0212 211 1616                            
1 Ulusal Liseler Patent Yarışması

1 Ulusal Liseler Patent Yarışması

1 Şubat 2021 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

1 Ulusal Liseler Patent Yarışması, lise öğrencilerimizin teknolojik gelişimin en önemli araçlarından biri olan patent konusunda farkındalıklarını artırmak, patent araştırması ve patent/faydalı model başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen Patentle Türkiye – I. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması başvuruları, 28 Şubat 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bağlı kuruluşu Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)tarafından düzenlenen “Patentle Türkiye – 1 Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması”na, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren okul ve kurumlarda lise düzeyinde öğrenim gören öğrenciler 28 Şubat 2021 tarihine kadar ücretsiz ve online olarak başvurabilecekler..

Daha önce iki kez üniversitelere yönelik düzenlenen Patentle Türkiye Yarışması, bu yıl ilk kez lise öğrencilerine düzenleniyor..

Öğrenciler yarışmaya TÜRKPATENT’in elektronik başvuru sistemi (EPATS) üzerinden (epats.turkpatent.gov.tr) online patent ve faydalı model başvurusu yaparak ücretsiz olarak katılım sağlayabilecekler.

Yarışmaya, öğrenciler, bağımsız bir şekilde ya da grup halinde katılabilecekleri gibi en az bir öğrencinin başvuru sahibi olarak eklenmesi şartıyla öğretmenleriyle birlikte de katılım sağlayabilecekler.

Yarışma kapsamında alınan başvurular, TÜRKPATENT tarafından oluşturulacak jüri tarafından başvuru unsurlarının hazırlanışı, teknik çözüm getirilen problemin tanımlanması, teknik çözümün uygulanmasını sağlayacak yeterlilikte anlatımı, koruma kapsamının belirlenmesi, istemlerin yazımı, tekniğin bilinen durumuna göre buluşun yenilik seviyesi, teknik etki, sanayiye uygulanabilirlik, ticarileşme potansiyeli kriterlerine göre değerlendirmeye tabi tutulacak ve yarışmada dereceye giren adaylara aşağıda yer alan ödüller verilecektir. 1. Ulusal Liseler Patent Yarışması gibi içeriklerimize Google ile sitemize ulaşabilirsiniz.

1 Ulusal Liseler Patent Yarışması Ödüller:

  • Birinciye 20.000 TL
  • İkinciye 15.000 TL
  • Üçüncüye 10.000 TL
  • Dördüncü ve beşinciye 5.000 TL
  • 6’ncı ile 10’uncu arasındakiler 4.000 TL
  • 11’inci ile 20’nci arasındakiler -3.000 TL
  • 21’inci ile 30’unculuk arasındakilere 2.000 TL para ödülü verilecektir.

Patent Yarışması Nedir?

Patent Yarışması Nedir?, Fikri mülkiyetinizi korumak mı istiyorsunuz? Sizin için bir patent yarışması var!

Patentle Türkiye Yarışması Nedir?

Patentle Türkiye Yarışması Nedir?, Türk Patent Ofisi (TAK), Türkiye’de patent takip hizmeti sunan tek ofistir. Patent verme konusunda tekele sahiptir ve patentli yeniliklerin korunmasının sağlanmasında kilit rol oynar. Ayrıca ofis, patent başvurusu yapan firmalara da destek sağlıyor. TAK ve diğer ofisler arasındaki bu rekabetin, Türkiye’deki genel Patent Koruma Sistemi üzerinde bazı potansiyel sonuçları olabilir.

Patent Fiyatları Nedir?

Patent Fiyatları Nedir?, Patent fiyatları ülkeden ülkeye ve hatta aynı ülke içinde değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda patent fiyatı sabit iken bazı durumlarda ise son patent başvurusu veya duyurusuna göre değişebilmektedir.
Patentlerin yüksek maliyeti genellikle karmaşıklıklarından ve içerdikleri sayfa sayısından kaynaklanmaktadır. Patent başvurularının dosyalanması ve sürdürülmesi de pahalı olabilir, bu da daha yüksek patent maliyetlerine yol açabilir.

Faydalı Model Patent Mi?

Faydalı Model Patent Mi?, Faydalı model, bir ürün veya hizmetin herhangi bir patentli teknoloji kullanılmadan etiketsiz olarak kullanılabileceğini iddia eden patent modelidir. Bu tür bir patentin savunulması, ürün ile patentli teknoloji arasında yanlış bir denklik oluşturduğu görülebileceği için daha zor olabilir.
İçeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu ile alakalı daha fazla içeriğimize ulaşmak için Google baz alarak arama yapabilirsiniz.


Leave a Comment

Bizi Arayın