde Uzman Yardımının Önemi

Marka Tescilinde Bilinmesi Gerekenler 2022

31 Mayıs 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Marka tescilinde bilinmesi gerekenler 2022 yılı için makalemizi okuyabilirsiniz. Bir şirketin mal veya hizmetleri diğer şirketlerin mal veya hizmetlerinden ayırmasına izin veren ticari markaya ticari marka denir. Bu işaretin yasal korumasına marka tescili denir. Yani marka tescili, şirketlere fayda sağlayan önemli bir kavramdır.

Markanızı ne zaman kayıt ettirdiyseniz, bu süreçte markanızın izinsiz kullanma ve taklit etmelerini engeller. Herhangi bir ticari markayı tescil ettirerek, size ait olan ticari markanın tüm haklarını elde edersiniz.

Ayrıca ticari markanızı lisanslama, devralma veya devretme hakkına da sahip olmuş olursunuz. Marka tescil süresi değişkendir. Ancak genellikle 10 yıldır. Gerekli ek ücretlerin ödenmesinden sonra marka tescil süresi uzatılabilir.

Marka Tescili Nerede Gerçekleşir?

Marka tescili için talep ettiğiniz belgeleri doğru doldurun. Doldurduktan sonra bizlere başvurabilir ve belgelerinizi teslim edebilirsiniz. Yabancı uyruklular için sadece vekilleri kayıt için başvurabilir. Türk Patent Bürosu’na yapılacak başvurunun doğru yapılması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı bu işte profesyonel olan bizlerle bu sürece girmeniz, sizleri olumlu sonuçlara götürecek ve zaman kazandıracaktır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescilini gerçekleştirmek için istenen belgeleri hazırlamak gerekir. Belgelerinizi enstitüye gönderdiğiniz andan itibaren başvurunuz onaylanacak ve unvanınız korunacaktır. Enstitü belgelerinizde bir şey bulursa, size 2 aylık ek bir süre tanıyacaktır. Belgelerinizi size verilen ödemesiz süre içinde tamamlamazsanız başvurunuz iptal edilir.

Marka başvurunuz uygun şekilde yapılmışsa, Türk Patent Endüstrisi uygun bir inceleme başlatacaktır. Başvurunuz uygun görülürse, resmi marka bülteninde yayınlanacaktır. Bir sonraki aşamada doğrulama süreci üçüncü tarafların görüş ve itirazları ile başlar. İtiraz edilmeyen başvurular için kayıt tamamlanır ve kayıt oluşturulur. Son aşamada marka tescil belgesi tescil ile birlikte başvuru sahibine teslim edilir ve işlem tamamlanır.

Marka Araştırması Nedir?

Marka tesciline başvurmadan önce, markanızın ilgili sınıflarda tescillenebilirliği hakkında bir ön çalışma yapılması gerekmektedir. Bu soruşturma, ticari markanızın daha önceki bir tarihte tescil edilmiş veya başvuruda bulunmuş koruma gerekliliklerini ve benzeri ticari markaları karşılayıp karşılamadığını inceleyecektir.

Marka tescili, uluslararası sınıflandırmasına istinaden 45 tane farklı mal ve hizmet sınıfında tescil edilebilir. Marka tesciline karar verirken, kullandığınız ürün ve/veya hizmetleri ayrıntılı olarak değerlendirmek ve yalnızca ihtiyacınız olanları seçmek sizin yararınızadır. Doğru sınıfı seçmek çok önemlidir.

Markanızın tescil edilebilmesi için öncelikle Türk Patent ve Marka Ofisine marka tescili başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru kurum tarafından değerlendirilir ve ret kararı verilmezse başvuru resmi marka bülteninde yayınlanır. Bültende yayınlanan başvurunuz iki ay içinde diğer marka sahiplerinden itiraz almazsa, kurum markanızın tesciline karar verecek ve gerekli ücretler ödendikten sonra marka tescil işlemi tamamlanacaktır.

Marka Tescil Süreci Nedir?

Marka tescil süreci nedir? Marka tescil başvurusu ön incelemeden sonra TPK’ya sunulur. TPK başvuru dosyasını form, benzerlik ve marka özellikleri açısından kontrol eder ve kabul eder. Bu aşamadan sonra ilgili marka 3. marka bülteninde açılır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili nasıl yapılır? Ticari marka başvurusu hem fiziksel belgeler aracılığıyla hem de çevrimiçi bir başvuru yoluyla yapılabilir. Başvuru yapabilmek için başvuru sahibinin tüccar olması gerekmez, ticaret şirketinin bulunması gerekir ve gerçek kişiler marka tescili için başvurabilir.

Marka Tescili İçin Neler Gereklidir?

Marka tescili için neler gereklidir? Marka tescili için gerekli belgeler;

  • TC kimlik fotokopisi
  • Marka başvurusu patent tarafından gerçekleştirilirse; (vekaletname için noter izni gerekli değildir)
  • Markanızın örneği (logo, işaret vb.)
  • Başvuru ücretinin ödenmesi makbuzu (ödeme bilgi patent hesaplarına yatırılmalıdır.)

Marka tescili ile ilgili işlemler için Google ile bizlere ulaşmanız yeterli olacaktır.

Marka Tescil Edildikten Sonra Ne Olur?

Marka Tescil Edildikten Sonra Ne Olur? Başarılı olmak için marka tescili hakkında bilmeniz gereken birçok şey var.  Başlamak için, markanın tescil edilmesi için sürecin ve yapılması gerekenlerin anlaşılması önemlidir. Bir markanın tescil edilebilmesi için iyi bir itibara sahip olması, orijinal olması ve belirli teknik gereklilikleri karşılaması gibi karşılanması gereken çeşitli gereksinimler vardır. Ticari marka tesciliyle ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa, tescil sürecinde size yol göstermesine yardımcı olabilecek bir avukatla konuşmanız önemlidir.

Marka Tescil Neleri Kapsar?

Marka Tescil Neleri Kapsar?, Ticari Marka Tescili, bir ticari markanın ticari amaçlarla kullanılmasını kapsar. Ticari marka tescili, bir şirketin adını, ticari markasını ve diğer fikri mülkiyet haklarını ihlalden korumaya yardımcı olabilir.

Markalar Nasıl Tescil Edilir Ve Korunur?

Markalar Nasıl Tescil Edilir Ve Korunur?, Ticari markalar Türk Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (TPTO) tescillidir. Marka sahibinin izni olmadan kopyalanması, izinsiz kullanılması veya satılması kanunen korunmaktadır.

Marka Tescil Işlemleri Nasıl Yapılır?

Marka Tescil Işlemleri Nasıl Yapılır?, Marka tescil prosedürleri, tamamlanması zaman ve çaba gerektiren karmaşık bir süreçtir. Bir ticari marka tescil edilirken, markanın diğer ticari markalara benzerliği, ticarette potansiyel kullanımı ve markanın menşei dahil olmak üzere birçok faktör dikkate alınmalıdır.


Leave a Comment

Bizi Arayın