0212 211 1616                            
Tasarım Tescili İçin Yapılan Güncellemeler 2022

Tasarım Tescil İşleminde Uzman Yardımının Önemi

28 Haziran 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Tasarım tescil işleminde uzman yardımının önemi hakkında bilgilendirmeler yapacağız. Tasarım tescili, sahiplerine, başkalarının aynı veya benzer tasarımı kullanmasını engelleme yeteneğini verir.

Tasarım Tescil İşleminde Uzman Yardımının Önemi

Tasarım Tescil İşleminde Uzman Yardımının Önemi

Birinin korumalı bir tasarım kullanması durumunda tazminat davası açma yeteneği de dahil olmak üzere bir dizi avantaj sağlar. Bununla birlikte bir tasarımın tescil edilmesi karmaşık bir süreç olabilir ve tüm gereksinimlerin karşılandığından emin olmak için bir uzmandan yardım almak önemlidir.

Bir uzman, tasarımınızın korumaya uygun olup olmadığını belirlemenize ve kayıt sürecini tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca birisi korumalı tasarımınızı izinsiz kullanırsa haklarınızı uygulamanıza yardımcı olurlar.

Bir tasarımı tescil ettirmeyi düşünüyorsanız, süreç boyunca size rehberlik edebilecek ve haklarınızı korumanıza yardımcı olabilecek bir uzmana danışmanız önemlidir. Tasarım koruması, her işletme için değerli bir varlıktır.

Uzmandan Yardım Almadan Tasarım Tescili

Uzmandan yardım almadan tasarım tescili başvurusunda bulunmak mümkün olsa da, süreç karmaşık ve zaman alıcı olabilir. Nitelikli bir fikri mülkiyet uzmanı bu süreçte başarıya ulaşmanıza, başvurunuzun eksiksiz ve doğru olmasını sağlamanıza yardımcı olur.

Tasarım Tescil İşleminde Uzman Yardımının Önemi

Tasarım Tescili Yaptırmak İçin 5 Neden

Tasarım tescili, işletmelere ve girişimcilere birçok fayda sağlayabilecek önemli bir süreçtir. İşte tasarım tescili yaptırmak için 5 neden;

  1. Fikri mülkiyetin korunması: Tescilli bir tasarım, tasarımın yetkisiz kopyalanmasına veya kullanımına karşı koruma sağlar. Bu, başkalarının fikirlerinizi ve tasarımlarınızı çalmasını önlemeye yardımcı olabilir.
  2. Uyuşmazlık durumunda öncelik: Belirli bir tasarımın kime ait olduğu konusunda bir anlaşmazlık olması durumunda, tescilli tasarımın sahibi olan taraf önceliğe sahip olacaktır. Bu, fikri mülkiyetiniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlamada yardımcı olabilir.
  3. Orijinal tasarımınızın korunması: Tasarımınızı TPTO’ya kaydettirdiğinizde, orijinal tasarımınız için size koruma verilir. Bu özellik birisi tasarımınızı kopyalamaya çalışırsa, onlara karşı yasal işlem başlatabileceğiniz anlamına gelir.
  4. Tasarımın özgünlüğünü kanıtlamak daha kolay olur: Bir tasarımın size ait olduğunu kanıtlamak için ne zaman ve nerede kaydettirdiğinize dair kanıt göstermeniz gerekir. Bu bilgilerin tamamı TPTO veritabanında saklanır ve gerektiğinde orijinalliğin kanıtlanmasını çok daha kolay hale getirir.
  5. Artan kâr potansiyeli: Birisi tescilli tasarımınızı kopyalarsa, onlara karşı yasal işlem başlatabilir ve tazminata hükmedebilirsiniz. Bu özellik fikri mülkiyetinizi korumanın bir sonucu olarak işletmeniz için artan kârlara yol açar.

Sizlerde tasarım tescili işlemleriniz için bir uzmana danışmak istiyorsanız, Google aracı ile uzman ekibimize ulaşın.


Leave a Comment

Bizi Arayın