0212 211 1616                            

 

PATENT ÇEŞİTLERİ

Patent alma hakkına sahip olan buluşlar ülkemizde 2 farklı sistem kapsamında koruma altına alınabilmektedir. Bu sistemler patent çeşitleri olarak değerlendirilir. Patent belgesi alma süresinden, sağladıkları koruma süresine ve maliyetlerine kadar pek çok açıdan farklı olan patent çeşitlerinin tümü ülkemizde patent verme yetkilisi olan tek kurum tarafından yani TÜRKPATENT tarafından verilmektedir. Her iki patent çeşidi için de başvuru TÜRKPATENT’ e yapılmaktadır.

Türkiye’de Patent ve Faydalı Model

1- İncelemeli Patent ( 6769 Sınai Mülkiyet Kanunu ile)
2- Faydalı Model

Bu patent ve faydalı model belgeleri farklı koruma sürelerine sahiptir.

Tüm patentler 6769 Sinai Mülkiyet Kanunu ile incelemeli patent olarak korumaktadır. Patent belgesi; TÜRKPATENT tarafından yapılan araştırma ve inceleme raporları olumlu olması durumunda buluş sahibine verilir. İncelemeli patent belgesi 20 yıl geçerlidir ve 20 yıl boyunca koruma sağlar. Ancak bu sürenin sonunda koruma süresi uzatılamaz.

Faydalı model ise; TÜRKPATENT tarafından yapılan araştırma raporlarının olumlu olması durumunda buluş sahibine verilir. Faydalı model belgesi 10 yıl geçerlidir ve 10 yıl boyunca koruma sağlar. Ancak bu sürenin sonunda koruma süresi uzatılamaz.

Bizi Arayın