0212 211 1616                            
Patent Çeşitleri 2023

Patent Çeşitleri Nelerdir 2022

18 Haziran 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Patent çeşitleri nelerdir 2022 yılı içerisinde güncel bilgiler için yazımızı inceleyebilirsiniz. Patent çeşitleri hakkında pek çok soru sorulmaktadır. Bu sorularınızın cevaplarını detaylarıyla sizlere anlatacağız.

Patent Çeşitleri Nelerdir 2022

Patent Çeşitleri Nelerdir 2022

Patent Çeşitlerinde 2 tür patent vardır;

  • İncelemeli Patent Sistemi
  • Faydalı Model

İncelemeli Patent Sistemi

İnceleme patent sistemi olarak tanımlanan patent sistemi, bir araştırma raporunu teşkil etmektedir. Başvuru sahibi başvurusunu yaptıktan sonra araştırma raporu ile birlikte yayınlanır. Bu yayına dayanarak, üçüncü taraflar buluşun yeniliğine veya yetersizliğine itiraz etme hakkına sahiptir.

Başvuru sahibi, bu itirazlara ilişkin gerekli cevap ve kanıtları 3 ay içinde sunmalı ve rapor yeniden incelenir. Test raporu, buluşun patentlenebilir olup olmadığına karar vermek için kullanılır. Bunun için bazı kriterler vardır. Buluş bu kriterleri karşılıyorsa, test raporunun sonucu pozitif olacaktır. Bu şekilde, kişiler doğrulanabilir bir patent hakkına sahip olur ve bu nedenle buluş için 20 yıllık koruma alırlar.

Faydalı Model

Faydalı model, buluş sahiplerine tanınan haklardan biridir. Faydalı model, maddi açıdan çok daha ucuz maliyetler gerektirir. Aynı zamanda kısa sürede tanımlanır. Bu sebepten dolayı patent tescilinden daha çok tercih edilen bir sistem olarak karşımıza çıkar. Özellikle küçük veya orta ölçekli işletmeler tercih eder.

Koruma süresi 10 yıldır. Faydalı model tescil süresi boyunca, başka birileri buluşu 10 yıl boyunca izni olmadan üretemez veya satamaz. Faydalı model patenti almaya hak kazanan kişilerin bir diğer avantajı ise belgeyi satma, kiralama veya miras alma hakkına sahip olmalarıdır.

Bu kadar avantajının yanı sıra dezavantajları da vardır. Faydalı model patent belgesi değerli bir mal statüsüne sahip olduğundan, bu belge haciz işlemlerinde de kullanılabilir. Bu patent seçeneğinde buluşla taklit etme olasılığı çok daha basittir ve bu konuda size herhangi bir yasal hak tanınmaz.

Patent Çeşitleri Nelerdir 2022

Patent Sistemi

Patent sistemi, inovasyon ekonomisinin kritik bir parçasıdır ve sistemin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamak önemlidir. Patent sistemi, mucitlerin fikri mülkiyetini korumak ve onlara yenilik yapmaya devam etmeleri için bir teşvik vermek için tasarlanmıştır.

Patent hakkında detaylı bilgilendirmeler için bizlere ulaşabilirsiniz. Patent işlemlerinizi kusursuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için uzman ekibimize, Googe ile başvurabilirsiniz.

Neye Patent Verilir?

Neye Patent Verilir?, Patentler, fikirlerin, icatların veya ürünlerin izinsiz kopyalanmasını veya paylaşılmasını önlemek için kullanılabilecek bir fikri mülkiyet türüdür. Patentler, bir ürünün marka adını veya diğer tanımlayıcı bilgilerini korumak için de kullanılabilir.

Kaç çeşit Patent Var?

Kaç çeşit Patent Var?, Patentler, yaratıcının belirli türdeki buluşları yapma, kullanma, satma ve ticaretini yapma konusundaki münhasır hakkını koruyan bir tür fikri mülkiyettir. Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (PTO) dosyalanabilirler. Aşağıdakiler dahil birçok patent türü vardır:
Patent başvuruları: Patent başvurusu, PTO’da dosyalanan bir buluşun yazılı bir açıklamasıdır. Genellikle belirli bir yılda dosyalanır ve bir patent almak için gereken tüm bilgileri içerir.Patent başvuruları, geçici ve tam olmak üzere iki kategoriye ayrılabilir. Buluşun nasıl çalışacağı konusunda hala bazı belirsizlikler olduğunda geçici bir patent verilir. Genellikle altı ay sürer ve size tam bir patent olmadan önce herhangi bir sorunu çözmeniz için zaman verir.Tam patentler, her şey anlaşıldığında verilir ve ömür boyu sürer.

Patent örnekleri Nelerdir?

Patent örnekleri Nelerdir?, Patentler, bir şirketin fikirlerini, ürünlerini veya teknolojisini koruyan fikri mülkiyet örnekleridir. Fikrinizi yazmak, bir prototip hazırlamak ve hatta buluşunuzu bir arkadaşınıza satmak dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok şekilde hazırlanabilirler. Patentler, şirketlerin buluşlarını güvende tutmalarına ve marka adlarını korumalarına yardımcı olabilir.

Hangi Fikirlerin Patenti Alınır?

Hangi Fikirlerin Patenti Alınır?, Patentler, yaratıcı bir sürecin sonuçlarını koruyan bir tür fikri mülkiyettir. Patent başvuruları herkes tarafından yapılabilir ve basit bir fikirden karmaşık bir buluşa kadar her şeyi kapsayabilir. Bazı yaygın patentli fikirler arasında ilaçlar, teknoloji ve otomobil tasarımları yer alır.


Leave a Comment

Bizi Arayın