0212 211 1616                            
Patent Nedir 2023

Türk Patent Ve Marka Kurumu 2022

7 Haziran 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Türk Patent ve Marka Kurumu 2022 (TPTO), Türkiye’de patent ve ticari markaların verilmesinden sorumlu devlet kurumudur. Türkiye’de fikri mülkiyet haklarının ihlaline ilişkin kovuşturmadan da sorumludur. TPTO, Türk Patent Enstitüsü’nün yerine 1995 yılında kurulmuştur.

TPTO’nun bir dizi işlevi vardır. Gerekli kriterleri karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için patent ve ticari marka başvurularını inceler. Patentler ve ticari markalar verir. Fikri mülkiyet haklarının ihlali iddialarını araştırır ve fikri mülkiyet hakları konusunda kamuoyuna bilgi sağlar. TPTO’nun müfettişler, savcılar ve yöneticiler dahil olmak üzere yaklaşık 350 kişilik bir personeli vardır. Merkezi Ankara’dadır. Ancak Türkiye genelinde bölge ofisleri bulunmaktadır.

Türk Patent Ve Marka Kurumu 2022

Patent Alma

Patent alma, bir patent ofisinden patent alma işlemidir. Buluş sahibinin patent alabilmesi için patent ofisine patent başvurusu yapması gerekir. Başvuru, buluşun ve nasıl çalıştığının bir açıklamasını içermelidir. Başvuru ayrıca buluşun çizimlerini veya eskizlerini de içermelidir.

Patent ofisi başvuruyu inceler ve patent verilip verilmeyeceğine karar verir. Patent verilirse, mucit bir patent sertifikası alacaktır. Sertifika, buluşun tarihlerini, buluş sahibinin adını ve patentle ilgili diğer bilgileri listeleyecektir.

Patent Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Patent hakkında sık sorulan sorular şu şekildedir;

Patent, bir buluşun izinsiz olarak kopyalanmasını veya başkaları tarafından kullanılmasını engelleyen bir fikri mülkiyet biçimidir.

Her yeni, orijinal ve faydalı buluş patentlenebilir.

Patent almak için Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TPTO) başvuruda bulunmanız gerekir. Başvuru, buluşun bir açıklamasını ve ayrıca gerekirse çizimleri veya fotoğrafları içermelidir.

Patent alma süreci üç yıla kadar sürebilir, ancak genellikle bundan daha az zaman alır.

Türk Patent Ve Marka Kurumu 2022

Türk Patent Ve Marka Kurumu 2022

Türk Patent ve Marka Kurumu (TPTO), Türkiye’de buluş ve markalara koruma sağlayan önemli bir kuruluştur. TPTO, 1851’den beri faaliyette olup, dünyanın en eski patent ofislerinden biri olarak bilinmektedir.

TPTO, patentler ve ticari markalarla ilgili bir dizi hizmet sunmaktadır. Türk Patent ve Marka Kurum hizmetleri şunları içerir;

  • Patent ve marka sertifikalarının verilmesi
  • Patent ve ticari markaların tescili
  • Patent ve marka ihlallerinin araştırılması
  • Fikri mülkiyet hukuku konularında hukuki danışmanlık verilmesi
  • Fikri mülkiyet hukuku konusunda eğitim kursları düzenlemek

TPTO, Türkiye’de faaliyet gösteren işletmeler için önemli bir kurumdur. Patent alabilmek için bir uzmana danışmak istiyorsanız, Google ile bizlere ulaşabilirsiniz. Bir uzman ile çalışmanız doğrultusunda patentinizi kısa süreler içerisinde alabilirsiniz.

Marka Ve Patent Aynı Mı?

Marka Ve Patent Aynı Mı?, Ticari markalar ve patentler aynı mıdır? Bu soru hakkında çok fazla tartışma var, ancak şu anda öyle görünüyorlar. Ticari marka yasası, markaları korumak için oluşturulmuştur ve patentler buluşları korumak için kullanılabilse de, birisinin patentini aldığı fikir ve kavramları korumak için de kullanılır. Ticari markalar bir ürün veya hizmeti tanımlamak için kullanılabilir ve patentler bir şirketin buluşunu korumak için kullanılabilir. Bu iki tür koruma her durumda aynı uygulamaya sahip olmayabilir, ancak bazı benzerlikleri vardır.

Türk Patent Ve Marka Kurumu Devletin Mi?

Türk Patent Ve Marka Kurumu Devletin Mi?,  Son birkaç yılda, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun (TTPO) daha fazla düzenlenmesi yönünde bir hareket olmuştur. Bu kısmen, TTPO’nun hükümet kontrolünden yeterince bağımsız olmadığı ve belirli şirketlerin lehine kullanılabileceği yönündeki endişelerden kaynaklanmaktadır. Bazıları ayrıca TTPO’nun yeterince şeffaf olmadığından ve küçük işletmelere yeterli teknik yardım sağlamadığından endişe ediyor.


Leave a Comment

Bizi Arayın