0212 211 1616                            
6769 Sayılı Yeni Fikri ve Sınai Mülkiyet Kanunu Onaylandı

Tasarım Tescil Prosedürü 2022 Güncel Bilgiler

15 Haziran 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Tasarım tescil prosedürü 2022 güncel bilgiler hakkında bilgilendirmeler yapacağız. Mevcut belge prosedürü, bir tasarımı tescil etmenin en yaygın ve basit yoludur. Belge prosedürü kapsamında bir tasarımı dosyalamak için, başvuru sahiplerinin aşağıdakileri sunması gerekir:

  • Tasarımın bir kopyası
  • Tasarımın açıklaması
  • Varsa öncelik belgesi

Burada inceleme gerçekleşir ve onaylanırsa bir kayıt sertifikası verilir. Tüm süreç genellikle yaklaşık 12 ay sürer.

Tasarım Tescil Prosedürü 2022 Güncel Bilgiler

Tasarım Tescili Nasıl Alınır 2022

2022 tasarım tescili almak için diğer tasarım tescili türlerinde olduğu gibi aynı süreci izlemeniz gerekecektir. Bu süreç, bir başvuru göndermeyi, geçerli ücretleri ödemeyi ve diğer tüm gereksinimleri karşılamayı içerir.

Unutulmaması gereken önemli nokta, tasarımınız kamuya açıklanmadan önce başvurunuzu yapmanız gerektiğidir. Tasarımınız kamuya açıklanmadan önce başvuruda bulunmazsanız, tescil ettirmek çok daha zor olacaktır.

Tasarım Tescili İçin Gerekli Olan Evraklar

Tasarım tescil başvurusu yaptığınızda, tasarımın size ait olduğunu ve orijinal olduğunu kanıtlamak için belirli belgeleri sunmanız gerekecektir. Tasarım tescili, tasarımın orijinal olduğunu ve başka bir kaynaktan kopyalanmadığını gösterdiği için önemlidir.

Ek olarak tasarımınızı Patent ve Ticari Marka Ofisine (PTO) kaydettirmek, değerini artırabilir ve kopyalanmaya karşı korunmasına yardımcı olabilir. Bir tasarımı tescili için gerekli olan evraklar şunlardır;

  • Tasarımın başlığı,
  • Tasarımın tanımı,
  • Tasarımın türü (örneğin ticari markalar, ticari takdim şekli),
  • İlk kullanım tarihi
  • Sahibi veya yaratıcısı için iletişim bilgileri dahil olmak üzere belirli bilgileri toplamanız gerekecektir.

Tasarım Tescil Prosedürü 2022 Güncel Bilgiler

Tasarım Tescil Prosedürü 2022 Güncel Bilgiler

Tasarım tescili, orijinal tasarımınızın kopyalanmasını önleyebileceğiniz bir işlemdir. Mümkün olan en fazla korumaya sahip olmak için tasarımınızı mümkün olan en kısa sürede kaydettirmeniz önemlidir. Tasarım tescil sürecinde yer alan birkaç adım vardır ve süreci olabildiğince sorunsuz hale getirmek için her birinin anlaşılması önemlidir.

İlk adım, kendinize benzer olabilecek mevcut tasarımları aramaktır. Bu, tasarımınızın tescil edilecek kadar benzersiz olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Bir sonraki adım, başvuru formunu doldurmak ve uygun ücretlerle birlikte göndermektir. Başvurunuz onaylandıktan sonra bir kayıt sertifikası alacaksınız.

Bir tasarımı tescil ettirmenin başkalarının onu kullanmasını engellemediğini akılda tutmak önemlidir; size yalnızca ticari olarak kullanma hakkını verir. Tasarım tescili, ürün tasarlayan veya üreten herhangi bir işletme için önemli bir süreçtir. Tasarımın korunmasını sağlar ve tasarımın izinsiz kullanılmamasını sağlar. Kayıt ayrıca, telif hakkı veya ticari marka yasalarının iddia edilen ihlallerinden kaynaklanan davaların önlenmesine de yardımcı olabilir. Tasarım tescilinde uzman görüşüne başvurmak için Google ile bizlere ulaşın.

Tasarım Tescil ücreti Ne Kadar?

Tasarım Tescil ücreti Ne Kadar?, Tasarım tescil ücretleri tasarımın türüne göre değişmektedir. Karmaşık tasarımlar veya daha popüler bir tasarım kullanmak için de ücretler vardır. Bir tasarımı tescil ettirmenin size ne kadara mal olacağını belirlemek için her bir ücretin ayrıntılarını anlamak önemlidir.

Tasarım Tescili Nasıl Yapılır?

Tasarım Tescili Nasıl Yapılır?, Yeni ve önerilen ürünler için mevcut tasarım tescil prosedürü iyi anlaşılmış ve etkilidir. Süreç, üretim için en iyi tasarımların seçilmesini sağlamaya yardımcı olur ve halkın yüksek kaliteli ürünlere erişimini sağlar.

Tasarım Tescili Almak Ne Kadar Sürer?

Tasarım Tescili Almak Ne Kadar Sürer?, Tasarım tescili, ülkeye ve belirli tasarım tescil sürecine bağlı olarak birkaç hafta hatta birkaç ay sürebilir. Ancak, iyi bir tasarım portföyüne sahipseniz ve görsel tasarım ilkelerine aşina iseniz, bu süreç için endişelenmenize gerek olmadığını belirtmek önemlidir.

Tasarım Tescil Ile Patent Arasındaki Fark Nedir?

Tasarım Tescil Ile Patent Arasındaki Fark Nedir?, Tasarım tescili, bir tasarımın Türk Ticari Marka Ofisi’ne tescil edildiği bir süreçtir. Tasarım tescilinin amacı, tasarımdaki telif hakkı alınmış fikirlerin korunmasıdır. Patentler, bir ürün veya hizmet ilk üretildiğinde verilir. Bir patent, yalnızca bireysel fikirleri değil, tüm bir buluşu kapsar. Bir patent başvurusunda bulunarak, fikrinizin başkaları tarafından kopyalanmasını önleyebilir ve insanların fikrinizi yalnızca sahip olduğunuz veya kontrol ettiğiniz ürün veya hizmetlerin oluşturulması için kullanmasını sağlayabilirsiniz.


Leave a Comment

Bizi Arayın