0212 211 1616                            
Tasarım Tescilinin Önemi Ve Gerekliliği

Tasarım Tescili Ve Tasarım Tescilinde Korunma

25 Temmuz 2021 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Tasarım tescili içinde serbest olan rekabetçi bir sektör üzerisinde, işlevde bulunan şirketler için müşteri tercihlerini yapılan ürünleri üzerisinde durmasına olanak sağlayan en önemli işlevlerden biri tasarım olarak değerlendirilir.

Bu özellik müşterilere aynı faydayı sağlamak amacıyla nitelikli ve teknik olarak nitelenen ürünlerde, tasarım genel itibari ile en belirleyici ve ayırt edici özellik olarak kabul görmektedir. Tasarım tescilinde büyük bir önem taşımış olan küçük ve orta ölçekli sanayiciler, tasarım yolu ile ürünler genelinde diğerlerinden farklı olarak insanların ilgisini çekmeyi amaçlamaktadır.

Tasarım Tescili Nedir?

Tasarım ürünü bir bütün olarak veya parçalarının üzerisinde bulunun; çizgi, şekil, biçim, renk, doku, malzeme gibi unsurların bütününe verilen addır. Günlük hayatımızda kullanmış olduğumuz pek çok ürün ve bu ürünlerin bir bölümü çanta, elbise desenleri, koltuklar, ev eşyaları gibi tasarım örnekleri olarak listelenerek tasarıma örnek oluşturur.

Tasarımlarda Koruma Nasıl Sağlanır?

Tasarım başlangıç tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde satılmayan ürünler, diğer bir deyişle yeni tasarımlar geçici olabilir.

Tasarım Tescilinde Korunma

Tasarım tescilinde korunma ile ürün üçüncü taraflar tarafınca, sahibinin izni olmadan kullanılamaz. Fakat hak sahibinin tasarımı devredilebilir, lisansla beraber dağıtılabilir, miras konusu haline getirebilir.

Tasarımda Yenilik

Bir tasarım başlangıç tarihinden ya da başlangıç tarihinden sonra kamuya açıklanmamış olma durumunda yeni olarak kabul edilebilir. Bu dünya genelinde yeni bir yenilik olarak kabul görmektedir.

Tasarımdan ediciliğe ayrım edicilik ise; bir tasarımın görsel öğeleri belirli bir biçimde diğer bir tasarımdan farklı olması olarak kabul görür.

Rüçhan Hakkı

Rüçhan kelimesinin altında yatan anlamı öncelik hakkı manasına gelir. Tasarımınız yurtdışında başvuru tarihi içerisinde gerçekleşen süreler itibari ile 6 ay içerisinde Türkiye’de başlayan bir başvuru hakkıdır.

Hangi Tasarımlar Kaydedilemez

Yeni olmayan ve ayırt edici olmayan tasarımlar, tasarımcıya teknik bir işlev içeren tasarımlarda diğer bir seçenek bırakmayan tasarımlar, kamu ve genel ahlaksa karşı gelen tasarım şekilleri.

Tasarım Kayıt Sistemi Nasıl Kullanılır?

Tasarım için yapılan başvuru başlangıç tarihi itibariyle 5 sene boyunca korunur ve istenirse bu koruma 5 seneden 25 yıla kadar uzatılabilir. Bunun ile birlikte bundan sonra gelişen süreçlerde tasarım halka mal olur.

Tasarım Tescili Başvurusu İçin Şartlar Nelerdir?

Tasarımın görsel açıklaması gerekir. Başvuru sahibi gerçek kişi ise vergi levhası ve ticari faaliyet belgesi gerekli olacaktır. Başvuru sahibinin kimlik bilgileri gereklidir. Tasarımı yapan kişi ya da kişiler hakkında bilgiler içermelidir. Olması durumunda vekaletname verilmeli.

Tasarım Tescili Başvurusu Kim Tarafından Yapılır?

Tasarım tescil başvurularında veya atama yaptığı kamusal marka aracılığı ile Türk Marka Patent Kurumu’na yapılır.

Tasarım Tescili  Tüm Ülkeler Çapında Korunuyor Mu?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayırdır. Başvurular ulusal niteliktedir. Başka ülkelere kayıt hakkı talep edilirse, talep edilen ülkenin gerekli makamlarına başvurmak gerekir.

Tasarım Tescili İle Verilen Haklar

Devir etme gibi bir hakkınız olur. Lisans yolu ile dağıtımı sağlanır. Verasete konu edilebilir.

Marka Tescili Nedir Koruma Süresi?

Marka Tescili Nedir Koruma Süresi?, Marka tescili koruma süresi, markanın ilk kullanıldığı tarihten itibaren altı yıldır. Tescilli bir ticari marka sahibinin, başkalarının bu markayı herhangi bir ürün veya hizmetle bağlantılı olarak kullanmasını engellemesine izin verir.

Tasarım Tescilli Bir ürünün Hangi özelliğini Koruma Altına Almaktadır?

Tasarım Tescilli Bir ürünün Hangi özelliğini Koruma Altına Almaktadır?, Kayıtlı bir ürün, onu çeşitli risklerden koruyan çeşitli güvenlik özelliklerine sahiptir. Bu özelliklerden biri de tasarım korumasıdır. Tasarım koruması, tescilli ürününüzün yetkisiz kullanım ve çalınma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Ürününüzde hangi güvenlik özelliklerinin bulunduğunu bilerek, tescilli ürününüzün kullanıcılarının güvenliği düşünülerek tasarlandığından emin olabilirsiniz.

Tasarım Tescili Ile Korunan Nedir?

Tasarım Tescili Ile Korunan Nedir?, Tasarım Tescili, fikirlerin, tasarımların ve ticari sırların güvenli ve güvenli bir şekilde paylaşılmasına olanak sağlayan bir süreçtir. Tasarımcılar, çeşitli sicillere tasarım tescilleri göndererek çalışmalarını üçüncü taraf hırsızlığına ve yetkisiz kullanıma karşı koruyabilirler.

Tasarım Tescil Ne Demek?

Tasarım Tescil Ne Demek?, Tasarım tescili, işletmelerin tasarımlarını ticari marka olarak tescil ettirmeleri için Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (PTO) kayıt olmalarını sağlayan bir süreçtir. Bu süreç, işletmelerin tasarımlarını izinsiz kullanımdan korumalarına yardımcı olur ve ayrıca lisanslamadan veya üçüncü taraf üreticilerle yapılan diğer düzenlemelerden alabilecekleri telif ücretlerinin uygun şekilde ödenmesini sağlar.
İçeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu ile alakalı daha fazla içeriğimize ulaşmak için Google baz alarak arama yapabilirsiniz.


Leave a Comment

Bizi Arayın