0212 211 1616                            
Tasarım Tescilini Bir Uzman İle Yapmanın Önemi

Patent Alma Şartları 2022

25 Haziran 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Patent alma şartları 2022 yılı için güncel bilgilere yazımız ile ulaşabilirsiniz. Günümüzde bir işletme, patent koruması olmadan faaliyet gösteremez. Piyasa üzerinde rekabet avantajını sürdürmek için işletmelerin mevcut patent alma koşullarının farkında olması esastır. Bir şirketin güçlü bir patent koruması yoksa, diğerleri orijinal buluş için ödeme yapmadan yeniliklerini ve teknolojilerini kullanabilirler.

Türk Patent ve Ticari Marka Ofisi (TPTO), patent başvuru sahiplerinin başvurularını sunabilecekleri bir dizi önerilen patent alma koşulu yayınladı. Koşullar, patent alma sürecini hızlandırmayı ve aynı zamanda başvuru sahiplerinin geçerlilik ve ihlal etmeme standartlarını karşılamasını sağlamayı amaçlıyor.

Patent Alma Şartları 2022

Patent İçin Gerekli Olan Belgeler

Patent için gerekli olan belgeler vardır. Aşağıdakiler gerekli belgelerin bir listesidir;

  • Buluşun yazılı açıklaması. Bu belge, buluşun nasıl yapılacağı ve kullanılacağına dair net bir açıklama içermelidir. Ayrıca, varsa çizimleri veya diyagramları da içermelidir.
  • Yemin veya beyan. Bu belge, buluşun asıl mucidi olduğunuza inandığınızı ve başvurunuzdaki her şeyin doğru olduğunu belirtir.
  • Başvuru ücreti. Bu ücret, patent başvurunuzun işlenmesiyle ilgili masrafları kapsar.
  • Patent şartnamesi. Bu belge, patentiniz verildiğinde kamuya açıklanan buluşunuzla ilgili tüm bilgileri içerir.
  • Patent çizimleri. Varsa, bu çizimler buluşunuzu nasıl yapacağınızı ve kullanacağınızı göstermelidir.

Patent Almada Uzman Yardımı

Patent almak göz korkutucu bir iş olabilir, ancak bir uzman yardımıyla çok daha kolay hale getirilebilir. Bir vekil veya patent acentesinden hizmet alarak, patent başvurunuzun doğru bir şekilde yapıldığından ve onay için tüm gereklilikleri karşıladığınızdan emin olabilirsiniz. Patent başvurunuzu yaparken yardıma ihtiyacınız olup olmadığından emin değilseniz, doğru yola başlamak için önceden bir uzmanla görüşün.

Patent Alma Şartları 2022

Patent Alma Şartları 2022

Patent uzmanları, patent alma alanında uzun yıllara dayanan deneyime ve uzmanlığa sahiptir. Bu nedenle, patent işlemlerinde uzmanlara danışılmalıdır. Türkiye’de patent almak istiyorsanız, atmanız gereken birkaç adım vardır. İlk adım, buluşunuzun zaten patentli olup olmadığını belirlemek için bir patent araştırması yapmaktır.

Buluşunuzun patentli olmadığını belirledikten sonra Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TPTO) patent başvurusunda bulunabilirsiniz. Patent başvurusu, buluşun bir tanımını, gerekirse çizimleri ve bir özeti içermelidir. TPTO başvuruyu inceleyecek ve bir ön inceleme raporu düzenler. TPTO patenti vermeye karar verirse, ihraç ve yıllık bakım için ücret ödemeniz gerekecektir. Patent, başvuru tarihinden itibaren 20 yıl süreyle geçerli olacaktır. Patent işlemleri için Google ile uzman ekibimize danışabiliriniz.


Leave a Comment

Bizi Arayın