0212 211 1616                            

Neden Tasarım Tescili ?

17 Aralık 2019 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.
 

 Sınai mülkiyet açısından; tasarımınızı tescille koruma altına aldığınızda, rakiplerinize karşı bir korunma alanı oluşturursunuz. Bu koruma alanı muhtemel taklitlere karşı sizi yasal anlamda hak sahibi kılar. Hukuksal anlamda ihtilaf yaşadığınızda net bir savunma aracıdır.


Pazarlama açısından; tasarımınız tescille korunmadığı zaman, pazarlama konusunda harcayacağınız tüm çaba, reklam ve tanıtım harcamalarından başkaları da faydalanır. Taklit ya da benzer bir tasarımın pazar payınızdan çalmasına, sadece tescille koruyarak engel olabilirsiniz.

Marka değeri açısından; her alanda kullanıcı odaklı ürün geliştirmenin artık şart olduğu günümüzde, ürünün tasarım sonucu yarattığı kullanım kolaylığı en az ürünün fonksiyonu kadar önemlidir.
Tasarım tescil başvuruları başvuran veya tayin ettiği resmi marka ve patent vekili Acar Patent şirketimiz aracılığı ile Türk Marka Patent Kurumu’na yapılır.

Apple, Ikea gibi firmalar var olan ürünlere fonksiyon katmakla birlikte, asıl devrimi kullanıcı dostu tasarım alanında yapmışlardır. Bu da kısa zamanda ürünlerin benimsenmesine yol açmış ve firmaların marka değerlerini yükseltmiştir. 

 


Bizi Arayın