0212 211 1616                            

Patent Tescil Sonrası Yapılacaklar

17 Aralık 2019 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.
 

 Patent tescil sonrası yapılacaklar Patent tescili kişinin buluş yaptıktan sonra o buluşu koruma altına alması için gerekli olan ilk ve en önemli basamak olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak buluşun korunma başvurusunu gerekli kurumlara yapıp ardından tescil belgesi almak kişiler için yeterli bir konu olarak bilinmiyor. Baktığımızda patent tescil işlemi sonrasında kişilere çeşitli doğal haklar başvuru sahibine verilen bazı haklar üçüncü şahıs olarak adlandırılan kişilere karşı bazı haklar verilmektedir. Bu haftanın geçerlilik tarihi ise ürünün patent tescil işleminin yayınlandığı tarih olarak karşımıza çıkmaktadır. Patent tescili sonrasında çeşitli sorunlar ile karşılaşabilir dilinden dolayı bu hakları kullanmak sizin En doğal hakkınız olarak biliniyor. Yazımızı sonuna kadar okuyarak oluşabilecek sorunlar da yapabileceğiniz işlemleri öğrenebilirsiniz.

Üçüncü Kişilerin Ürünün Haklarının Kullanmasını Önlemek İçin Yapılabilecekler?

Ara sıra patent tescili yapılan ürünün 3 şahıslar tarafından izinsiz bir şekilde kullanılması mümkün olabiliyor. Bu durumda bu hakları üçüncü şahısların kullanması mı önlemek için bazı hususların varlığı söz konusudur. Peki bu hususlar nelerdir?

Üçüncü şahıslar patentin üretilmesi, pazarlama sana ya da kullanılmasını yapamaz. Çünkü o ürünün tüm hakları bunu sahibine ait olduğundan dolayı bu işlemleri yerine getirmek üçüncü şahısların adları içinde yer almamaktadır. Hatta gerekli hukuksal şartları yerine getirilse üçüncü şahısların ceza alması bile mümkün olabilir.

Üçüncü şahıslar tarafından patentin konusu hakkında herhangi bir usulü kullanılması mümkün değildir. Çünkü bu hakların tamamı patent tescil işlemini yapan kişi ya da kurumlara ait olarak karşımıza çıkıyor.

 


Bizi Arayın