0212 211 1616                            
Tasarım Araştırması 2022 Güncel Bilgiler

Tasarım Tescili Hakları

17 Mayıs 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Tasarım tescil hakları ne olduğu sürekli sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz. Tasarım tescili hakları internet üzerindeki satışların artmasıyla çoğalmıştır. Burada tasarım sahibinin yaratıcılığı ve emeği korunur.

Tasarımcının üretmiş olduğu tasarımlar korunur. Bunun yanı sıra şirketlerin sattığı ürünlerinin bilinirliğini artması doğrultusunda bu ürünler çoğunlukla taklit edilir. Böylelikle 3.kişiler tarafından haksız kazanç sağlanır.

Tam olarak bu noktada tasarım tescil hakkı devreye girer. Bu haksız kazançlar engellenir.  Taklit edilen tasarım üretenlere karşı yaptırımlar uygulanır. Tasarımlar, TPE ile tescil edilir. Bu şekilde tasarım sahibine haklar kazandırılır.  Tescilli Tasarımlar, bundan önceki zamanlarda 554 sayılı KHK kapsamında korunmaktaydı.

2017 yılından itibaren yürürlüğe Sınai Mülkiyet Kanunu girdi. Bunun ile birlikte bu şekilde koruma altına alındı. Burada önemli olan bir diğer nokta tescilsiz tasarımlarında belirli şartlar doğrultusunda Sınai mülkiyet kanunu bakımında ilgili hükümleri bakımında korunabilmeleridir.

Tasarım Tescili İle Neler Korunabilir?

Tasarım tescili ile korunabilen bazı ürünlere örnek vereceğiz. Bu ürünlere makine parçaları, giysiler  mobilyalar, ambalajlar, kuyumculuk ve ziynet eşyaları, elektronik cihazlar, elektronik parçalar, makineler, cep telefonu, ev eşyaları, bardaklar, mutfak eşyaları, çantalar, saat, kutular, televizyonlar, bilgisayarlar, kartvizitler, ayakkabılar, şapkalar, iç çamaşırlar, tıbbi cihazlar, gıda ürünleri,  yüzükler tasarım tescili örneği olarak verilebilir.

Bunların dışında başka ürünlerde vardır. Örneğin arabalar, otomobil parçaları, otomotiv parçaları, bisiklet, giysi, tabela, elbise, koltuk, oturma grubu, sehpalar, yataklar gibi pek çok üründe tesil edilebilmektedir.

Tasarım Tescili Ne Kadar Sürer?

Tasarım tescili süresi değişebilmektedir. Fakat hemen hemen 5-6 aylık inceleme süreci içerisine girer. Bu sonuçtan herhangi bir olumsuz karar alınmamalıdır. Olumlu sonuç alındığı halde tasarım tescili almış olursunuz.  Burada olumsuz sonuçlar için itirazlar söz konusu olur. İtiraz aşaması olmaması durumunda tasarım tescil aşamasına geçilmekte ve tasarım tescil belgesi hazırlanmaktadır.

Burada olumsuz sonuçlara itiraz etme hakkı doğar. Gerekli diğer tüm içeriklerimize ulaşabilirsiniz. Daha pek çok konu hakkında merak ettiğiniz konulara cevap vermekteyiz. Tasarım tescil hakları gibi içeriklerimize göz atmayı unutmayın. Sitemize Google üzerinden giriş sağlamanız da yeterli olacaktır. Tasarım tescil hakları ile lakalı sorularınız için bizlere ulaşın.

Tasarım Tescil Ile Patent Arasındaki Fark Nedir?

Tasarım Tescil Ile Patent Arasındaki Fark Nedir?, Tasarım tescili, bir şirketin bir tasarım oluşturduğu ve daha sonra tasarımın gözden geçirilmesinden ve şirketin tasarıma sahip ürünler yapmasına ve satmasına izin veren bir lisans vermekten sorumlu olan bir hükümete sunmasıdır. Patent, bir şirketin bir buluşu veya korunan ticari sırrı kullanmak için dünya çapında münhasır bir hak elde etmesidir.

Tasarım Tescil Kaç Yıl Geçerli?

Tasarım Tescil Kaç Yıl Geçerli?, Bir tasarım için tescil, genellikle dört ila altı yıl olmak üzere belirli sayıda yıl için geçerlidir. Kayıt her güncellendiğinde yenilenmelidir. Tasarım bu süre içinde tescil edilmez veya güncellenmezse terk edilmiş sayılabilir ve gelecekteki projelerde kullanılamaz.

Tasarımda Neler Tescillenir?

Tasarımda Neler Tescillenir?, Tasarım, müşterinin ve çevrenin ihtiyaçlarını karşılayan bir plan bulma sürecidir. Bir fikirle başlar ve ardından onu gerçeğe dönüştürmek için atılması gereken birçok adım vardır. Tescilli tasarım bu adımlardan biridir. Kayıtlı tasarım uzmanları, müşterilerin güzel bir ev veya iş yeri yaratmak için gerekli tüm detayları içeren tescilli bir tasarım planı bulmalarına yardımcı olur.

Tescilli Tasarımın Sağladığı Haklar Nelerdir?

Tescilli Tasarımın Sağladığı Haklar Nelerdir?, Tasarım tescil hakları, yaratıcı endüstride aktif bir tartışma ve endişe konusudur. Bazıları bu hakların tasarımı yapana verilmesi gerektiğini düşünürken, bazıları da bu hakların tasarımı yapanlarda kalması gerektiğini düşünüyor. Tasarım tescil haklarının ne anlama geldiğini ve size veya işletmenize nasıl fayda sağlayabileceklerini anlamak için, bunların ne olduğunu anlamak önemlidir.


Leave a Comment

Bizi Arayın