0212 211 1616                            
Tasarımlarda Koruma Nasıl Sağlanır

Tasarım Tescili İle Tasarımınızı Tescil Ettirin

13 Kasım 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Tasarım Tescili İle Tasarımınızı Tescil Ettirin ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Patentler, mucitlere fikri mülkiyetlerini korumanın bir yolunu sunar. Bir patent, diğer kişilerin patentli teknolojiyi kullanan ürünleri yapmasını, kullanmasını, satmasını veya satışa sunmasını önlemek için kullanılabilir. Patent hakları aynı zamanda bir mucidin lisanstan veya patentle ilgili diğer anlaşmalardan para alma hakkını da korur. Birkaç farklı patent türü vardır ve her biri kendi faydalarını ve korumalarını sunar.
Bir patent, buluş sahibine buluşunu belirli bir süre (tipik olarak 20 yıl) boyunca kullanma konusunda münhasır haklar sağlar. Bu süre zarfında başkaları, patent sahibinden önceden izin almaksızın patentli teknolojiyi içeren ürünleri yapamaz, kullanamaz, satamaz veya satışa sunamaz. Buluş sahibinin patent haklarına aykırı olarak ürün yapmak, kullanmak, satmak veya satışa sunmak suretiyle bir patenti ihlal eden kişi, buluş sahibi tarafından dava edilebilir.

TPE

TPE, Marka tescili nedir? Ticari marka tescili, bir ticari markanın Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (PTO) aracılığıyla güvence altına alınması sürecidir. Marka tescilinin faydaları arasında markanız için daha fazla koruma, gelişmiş marka bilinirliği ve markanız ihlal edildiğinde olası yasal çözümler yer alır.Bir ticari markayı tescil ettirmek için, ticari kullanım kanıtının yanı sıra markanızla ilgili bilgileri (ürün veya hizmetin adı ve konumu dahil) içeren bir başvuru sunmalısınız. PTO, tüketiciler arasında kafa karışıklığına neden olabilecek veya başka bir tarafça tescil edilmiş bir markayı tescil etmeyi reddedebilir.Markanızı başkalarının ihlal iddialarına karşı korumak istiyorsanız, ticari markalarınızın durumunu PTO ile sürekli olarak izlemeniz önemlidir.

Türk Patent

Türk Patent, Türk patent kanunu, 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe giren yeni bir Buluş Koruma Kanununu içerecek şekilde yakın zamanda değiştirilmiştir. Bu yeni kanun kapsamındaki başlıca değişiklikler aşağıdaki gibidir:
-Bir buluşun koruma süresi, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren 10 yıldır.-Bir buluş, Faydalı Model Patenti veya Tasarım Patenti olmak üzere iki farklı şekilde korunabilir.-Faydalı Model Patent, patent sahibine buluşu belirli bir süre için üretme, satma ve kullanma münhasır hakkı verir.-Tasarım Patenti, patent sahibine belirli bir süre için bir buluşa dayalı tasarımları üretme, satma ve kullanma münhasır hakkı verir.-Bir Türk patentine başvurmanın maliyeti de bu yeni kanunla önemli ölçüde azaltılmıştır.

WIPO

WIPO, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) 1968 yılında kurulmuştur ve merkezi Cenevre, İsviçre’dedir. WIPO’nun misyonu, dünya çapında fikri mülkiyetin korunmasını teşvik etmektir. WIPO Sekreterliği, organizasyon için liderlik sağlar ve kaynaklarını yönetir. WIPO Patent İşbirliği Anlaşması (PCT), patentlerin uluslararası korunması için tek bir idari ve adli çerçeve sağlar. WIPO Telif Hakkı Anlaşması (WCT), telif haklarının korunması için etkili ve esnek mekanizmalar sağlamayı amaçlamaktadır.

Marka Tescili Nedir?

Marka Tescili Nedir, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) 1968 yılında kurulmuştur ve merkezi Cenevre, İsviçre’dedir. WIPO’nun misyonu, dünya çapında fikri mülkiyetin korunmasını teşvik etmektir. WIPO Sekreterliği, organizasyon için liderlik sağlar ve kaynaklarını yönetir. WIPO Patent İşbirliği Anlaşması (PCT), patentlerin uluslararası korunması için tek bir idari ve adli çerçeve sağlar. WIPO Telif Hakkı Anlaşması (WCT), telif haklarının korunması için etkili ve esnek mekanizmalar sağlamayı amaçlamaktadır.

Tasarım Tescili Örnekleri

Tasarım Tescili örnekleri, Patentler, mucitlere fikri mülkiyetlerini korumanın bir yolunu sunar. Bir patent, diğer kişilerin patentli teknolojiyi kullanan ürünleri yapmasını, kullanmasını, satmasını veya satışa sunmasını önlemek için kullanılabilir. Patent hakları aynı zamanda bir mucidin lisanstan veya patentle ilgili diğer anlaşmalardan para alma hakkını da korur. Birkaç farklı patent türü vardır ve her biri kendi faydalarını ve korumalarını sunar.
Bir patent, buluş sahibine buluşunu belirli bir süre (tipik olarak 20 yıl) boyunca kullanma konusunda münhasır haklar sağlar.

Bu süre zarfında başkaları, patent sahibinden önceden izin almaksızın patentli teknolojiyi içeren ürünleri yapamaz, kullanamaz, satamaz veya satışa sunamaz. Buluş sahibinin patent haklarına aykırı olarak ürün yapmak, kullanmak, satmak veya satışa sunmak suretiyle bir patenti ihlal eden kişi, buluş sahibi tarafından dava edilebilir.

Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir?

Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir, Tasarım tescili, ürünlerin veya nesnelerin görünüm özelliklerinin korunmasına izin veren yasal bir süreçtir. Bu, bir ürünün veya nesnenin tasarımını kopyalanmaya karşı korur ve tasarımcının fikri mülkiyetinin korunmasına yardımcı olabilir. Tescil işlemi bir marka, telif hakkı veya tasarım patenti ile yapılabilir. Marka tescili, tasarım özellikleri için kullanılan en yaygın koruma türüdür. Bir markanın sahibinin, başkalarının o markayı ürün veya hizmet satmak için kullanmasını engellemesine olanak tanır. Telif hakkı, özgün yazarlık çalışmalarını korurken, tasarım patentleri buluşları korur.

Tasarım Tescili Ile Bir ürünün Veya Nesnenin Görünüm özellikleri Koruma Altına Alınmaktadır

Tasarım Tescili Ile Bir ürünün Veya Nesnenin Görünüm özellikleri Koruma Altına Alınmaktadır, Tasarımınız için bir ticari marka veya telif hakkına mı ihtiyacınız var?
Tasarım tescili, tasarımınızı korumada önemli bir adımdır.Dosyalamadan önce, neye ihtiyacınız olduğuna dair iyi bir fikriniz olduğundan emin olun.Tasarımınızı korumanın birkaç yolu vardır ve bu, tasarımın türüne bağlıdır.Bir ticari marka, ürün veya hizmetin kaynağını belirlemeye yardımcı olabilir.Telif hakkı size tasarımınızın nasıl kullanıldığını kontrol etme hakkı verir.

Tasarım Tescil Sorgulama

Tasarım Tescil Sorgulama, Tasarımınızı bir tescil yetkilisine kaydettirmek, çalışmanızın telif hakkı ve diğer fikri mülkiyet yasaları tarafından korunmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Bir kayıt ayrıca, çalışmanın asıl yaratıcısı olduğunuzu kanıtlayabilir ve bu da başkalarının haklarınızı ihlal etmesini önlemeye yardımcı olabilir. Kayıt ayrıca size ticari koruma ve atıf hakları gibi yasal faydalar sağlayabilir. İçeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu ile alakalı daha fazla içeriğimize ulaşmak için Google baz alarak arama yapabilirsiniz.

Tasarım Tescili Ne Demek?

Tasarım Tescili Ne Demek?, Tasarım Tescili, tasarımınızı çevrimiçi toplulukla paylaşmanıza, geri bildirim ve kredi almanıza ve tasarımınızın gelecekte kullanıldığından emin olmanıza olanak tanır.

Tasarım Tescili Nasıl Sorgulanır?

Tasarım Tescili Nasıl Sorgulanır?, Tasarım tescili, yeni bir tasarım yaratmada önemli bir adımdır. Tasarımınızı PTO’ya kaydettirerek, tasarımınızın ticari marka yasası kapsamında lisanslanmasını ve korunmasını sağlarsınız. Tasarım tescili hakkında herhangi bir sorunuz varsa, mutlaka bir avukat veya danışmanla görüşün.

Marka Tescili Ve Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir?

Marka Tescili Ve Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir?, Endüstriyel tasarımlar ve ticari markalar iki farklı şeydir. Genellikle araba veya mobilya gibi ürünlerde kullanılan endüstriyel tasarımlar PTO’da tescillenir. Bu, şirketlerin bu tasarımı kendi ticari markaları olarak kullanmalarına olanak tanır.

Ancak endüstriyel tasarım tescili göründüğü kadar basit değildir. Bir endüstriyel tasarımı tescil ettirmek için yerine getirilmesi gereken pek çok gereksinim vardır ve bu gereksinimlerin birçoğunun karşılanması zor olabilir. Bu durum endüstriyel tasarım tescili yapılırken bazı hatalara yol açabileceği gibi firmaların aynı tasarımı birden fazla üründe kullanmasını da engelleyebilmektedir.

Tasarım Tescili Nasıl Yapılır?

Tasarım Tescili Nasıl Yapılır?, Bir tasarımın kaydedilmesi, IP’nizi korumak ve tasarımınızın gelecekte başkaları tarafından kullanılmasını sağlamak için önemlidir. Bir tasarımı kaydetmenin birçok yolu vardır, ancak en yaygın yol çevrimiçi bir şablondur.


Leave a Comment

Bizi Arayın