0212 211 1616                            

Patent firmaları ne işe yarar ?

17 Aralık 2019 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.
 

 Patent firmaları kelimesini kullanmaya devam edeceğiz. Ancak bilinmelidir ki en doğru ifade marka ve ya patent konusunda vekillik hizmeti vermeye yetkili kişi, kurum ya da kuruluşlar patent firması olarak adlandırılmalıdır.


Patent firmaları; bünyesinde Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde marka vekili ya da patent vekili bulunduran ve bu vekilleri ile Türk Patent ve Marka Kurumu’nda temsil edilen firmalardır. 
Marka vekilliği ya da patent vekilliği Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olunması durumunda Türk Patent ve Marka Kurumu’nun vermiş olduğu bir meslektir. Bu kişiler Türk Patent ve Marka Kurumu’nda müvekkillerini temsil etmeye yetkili kılınmaktadır. Patent firmaları Türk Patent ve Marka Kurumu’nda müvekkilleri adına müvekkilleri tarafından kaşe-imza ya da imza ile onaylanmış vekaletnameler ile işlem gerçekleştirmeye yetkili kuruluşlardır. Aslında vekil firmalar ne iş yapar sorusundan ziyade vekil firmalar ne iş yapmalılar şeklinde soru konuyu daha iyi açıklanabilir.

Patent firmaları (vekil firmalar) marka, patent, faydalı model, tasarım tescili, coğrafi işaret tescili, entegre devre topografyası tescili gibi konularda müvekkilleri adına onların yararına olacak her türlü işlemi müvekkilleri tarafından yetkili kılınmaları durumunda gerçekleştirirler. Bunun yanı sıra; patent firmaları, marka başvurularında marka müsaitliğini kontrol etmeli, marka sınıf seçimi hususunda yardımcı olmalıdır. Patent ya da faydalı model başvurularında buluşa ait hazırlanması gereken tarifname ismi verilen dosyayı hazırlamalı ve başvuruya uygun hale getirmelidir. Başvuru sonrası süreçte ise müvekkiline karşı açıklayıcı olmalıdır. 


Bizi Arayın