0212 211 1616                            
Bir Uzman İle Patent Alma Süreci

Patent Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir

2 Haziran 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Patent hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir sorusunun cevabı için bizlere ulaşabilir veya bu yazımızı okuyabilirsiniz. Patent kanunu, buluş sahibi bir kişinin buluşa konu olan ürünü belirli bir süre için üretmesine, kullanmasına, satmasına veya ithal etmesine izin verildiğinde patent hakkı olarak adlandırılır.

Bu hakkın referansına patent denir. Buluş sahibi bir kişi patent almışsa, patent süresi boyunca buluşa konu olan ürünün buluş sahibinin izni dışında üretilmesi, kullanılması veya satılması kesinlikle yasaklanır. Patente sahip olmuş olan herhangi bir buluş, patent süreleri içerisinde mucidin mülkiyetine girer.

Birden fazla kişi bir buluşu birlikte yaptıysa, patent başvurusu yapma hakkı her kişi için aynıdır. Ancak insanlar kendi aralarında farklı karar verebilirler. Aynı buluş aynı anda farklı kişiler tarafından gerçekleştirilmişse, patent başvurusu yapma hakkı önceki başvuru sahibine veya öncelik hakkıNna sahip olan aittir. Patent başvurusu yapan ilk kişi, aksi gelişmediği sürece patent başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Nasıl Patent Alabilirim?

Patent başvurusunda bulunurken ilk ve önemli olarak karşımıza çıkan özellik ise, buluşu bulan kişinin Türk Patent Bürosu’na başvuru yapmasıdır. Aynı zamanda patent araştırmasını gerçekleştirmesidir. Yapılan ve üretilen buluşun insanlığa yararlı ve diğer buluşlardan farklıysa, başvurunun onaylanma olasılığında artış yaşanır.

“Patenti nasıl alabilirim?”sorunun cevabı ise şöyledir;

  1. Türk patent ve marka başvurusu yapılır.
  2. Araştırma raporu Türk Patent ve Marka Endüstrisi tarafından verilir.
  3. Araştırma raporu yayınlanır.
  4. Patent inceleme raporu Türk Patent ve Marka Endüstrisi tarafından düzenlenir.
  5. Türk Patent ve Marka Kurumu patent belgesi düzenler.

Patent Başvurusu

Başvuru aşamasında patent adayı olan buluşun ne şekilde korunacağına karşılık bir karar sürecine girilir. Bu olay ülkemizi kapsayan bir koruma başvurusudur.  Bunun dışında uluslararası geçerliliği olan bir patent hakkının olup olmayacağına karar vermek gerekir.

Patent başvurusunun yapılabilmesi için, başvuru ve başvuru için ödenen ücretin makbuzu Türk Patent Endüstrisine sunulur. Ancak uygulamanın hazırlanması çok dikkatli olmalıdır. Peki patent başvurusunun hangi bölümleri dâhil edilmelidir?

  • Buluşun özeti: her şeyden önce, mevcut buluşunuzun konusuna ve üzerinde yaptığınız gelişmelere kısa bir genel bakış açısı anlatın.
  • Açıklama: Bu, buluşunuzun en ayrıntılı kısmıdır. Burada tüm detayları belirtebilirsiniz. Buluşunuza benzeyen bir buluş varsa, onlardan farklı yönlerini anlatın. Diğerlerine göre avantajlarını, buluşun neleri çözebileceğini, teknolojik alanda sunacağı yenilikleri yazılı ve ayrıntılı olarak anlatabilirsiniz. Açıklamanın bir uzman tarafından hazırlanması olası dezavantajları önleyecektir.
  • Teknik çizim: buluşunuzun siyah beyaz eskizlerinden, parça detaylarından, varsa buluşunuzun parçalarının adlarından ve teknik çizimde numaralandırmalarını aktarın.
  • Koruma: Bu bölümde, buluşunuzun korumak istediğiniz kısımlarını tanımlamanız gerekir. Tam olarak neyi kopyalamak istemediğiniz gibi ayrıntıları içeren bu bölüm uygulamanız için çok önemli bir bölümdür. Bu bölüm ile buluş ile ne alakası var sahte yapmak istemiyorlar, ne olduğunuz belli olur.
  • Belgeler: yetkililerin patent başvurusu için gerekli gördüğü diğer tüm belgeler. Başvurmanız gereken şirket veya kişi hakkındaki bilgiler, mucit hakkında bilgi ve vekaletname gibi bilgileri içeren belgelerdir.

Kayıt dosyanızı doldurduktan sonra patent başvurunuzu gerekli kurumlara iletmeye hazırsınız. Profesyonel bir yardım almak için Google ile sitemize ve ardından bizlere ulaşın.


Leave a Comment

Bizi Arayın