0212 211 1616                            
Patent Alma Şartları 2022

Patent Çeşitleri Nelerdir 2022

18 Haziran 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Patent çeşitleri nelerdir 2022 yılı içerisinde güncel bilgiler için yazımızı inceleyebilirsiniz. Patent çeşitleri hakkında pek çok soru sorulmaktadır. Bu sorularınızın cevaplarını detaylarıyla sizlere anlatacağız.

Patent Çeşitleri Nelerdir 2022

Patent Çeşitleri Nelerdir 2022

Patent Çeşitlerinde 2 tür patent vardır;

  • İncelemeli Patent Sistemi
  • Faydalı Model

İncelemeli Patent Sistemi

İnceleme patent sistemi olarak tanımlanan patent sistemi, bir araştırma raporunu teşkil etmektedir. Başvuru sahibi başvurusunu yaptıktan sonra araştırma raporu ile birlikte yayınlanır. Bu yayına dayanarak, üçüncü taraflar buluşun yeniliğine veya yetersizliğine itiraz etme hakkına sahiptir.

Başvuru sahibi, bu itirazlara ilişkin gerekli cevap ve kanıtları 3 ay içinde sunmalı ve rapor yeniden incelenir. Test raporu, buluşun patentlenebilir olup olmadığına karar vermek için kullanılır. Bunun için bazı kriterler vardır. Buluş bu kriterleri karşılıyorsa, test raporunun sonucu pozitif olacaktır. Bu şekilde, kişiler doğrulanabilir bir patent hakkına sahip olur ve bu nedenle buluş için 20 yıllık koruma alırlar.

Faydalı Model

Faydalı model, buluş sahiplerine tanınan haklardan biridir. Faydalı model, maddi açıdan çok daha ucuz maliyetler gerektirir. Aynı zamanda kısa sürede tanımlanır. Bu sebepten dolayı patent tescilinden daha çok tercih edilen bir sistem olarak karşımıza çıkar. Özellikle küçük veya orta ölçekli işletmeler tercih eder.

Koruma süresi 10 yıldır. Faydalı model tescil süresi boyunca, başka birileri buluşu 10 yıl boyunca izni olmadan üretemez veya satamaz. Faydalı model patenti almaya hak kazanan kişilerin bir diğer avantajı ise belgeyi satma, kiralama veya miras alma hakkına sahip olmalarıdır.

Bu kadar avantajının yanı sıra dezavantajları da vardır. Faydalı model patent belgesi değerli bir mal statüsüne sahip olduğundan, bu belge haciz işlemlerinde de kullanılabilir. Bu patent seçeneğinde buluşla taklit etme olasılığı çok daha basittir ve bu konuda size herhangi bir yasal hak tanınmaz.

Patent Çeşitleri Nelerdir 2022

Patent Sistemi

Patent sistemi, inovasyon ekonomisinin kritik bir parçasıdır ve sistemin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamak önemlidir. Patent sistemi, mucitlerin fikri mülkiyetini korumak ve onlara yenilik yapmaya devam etmeleri için bir teşvik vermek için tasarlanmıştır.

Patent hakkında detaylı bilgilendirmeler için bizlere ulaşabilirsiniz. Patent işlemlerinizi kusursuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için uzman ekibimize, Googe ile başvurabilirsiniz.


Leave a Comment

Bizi Arayın