0212 211 1616                            
Marka Tescil İşleminde Uzman Yardımının Önemi

Tasarım Tescili Nedir 2022

27 Mayıs 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Tasarım tescili nedir 2022 sorusunun cevabına güncel bir şekilde bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Tasarım tescili için daha önce kamuya açık olmayan yenilik ve ayrım gerekliliklerini karşılayan tasarımların söz konusu olması gerekmektedir. Bu zorunlulukları karşılayan tasarımları kullanma hakkının tasarım sahibine ait olduğu bir kayıt işlemidir.

6769 sayılı kanuna göre tasarımın tescil edilebilmesi için yenilik ve ayırt edici özelliklere sahip olması gerekli kılınmaktadır. Bir tasarımı, diğer bir tasarım ile karşılaştırdığınızda tasarımlar yalnızca küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorsa her iki tasarım aynı kabul edilir. Tasarım kaydının ne anlama geldiği sorusunun cevabı için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Tasarım bir ürünün tamamı veya bir parçası olarak çizgi, şekil, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi algılanması mümkün olan çeşitli unsurlardan veya özelliklerden oluşur. Tasarım bir bütün olarak tanımlanır.

Tasarım Tescili

İnsanların yaşam alanının her yerinde eşlik eden ve hayatımızı kolaylaştıran her türlü ürün veya ürün parçası; hayatımıza renk katan ve estetik duyularımıza hitap eden desenler, süslemeler, endüstriyel tasarımların korunması için tescil yapılmalıdır.

Günümüzde her tasarım takdir edilmektedir. Ancak takdir edilmek ile birlikte taklitte edilmektedir. Bazı kötü niyetli kişiler tasarımınızı taklit ederek ticari kazanç elde etmek isteyecektir. Ne yazık ki günümüzde bu tür olaylar sıklıkla gerçekleşmektedir. Yaratıcılığınızla oluşturduğunuz tasarımlarınızı tasarım tescil yöntemi ile korumak tek korunma yöntemi olarak karşımıza çıkar.

Tescili alınmış tasarımlar izinsiz asla kullanılamaz, üretilemez, pazarlanamaz, ithal edilemez, ticari amaçla kullanılamaz veya satılamaz. Tescilli numunelerin yanlış kullanılması durumunda hapis ve para cezalarının yanı sıra ürünlerin en az bir yıl depolandığı mağazaların kapatılması ve aynı süre için ticaretin yasaklanmasına karar verilir.

Tasarım Tescili İçin Ne Yapılmalı? 2022

Tasarım tescili için ne yapılmalı sorusunun cevabı için sizlere bilgi aktaracağız. Tescil için en önemli kriter özgün tasarımlara sahip olmanızdır. Tasarımınız herhangi bir ürün ise (çanta, ayakkabı, mobilya gibi) net bir fotoğraf paylaşmanız gerekmektedir.

Bu fotoğraflarda tasarımınızı diğer tasarımlardan ayıran etmenleri paylaşmanız gerekir. Yani burada en önemli kriter, tasarımınızı tanımladığınız veya sunduğunuz görüntülerin net ve herhangi bir açıdan sunulmasıdır. Bunun dışında herhangi bir tasarım kaydı alabilmeniz için ilgili ürünün üretilmesine gerek yoktur. Teknik veya 3D modelleme ile tasarım kaydı alabilirsiniz. Tasarım özgün olarak tasarlanmış ve hiçbir koşulda halka sunulmamış bir tasarım olmalıdır.

Tasarım Tecili Koruma Süresi Ne Kadardır?

Kayıtlı tasarımların korunma süresi, dosyalama tarihinden itibaren 5 yıldır. Koruma süresi, kaydın beş yıldan 25 yıla uzatılmasıyla uzatılabilir. Başvurunun sunulmasından sonraki ilk yenileme döneminde herhangi bir işlem yapılmazsa, tasarım kaydına ilişkin korumanız sona erecek ve bu konuda herhangi bir hak talebinde bulunamayacaksınız.  Tasarım tescili hakkında sizlere yardımcı olabilmemiz için Google üzerinden bizlere ulaşın.

Tasarım Tescil Ile Patent Arasındaki Fark Nedir?

Tasarım Tescil Ile Patent Arasındaki Fark Nedir?, Patent yasası, buluşların patent ofisine kaydedildiği bir yasalar sistemidir. Tasarım tescili, tasarım patenti alma sürecidir. Tasarım patentleri, dünya çapında eksiksiz bir başvuruda bulunan ve başvuruda gerekli tüm bilgilerin yer aldığından emin olanlara verilir.

Tasarım Tescili Ile Korunan Nedir?

Tasarım Tescili Ile Korunan Nedir?, Korumalı Tasarım Tescili (PDR), ticari ve endüstriyel ürünlerde tasarım ilkelerinin uygulanabilirliğini sağlayan bir sistemdir. PDR’nin amacı, ürünlerin fonksiyonlarını, kalitelerini ve görünümlerini koruyacak şekilde tasarlanmasını sağlamaktır. Üreticiler, bir ürünü PDR’ye kaydettirerek, ürünlerinin bu ilkelere uygun olduğundan emin olabilirler.

Tasarımda Neler Tescillenir?

Tasarımda Neler Tescillenir?, Tasarım Tescili, ürün ve hizmetlerin tasarımlarının en yeni, en gelişmiş güvenlik teknolojileriyle tutarlı olmasını sağlayarak korumaya yardımcı olan bir süreçtir.

Tasarım Tescili Nasıl Alınır?

Tasarım Tescili Nasıl Alınır?, Bir tasarımın tescil edilmesi hem tasarımcı hem de müşteri için önemlidir. Bunu yapmanın birçok yolu vardır, bu yüzden sizin için doğru yolu bulmak önemlidir. İşte bazı ipuçları:
Bir tasarımı kaydederken adınızı, e-posta adresinizi ve telefon numaranızı eklediğinizden emin olun. Bu, çalışmanıza gerektiği gibi erişebilmenizi ve tasarımınız üzerinde çalışırken ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir konuda yardım alabilmenizi sağlamaya yardımcı olacaktır.Çalışmanızın örneklerini vermeye hazır olun. Bu, sizi işe almayı düşünen herkese, onlar için tasarım yapma konusunda ciddi olduğunuzu gösterecektir. Birisinin belirli bir tasarım türü veya başka bir tasarım istemesi durumunda, tüm tasarımlarınızın örneklerine sahip olmanız da önemlidir.Kanada’da tasarım yapmak için yürürlükte olan tüm düzenlemelerin bir kopyasını aldığınızdan emin olun.


Leave a Comment

Bizi Arayın