0212 211 1616                            
Patent sorgulama

Patent Sorgulama – Patent Başvurusu Nasıl Yapılır

6 Nisan 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Patent sorgulama işlemi hakkında sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz. Patent, buluş sahibinin haklarını korumaktadır. Burada patent sahibi kullanma, pazarlama, satma veya ithal etme gibi birtakım haklarının temsil etmektedir.

Patent, teknik veya bilimsel bir buluşu kullanma hakkı sağlar. Bu hakka sahip olan kişiler, patent sahibidir. Patent belgesi almak için yetkili olan Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onay almanız gerekmektedir.

Burada bilinmesi gereken en önemli şey patent belgesinin geçerlilik süresi olmasıdır. Bu belgeyi tarafınıza sağlayabilmek için fikrinizin ya da buluşunuzun bazı istenenleri karşılaması gerekmektedir.

Patent başvurusunu gerçekleştirirken uzman yardımı almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Patent sorgulama işleminizi başvuru dilekçeniz ile patent uzmanına başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Burada patent alabilmek için başvurduğunuz ürünün herhangi bir benzerinin olmaması gerekir. Bu işlem Türk Patent Enstitüsü resmi kayıtları ve uluslararası patent platformları vesilesi ile incelenilir Bu ön inceleme ile buluşunuz dünya çapında değerlendirilir.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır

Patent başvurusu için patent tarifnamesinin dışında başvuru ücreti dekontu ve dilekçe gerekli kılınmıştır. Bundan sonraki süreçte verilen başvuru numarası ile birlikte 15 ayda araştırma ücretlerini ödemeniz gerekmektedir.

Araştırma aşamasının bitmesi üzerisine Türk Patent Enstitüsü tarafından başvuru sahibine araştırma sonucu hakkında sonuçlar iletilir. Eğer onay alırsanız ve sonucunuz olumlu olursa, gerekli ücretleri ödeyerek patentinizi alabilirsiniz. Fakat bu aşamada olumsuz bir cevap alınması halinde istenilen düzeltmeleri yaptıktan sonra tekrar başvuru yapılabilmektedir.

Patent Sorgulama ve Patent Vekili

Patent alarak para ve zaman açısından tasarruf sağlarsınız. Bunun ile birlikte buluşunuz için patent almak son derece önemlidir. Patent ile hak kaybına uğramazsınız. Bu açıdan patent çok önemlidir. Patent alırken yeni bulunduğunu iddia ettiğiniz buluşunuz hakkında uzman bir patent vekiline başvurmanız gerekir. Patent vekili buluşunuzun yeni olup olmadığını belirler.

Eğer buluşunuz yeni ise ilgili detaylı görselleri ve belgeleri vekile teslim etmeniz gerekir.

Patent vekiliniz buluşunuz hakkında bir patent tarifnamesi yazar. Uzman görüşleri olan vekiller sizden buluşunuz hakkında gerekli olan ekleme, çıkarma, düzeltme ve değiştirmeleri yapmanız talep eder. Ardından patent tarifnamesi Türk Patent Enstitüsü’ne başvurusu yapılır. İçeriklerimize Google üzerisinden ulaşabilirsiniz.


Leave a Comment

Bizi Arayın