0212 211 1616                            
Bir Uzman İle Patent Alma Süreci

Patent Nasıl Alınır Güncel Bilgiler 2022

3 Haziran 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Patent nasıl alınır güncel bilgiler 2022 yılında patent alabilmek için buluşunuzun yeni, kullanışlı ve aşikar olmadığından emin olmanız gerekir. Ayrıca patent başvurunuzu başkaları yapmadan önce yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Patent Nasıl Alınır Güncel Bilgiler 2022

Patent Nasıl Alınır Güncel Bilgiler 2022

Patent ve Ticari Marka Ofisi, web sitelerinde bulunabilecek bir patent başvurusunun nasıl yapılacağına dair ipuçları sunar. Patent alma süreci karmaşık olabilir. Bu nedenle araştırmanızı yapmanız ve deneyimli bir patent uzmanının süreçte size yardımcı olması önemlidir. Patent başvurusu yaparken akılda tutulması gereken bazı şeyler:

  • Buluşunuz yeni olmalıdır. Başvurunuzu yapmadan önce patenti alınmış veya basılı bir yayında tarif edilmiş olamaz.
  • Buluşunuz faydalı olmalıdır. Gerçek bir dünya kullanımına veya amacına sahip olmalıdır.

Patent Nedir?

Patent, bir buluşun kamuya açıklanması karşılığında hükümet tarafından bir mucit veya onun vekiline sınırlı bir süre için verilen bir fikri mülkiyet hakkıdır. Patent buluş sahibine, patent başvurusunda bulunma tarihinden itibaren başkalarını buluşu yapmaktan, kullanmaktan, satmaktan veya ülkede ithal etmekten men etme hakkını verir.

Buluş sahiplerine buluşları üzerinde geçici bir hak sağlayarak, yeniliği teşvik etmektir. Bu teşvik, mucitlerin yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve pazara sunulmasıyla ilgili maliyetleri geri kazanmalarına olanak tanır. Bir buluşun patent alabilmesi için yeni, alışılmış olmayan ve faydalı olması gerekir. Buluşun başkaları tarafından taklit edilebilmesi için patent başvurusunda da yeterli ayrıntıda açıklanması gerekir.

Kısaca patent buluş sahibine belirli bir süre için başkalarını buluşlarını yapmaktan, kullanmaktan veya satmaktan men etme hakkı veren yasal bir belgedir. İşletmeniz için faydalı olup olmayacağına karar vermek için bir patentin neleri kapsadığını anlamak önemlidir.

Patent Nasıl Alınır Güncel Bilgiler 2022

Türk Patent

Türkiye, uzun ve zengin bir buluş ve yenilik geçmişine sahiptir. Türk Patent Enstitüsü (TPI), Türkiye’de fikri mülkiyet haklarının korunmasından sorumlu devlet kurumudur. TPI, buluş sahiplerinin buluşlarını korumalarına yardımcı olmak için patent koruması da dahil olmak üzere bir dizi hizmet sunar.

Patent, buluş sahibine sınırlı bir süre için bir buluşu yapma, kullanma veya satma konusunda münhasır hak veren devlet tarafından verilen bir haktır. Buluş sahibinin Türkiye’de patent alabilmesi için TPE’ye başvuruda bulunması gerekmektedir.

Başvuru, buluşun bir açıklamasını ve ayrıca buluşun çizimlerini veya fotoğraflarını içermelidir. Başvuru ayrıca bir fayda veya endüstriyel uygulanabilirlik beyanı içermelidir. TPE, başvuruyu inceleyecek ve patent koruması için tüm gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını belirleyecektir. Patent almak için uzman kişilere başvurmak işinizi oldukça fazla kolaylaştıracaktır. Sizlerde bir uzman dahilinde patent alma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, Google ile bizlere ulaşabilirsiniz.


Leave a Comment

Bizi Arayın