0212 211 1616                            
Tasarım Araştırması 2022 Güncel Bilgiler

Tasarım Tescili Hakları

17 Mayıs 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Tasarım tescil hakları ne olduğu sürekli sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz. Tasarım tescili hakları internet üzerindeki satışların artmasıyla çoğalmıştır. Burada tasarım sahibinin yaratıcılığı ve emeği korunur.

Tasarımcının üretmiş olduğu tasarımlar korunur. Bunun yanı sıra şirketlerin sattığı ürünlerinin bilinirliğini artması doğrultusunda bu ürünler çoğunlukla taklit edilir. Böylelikle 3.kişiler tarafından haksız kazanç sağlanır.

Tam olarak bu noktada tasarım tescil hakkı devreye girer. Bu haksız kazançlar engellenir.  Taklit edilen tasarım üretenlere karşı yaptırımlar uygulanır. Tasarımlar, TPE ile tescil edilir. Bu şekilde tasarım sahibine haklar kazandırılır.  Tescilli Tasarımlar, bundan önceki zamanlarda 554 sayılı KHK kapsamında korunmaktaydı.

2017 yılından itibaren yürürlüğe Sınai Mülkiyet Kanunu girdi. Bunun ile birlikte bu şekilde koruma altına alındı. Burada önemli olan bir diğer nokta tescilsiz tasarımlarında belirli şartlar doğrultusunda Sınai mülkiyet kanunu bakımında ilgili hükümleri bakımında korunabilmeleridir.

Tasarım Tescili İle Neler Korunabilir?

Tasarım tescili ile korunabilen bazı ürünlere örnek vereceğiz. Bu ürünlere makine parçaları, giysiler  mobilyalar, ambalajlar, kuyumculuk ve ziynet eşyaları, elektronik cihazlar, elektronik parçalar, makineler, cep telefonu, ev eşyaları, bardaklar, mutfak eşyaları, çantalar, saat, kutular, televizyonlar, bilgisayarlar, kartvizitler, ayakkabılar, şapkalar, iç çamaşırlar, tıbbi cihazlar, gıda ürünleri,  yüzükler tasarım tescili örneği olarak verilebilir.

Bunların dışında başka ürünlerde vardır. Örneğin arabalar, otomobil parçaları, otomotiv parçaları, bisiklet, giysi, tabela, elbise, koltuk, oturma grubu, sehpalar, yataklar gibi pek çok üründe tesil edilebilmektedir.

Tasarım Tescili Ne Kadar Sürer?

Tasarım tescili süresi değişebilmektedir. Fakat hemen hemen 5-6 aylık inceleme süreci içerisine girer. Bu sonuçtan herhangi bir olumsuz karar alınmamalıdır. Olumlu sonuç alındığı halde tasarım tescili almış olursunuz.  Burada olumsuz sonuçlar için itirazlar söz konusu olur. İtiraz aşaması olmaması durumunda tasarım tescil aşamasına geçilmekte ve tasarım tescil belgesi hazırlanmaktadır.

Burada olumsuz sonuçlara itiraz etme hakkı doğar. Gerekli diğer tüm içeriklerimize ulaşabilirsiniz. Daha pek çok konu hakkında merak ettiğiniz konulara cevap vermekteyiz. Tasarım tescil hakları gibi içeriklerimize göz atmayı unutmayın. Sitemize Google üzerinden giriş sağlamanız da yeterli olacaktır. Tasarım tescil hakları ile lakalı sorularınız için bizlere ulaşın.


Leave a Comment

Bizi Arayın