0212 211 1616                            
Patent Almada Uzman Yardımının Önemi Nedir

Patent Alma

1 Mayıs 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Patent alma nasıl olur sorusu bizlere en çok sorulan sorulardan biridir. Bu yazımızda patent almak için yapılması gerekenler hakkında sorularınıza cevap vereceğiz. Patent almak için gerekli prosedürler izlenmeli ve ilgili kurumlara başvurulmalıdır.

Bir ürünü patentlemek için belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasını sağlamak gerekir. Bunun için hazırlanması gereken bir raporla başvuru yapılır. Buluşla ilgili her şeyin benzerlerinden farklı olduğu açıkça kanıtlanır. Bununla birlikte bu süreçte zamana ve sonuca dikkat etmek önemlidir.

Patent Ne Anlama Gelir?

Patent ne anlama gelir sorusunun cevabını beraber inceleyelim. Bireylerin veya kuruluşların kendi icatlarını kullanma hakkına sahip olmalarına patent tescili denir. Ürün veya buluşa sahip patentli ürünün bir kar ve üçüncü kişilerin kullanmasını önlemek için gereklidir. Bir patente sahip olmakla birlikte yalnızca patent sahibi söz konusu ürünü belirtilen süre içinde kullanma, ithal etme veya satma hakkına sahiptir.

Patent Başvurusunun Aşamaları

Patent başvurusunun aşamaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Türkiye’de patent belgesinin verildiği tek resmi kurum Türk Patent ve Marka Kurumu olduğu için öncelikle burada başvuru yapılır.
  • Türk Patent ve Marka Kurumu sizden bir araştırma raporu ister.
  • Araştırma raporu eksiksiz ve doğru bir şekilde düzenlenmelidir. Düzenleme sırası tamamlanır ve ilgili kuruma verilir.
  • Burada Türk Paten ve Marka Kurumu tarafından patent inceleme raporu açılır.
  • Her şey yolunda giderse patent belgesi kurum tarafından başvuru sahibine iletilir.

Bir Ürün İçin Nasıl Patent Alınır

Bir ürün için patent almak için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru ücretinin ödendiğine dair beyan içeren bir başvuru yapılır. Burada bu ödeme doğrultusunda bir açıklama yapılır. Bu açıklamanın düzgün hazırlanmış olması gerekir. Bu açıklama oldukça önemlidir. Açıklama eksik veya yanlış bilgi içeriyorsa, başvurunuzun olumsuz sonuçlanma olasılığı çok yüksektir. Bu konuda şunlara dikkat edilmeli;

  • Buluşun özeti verilmeli. Yani bulu hakkında kısa ama açık bir şekilde bilgilendirme yapılmalıdır.
  • Buluşun tanımı gereklidir. Buluş veya ürünün en ayrıntılı tanımının yapıldığı kısım burasıdır. Burada tüm detaylar belirtilmeli ve buluşun hangi amaçla yapıldığı, hangi ihtiyaçların karşılanacağı, hangi konuların benzer buluşlardan ayrıldığı anlatılmalıdır. Aynı zamanda buluşun tüm özellikleri en ince ayrıntısına kadar açıklanmalı ve var olmayan detaylardan asla söz edilmemelidir.
  • Teknik çizim yapmanız istenir. Geliştirme aşamasının tasarım görüntülerini ve ürünün son halini siyah beyaz olarak yapılması gereken kısımdır. Ürün kabul aldığında veya satıldığında, burada gösterildiği gibi çıkmalıdır. Belirtilen çizimden farklı olarak satılırsa, patent bu açıdan geçersiz olacaktır.
  • Korunmak istenen kısımlar belirtilmeli. Burada ürünün hangi parçalarının ve kullanım haklarının korunması gerektiğine ilişkin açıklamalar içeren kısım yer alır ve patent başvurusu burada belirtilen parçalara uygun olarak değerlendirilir.

Patent işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması oldukça önem taşır. Bu sebepten dolayı mutlaka bir uzman kişinin yardımını almanız gerekir. Bu konuda size hizmet vermekteyiz. Tüm bu ayrıntılar ve destek talebinde bulunabilmek için Google ile sitemize ulaşın.


Leave a Comment

Bizi Arayın