0212 211 1616                            
Tasarım Tescilinin Önemi Ve Gerekliliği

Tasarım Tescili Nedir?

9 Temmuz 2021 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Tasarım tescili serbest rekabetçi bir pazarda, aynı sektörde faaliyette bulunan şirketler için müşteri tercihlerinin kendi ürünlerinde yoğunlaşmasını sağlamakta olan en önemli öğelerden biri tasarımdır. Özellikle kalite ve teknik olarak müşterilere aynı faydayı sağlamakta olan ürünlerde, tasarım genelde en belirleyici ve ayırıcı kılan faktördür.

Bu konuda en önemli olan küçük ve orta ölçekli sanayiciler, tasarım yolu ile ürün yelpazesinde farklılaşarak popüler olmayı amaçlamaktadır. Bunun ile birlikte bu hedefe ulaşmak ve elde edilen karı sürdürülebilir kılmak için, fikirlerin ürünü olan bu tasarımların yasal olarak korunma altına alınması gerekiyor.

Bir koruma ile elde edilen tasarım hakkı sahibine tasarımın diğer insanlarca izinsiz olarak ticari amaçlarla kullanılmasını engelleme hakkı verdiğinden, yatırımların hem ekonomik hem de sosyal açıdan geri dönüşümü için çok önemli kılınmıştır.

Aksi takdirde orijinal ve yeni tasarımlar için herhangi bir hırsızlık, kopya ile taklit etme ve benzeri tehditler neticesi ile karşı karşıya kalacak ve bu sebeple tasarım sahipleri büyük ticari kayıplara maruz kalacaktır. Buna istinaden, Türk Patent ve Marka Kurumu Tasarımlar Dairesi Başkanlığı, 6769 sayılı Sanayi Mülkiyet Kanunu ve bu kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmelik esaslarına doğru olacak şekilde tasarımların korunabilmesi amacı ile müracaat ve tescil işlemlerini sürdürmektedir.

Dizayn Kelimesinin Anlamı

Dizaynın anlamı ise; tasarım içerisinde bulunan çizgi, şekil, renk, malzeme ya da yüzey dokusu gibi ürünün tamamının veya bir kısmının ya da üzerisindeki dekorun görünümüdür.

Ürün Kelimesinin Anlamı – Tasarım Tescili Nedir?

Bilgisayar programını dâhil etmeksizin, herhangi bir endüstriyel ya da el işçiliği ile gerçekleşen ürünün haricinde bu ürünün oluşmasını sağlayan parçaları, ambalajları gibi bir çok ürünün bütün olarak algılanan işlevleri grafik sembolü ve aynı zamanda tipografik yüzünü ifade eder.

Tasarımcı Nedir? – Tasarım Tescili?

Tasarımcı ise; koruma konusunda hakkı bulunan ve aynı zamanda tasarımı tasarlayıp, üreten kişiye denen bir ifadedir.

Her tasarım tescili sadece müracaat edilmiş olan ülke içerisinde koruma sağlar. Başka ülkeler içerisinde koruma talep edilirse, istenilen ülkelere de başvurmak gerekir. Bu tür uygulamalarda öncelik hakkından faydalanmak sizler için önemli bir avantaj sağlar.

Öncelik hakkının talep edilmesi halinde, ilk müracaatının yapıldığı ülkenin yetkili İdaresi tarafından düzenlenen onaylanmış öncelik belgesinin aslı ve yeminli tercüman tarafından onaylanan bu belgenin Türkçe çevirisi, müracaat tarihi itibariyle üç ay içinde kuruma verilmelidir.

Koruma Kapsamı Dışındaki Tasarımlar

6769 sayılı Sanayi Mülkiyet Kanunu’nda tasarım koruması dışındaki kavramlar şöyle belirlenmiştir; Tasarım ve ürün tanımına doğru olmayarak uygun olmayan tasarımlar, yeni ve fark edilen niteliğe sahip olmayan tasarımlar, kamu düzenlenmesi veya kültürel ahlaka aykırı tasarımlar.

Ürünün    genel    fonksiyonunun    zorunlu    bulduğu    görünüm    işlevleri    olan tasarımlar, tasarımın kullanımı gerçekleşen veya uygulanması gerçekleştiği ürünün, bir diğer başka ürüne monte edilmesi veya bağlanması için belirli şekil ve boyutlarda üretilmesi zorunlu olan tasarımlar.

Tasarım tescili kelimesini aratarak rahat bir şekilde google üzerinden sitemize giriş yapabilirsiniz.


Leave a Comment

Bizi Arayın