0212 211 1616                            

TASARIM TESCİL GÖRÜŞ BİLDİRME

Tasarım başvuruları şekli incelemeden geçtikten sonra 3 ay süresince Tasarımlar Bülteninde ilana çıkar. İlan süresi bitimine kadar başvuru için 3. Kişiler, başvurunun 6769 sayılı Kanun gereğince yenilik ve ayırt edicilik kriterlerini taşımadığı gerekçeleri ile itiraz işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Tasarım başvurusuna itiraz edilen hak sahibi, başvurusu için yapılmış olan itiraza istinaden Türk Patent ve Marka Kurumunun belirtmiş olduğu süre içinde deliller ile birlikte görüş bildiriminde bulunma hakkına sahiptir. Söz konusu süre içerisinde hak sahibi tarafından herhangi bir bildirimde bulunulmaması halinde söz konusu tasarımlar hakkında mevcut bilgi ve belgeler çerçevesinde Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurumu karar vermektedir. Karar başvurunun tescil işlemlerine devam edeceği şeklinde olabildiği gibi başvurunun ret kararı şeklinde de olmaktadır.

Yeniden inceleme ve değerlendirme Kurulu başvuru ile ilgili nihai kararı vermektedir. Başvuru değerlendirme sonucu ret olur ise; Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu kararlarına karşı, kararın bildirim tarihinden itibaren Türk Patent ve Marka Kurumunun belirttiği süre içerisinde yetkili mahkemede dava açılabilir. Karar nihai olduğundan bu süreç içinde görüş bildiriminin yapılması bu sebeple son derece önemlidir.

Ayrıntılı bilgi için bizi arayıp Uzman ekibimizden bilgi alabilirsiniz.

Bizi Arayın