Patent Çeşitleri
Patent Çeşitleri

Patent alma hakkına sahip olan buluşlar ülkemizde 2 farklı sistem kapsamında koruma altına alınabilmektedir. Bu sistemler patent çeşitleri olarak değerlendirilir. Patent belgesi alma süresinden, sağladıkları koruma süresine ve maliyetlerine kadar pek çok açıdan farklı olan patent çeşitlerinin tümü ülkemizde patent verme yetkilisi olan tek kurum tarafından yani TÜRKPATENT tarafından verilmektedir. Her iki patent çeşidi için de başvuru TÜRKPATENT' e yapılmaktadır.

Türkiye’de Patent Çeşitleri

1- İncelemeli Patent Sistemi
2- Faydalı Model Sistemi

Bu üç patent çeşidi farklı koruma sürelerine sahiptir. Patent başvurularında talep edilen patent belgesi türünün ne kadar koruma süresi sağladığı da bilinmelidir.

İncelemeli patent sistemi en çok tercih edilen koruma yöntemlerinden biridir. TÜRKPATENT tarafından yapılan detaylı bir inceleme neticesinde buluş sahibine verilir. Sistemin en çok tercih edilen patent çeşidi olmasının nedeni 3 farklı patent çeşidi arasında en uzun koruma süresi sağlayan sistem olmasıdır. İncelemeli patent belgesi 20 yıl geçerlidir ve 20 yıl boyunca koruma sağlar. Ancak bu sürenin sonunda koruma süresi uzatılamaz.