0212 211 1616                            
Tasarım Tescili Nedir 2023

Tasarım Tescili Ne Demek?

2 Nisan 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Tasarım tescili , önceki zamanlarda kamu önüne sunulmamış, yeni niteliğine sahip olan tasarımların kullanım haklarını tasarımı yapan kişiye ait olma olanağını sağlayan belgeye denir. Tasarım tescili 6769 sayılı kanuna istinaden bir tasarımın tescil edilebilmesi için yenilik ve ayırt edicilik niteliklerini taşıması gerekmektedir.

Herhangi bir tasarım diğer bir tasarım ile benzeşiyorsa, tasarımlar kendi içlerinde küçük ayrıntılar içerisinde farklılık belirtisi veriyorsa aynı olarak kabul edilmektedir. Tasarımlar kendi içlerinde tescilli ve tescilsiz olmak üzere ayrılmaktadır.

Kanun hükümleri hususu içerisinde tescil edilmiş olması halinde tescilli tasarım, ilk kez Türkiye’de kamuoyuna sunulmuştur. Bu durumda tasarımcının tercih ettiği şekle bağlı tescilsiz tasarım olarak korunabilmesi mümkündür.

Tescilli tasarımlarınızın koruma zamanı 5 yıldır. Fakat istendiği şekilde her beşer yıllık dönem içerisinde yenilenerek, 25 yıla varacak şekilde uzatılabilmektedir. Tescilsiz tasarımların koruma süresi ise 3 yıldır.

Tasarım tescili içerisinde koruma dışı kavramlar vardır. Bu tasarımlar, kamu düzeni veya genel olarak ahlaka karşı olarak düzenlenmiştir.  Tasarımınızın uygulandığı ürün üzerisinde, başka bir ürüne mekanik olarak monte edilmiş olması koruma dışıdır.

Tasarım Tescil İle Korunan Nedir?

Tasarım tescil ile korunan ürünün, görünüm özellikleri koruma altına alınır Tasarım tescili ile; üretimin yöntemi, gerekli ürünün kullanım amaçları, fonksiyonel özellikleri veya teknik faydaları koruma altına alınamaz.

Tasarım tecilinde düşünülenin aksine, ürünün işlevi koruma altına alınmaz. Uzun yıllardan itibaren aynı işlev için çalışan ürünler, farklı görsel özellikler içerisinde olabilmekteler.  Bunun ile birlikte tasarım tescili ile korunurlar. Burada koruma altına alınan ürünün kullanıcıya sağladığı faydadır. Bununla birlikte ürünün sahip olduğu fonksiyonel özellik olmamak şartı ile ürüne özgün olan tasarım özelliğidir.

Tasarım Tescili Nasıl Yapılır?

Tasarım tescil ile alakalı tasarım tescil, ülkemizde  Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından işlenmektedir. Bir başvuru yapma durumu söz konusudur. Bu başvuruyu Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapmanız gerekmektedir.  Gerekli tüm içeriklerimize Google üzerisinden ulaşabilirsiniz.

Gerekli Belgeler

  • Tasarım görsel anlatımı
  • Başvuru sahibinin tüzel kişi olması durumunda vergi levhası ve ticari faaliyet belgesi
  • Başvuru sahibi kimlik bilgileri
  • Tasarımı üreten kişi veya kişilere ait bilgiler
  • Vekâletname (var ise)

Tasarım Tescili Ne Kadar Zaman Alır?

Tasarım Tescili Ne Kadar Zaman Alır?, Tasarım birkaç ay sürer, ancak uzun bir süreç olabilir. Tasarımın karmaşıklığı ve teknolojisi dahil olmak üzere birçok faktör tescil hızını etkileyebilir.

Tasarım Tescil Ile Patent Arasındaki Fark Nedir?

Tasarım Tescil Ile Patent Arasındaki Fark Nedir?, Tasarım tescili, mülk sahiplerinin tasarımlarını Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (PTO) tescil ettirebilecekleri bir süreçtir. Bu, bir patent için ödeme yapmak zorunda kalmadan tasarımın başkaları tarafından gelecekte kullanılmasına izin verir. Bir tasarımın patentlenmesi aynı zamanda birisinin ondan para kazanmasına da olanak tanır.

Tasarımda Neler Tescillenir?

Tasarımda Neler Tescillenir?, Tasarım, işletmelerin tasarımlarını  Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne kaydettirmesine olanak tanıyan bir süreçtir. Bu, işletmelerin tescilli tasarımlarını kullanarak ürün ve hizmet satmalarına olanak tanır. İşletmeler bunu yaparak tasarım haklarını koruyabilmekte ve çalışmaları için ödeme alabilmektedir.

Tasarım Tescili Nasıl Yapılır?

Tasarım Nasıl Yapılır?, Bir tasarımın kaydedilmesi basittir. Tek yapmanız gereken, tasarımla ilgili ad, iletişim bilgileri ve daha fazla bilgi bulabileceğiniz web sitesine bir bağlantı gibi bilgiler sağlamak.


Leave a Comment

Bizi Arayın