0212 211 1616                            
Tasarım Tescilinin Önemi Ve Gerekliliği

Tasarım Tescili Hakkında Güncel Bilgiler

12 Haziran 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Tasarım tescili hakkında güncel bilgiler için yazımızı inceleyebilirsiniz. Bir kişinin veya şirketin tasarım fikirlerini başkaları tarafından kopyalanmaya karşı koruyabildiği bir süreçtir. Tasarım tescili sahibine belirli bir süre için tasarımı yapma, kullanma ve satma münhasır hakkı verir.

Tasarım Tescili Hakkında Güncel Bilgiler

Tasarım Tescili

Bir tasarımı tescil ettirme süreci uzman vesilesi ile basit bir işlemdir. Bir tasarımı kaydederken akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. İlk olarak, yalnızca belirli tasarım türleri kaydedilebilir.

Yani iki veya üç boyutlu çizimler veya resimler. İkincisi, tasarım orijinal olmalıdır. Başka bir kaynaktan kopyalanamaz. Son olarak, bir tasarımın tescili ile ilgili olarak, yapılan başvurunun türüne göre değişen bir dosyalama ücreti vardır. Bir tasarımı tescil ettirmenin faydaları çoktur.

Tasarım Tescilinin Faydaları

Tasarım tescili, yeni veya orijinal tasarımlar için fikri mülkiyet koruması sağlayan bir süreçtir. Tasarım tescil sürecinin amacı, tasarımın sahibine tasarımı belirli bir süre için kullanma, lisanslama veya satma konusunda münhasır haklar sağlamaktır.

Bir tasarımı tescil ettirmenin çeşitli faydaları vardır. İlk olarak, tasarımın ve sahibinin kamuya duyurulmasını sağlar. Bu, başkalarının tasarımı izinsiz kopyalamasını engellemeye yardımcı olabilir. İkincisi, sahibine tasarımı belirli bir süre için kullanma, lisanslama veya satma konusunda münhasır haklar verir.

Bu, ihlale karşı korunmaya yardımcı olabilir ve sahibinin tasarımı lisanslamaktan veya satmaktan gelir elde etmesine olanak tanır. Son olarak, bir başkası mal sahibinin haklarını ihlal etmeye çalışırsa mahkemede delil olarak kullanılabilir.

Tasarım Tescili Hakkında Güncel Bilgiler

Tasarım Tescili Hakkında Güncel Bilgiler

Tasarım tescili, bir tasarımın Patent ve Ticari Marka Ofisine (PTO) tescil işlemidir. Tasarım tescilinin amacı, başkalarının tasarımınızı izinsiz kullanmasını engellemek ve tasarıma ilişkin fikri mülkiyet haklarından gelir elde etmektir.

Bir tasarımı tescil ettirmek için, adı, tanımı, sahibi/sahipleri ve diğer ilgili bilgiler dahil olmak üzere tasarım hakkında ayrıntılı bilgi sağlamalısınız. PTO daha sonra tasarımınızın kalıcı bir kaydını oluşturacak ve patentler veya ticari marka koruması düzenleyerek onu koruyabilir. Tasarım tescili işlemleriniz için uzman ekibimize Google ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Tasarım tescili için uzmana danışmak bu aşamada önemlidir.


Leave a Comment

Bizi Arayın