0212 211 1616                            

Patent ile Faydalı Model

17 Aralık 2019 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.
 

Patent ile faydalı model tescil belgesi arasında çeşitli farkların olduğu biliniyor. Ancak birçok kişi mi farkın neler olduğunu bilmemektedir. Öncelikle faydalı modelin tescil belgesi alabilmesi için gerekli olanlar bakıldığında ürünün mutlaka yenilik çağrıştırması ve kullanılacak alanda uygulanabilirlik bir yapıda bulunması gerekmektedir. Buluş basamağı olarak gerekli olan yeteneği faydalı modelin karşılaması lazımdır. Ancak bu özelliklerin patent belgesi sırasında olmasına gerek olmadığı bilinmektedir.

Belge alma sürecinde faydalı model araştırma ve incelemeye tabi tutulmadığı görülmektedir. Ancak patent belgesi işlemi sırasında araştırma kesinlikle şarttır ve yapılması gerekir. İnceleme konusunda ise patent belgesi gerekli durumlarda inceleme işleminden geçirilmektedir. Faydalı model de herhangi bir ek belge alma hakkı yer almazken patent belgesinde ek patent hakkı alabilme imkanı yer almaktadır.

Bilindiği gibi faydalı model tescil belgesi ve patent belgesi belli başlı yayın askı sürelerinden geçmektedir. Bakıldığında faydalı model yayın askı süresi 3 ay olarak göze çarparken patent belgesi için geçerli olan bu sürenin altı ay olduğu bilinmektedir. Her iki belgenin de koruma süresi olarak belli bir zaman belirlendiği görülmektedir. Faydalı model koruma süresi en fazla 10 yıl olarak karşımıza patent ile faydalı model çıkarken patent belgesi için geçerli olan sürenin 7 ile 20 yıl arasında olduğu görülmektedir.

Hem patent belgesini hem de faydalı model belgesini alma işlemini gerçekleştirebilmek için belli başlı yüzüklerin edildiği görülmektedir. Bakıldığında faydalı model için harcanan maliyetin oldukça düşük seviyelerde olduğu görülürken patent belgesi için gerekli olan bu ücretin yüksek meblağlarda olduğu biliniyor.

Neden Faydalı Model Tercih Edilir?

Kişiler tarafından bulunan buluşların tescil işlemlerini alabilmesi için patent alma sürecinde geçmesi gerekmektedir. Ancak kişiler bu sürecin hem oldukça maliyetli olması hem de uzun bir süreçte geçme ihtimali söz konusu olduğundan dolayı hem daha ucuz hem de daha kısa sürede alınması sebebiyle  faydalı model tescil işlemini tercih ettiği görülmektedir. Eğer işlerin bulduğu buluşlar faydalı model kategorisinde yer alırsa 10 yıl süreyle koruma altına alındığı karşımıza çıkmaktadır.


Bizi Arayın