0212 211 1616                            
Patent Özellikleri

Türk Patent

3 Ekim 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Türk Patent ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Uzun bir inovasyon geçmişine sahip bir ülke olan Türkiye, son zamanlarda patent dünyasında büyük adımlar atıyor. Türk mucitler, 2015 yılında 1.683 ve 2014 yılında 1.322 olan Avrupa Patent Ofisi’ne (EPO) 2016 yılında 2.023 patent tescil ettirdi. Bu, Türkiye’yi patent başvuruları açısından tüm EPO üye ülkeleri arasında 6. sıraya yerleştiriyor. Bu büyümeyi ne yönlendiriyor? Hükümet ve özel sektör tarafından yapılan araştırma ve geliştirme harcamalarındaki artış ve bilim ve mühendislik alanında programlar sunan üniversitelerin sayısındaki artış gibi faktörlerin bir kombinasyonu.Türkiye’nin küresel patent ortamında giderek daha önemli bir oyuncu haline geldiğine şüphe yok. Yeniliğe ve geleceğe yatırıma olan güçlü bağlılığı ile Türkiye, önümüzdeki yıllarda daha da fazla ilerleme kaydetmeye hazırdır.

Marka Tescil Sorgulama

Ticari marka tescil sorgulama, USPTO tarafından sağlanan ve bireylerin tescilli ticari markaları aramasına olanak tanıyan bir hizmettir. Sorgulama, bir ticari markanın zaten kayıtlı mı yoksa tescil bekleyen mi olduğunu öğrenmek için kullanılabilir. Hizmet ücretsizdir ve çevrimiçi olarak erişilebilir.

Türk Patent Marka Sorgulama

Ticari marka tescil sorgulama, USPTO tarafından sağlanan ve bireylerin tescilli ticari markaları aramasına olanak tanıyan bir hizmettir. Sorgulama, bir ticari markanın zaten kayıtlı mı yoksa tescil bekleyen mi olduğunu öğrenmek için kullanılabilir. Hizmet ücretsizdir ve çevrimiçi olarak erişilebilir.

Marka Patent Sorgulama

Marka, bir işletmenin mal veya hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayıran bir işarettir. Patent, genel olarak bir şeyi yapmanın yeni bir yolunu sağlayan veya bir soruna yeni bir teknik çözüm sunan bir ürün veya süreç olan bir buluş için verilen münhasır bir haktır. Yeni bir ürün veya süreç geliştirdiyseniz ve bunu ticari marka veya patent olarak tescil ettirerek korumak istiyorsanız, uygun ofise başvurmalısınız. Çoğu ülkede, fikri mülkiyet haklarının tescili ile ilgilenen birden fazla ofis vardır, bu nedenle birkaç araştırma yapmanız gerekebilir.İlk adım, buluşunuzun ticari marka veya patent kanunu kapsamında korumaya uygun olup olmadığını öğrenmektir. Bunu yapmak için, mevcut olabilecek herhangi bir çizim veya planın yanı sıra buluşunuzun ayrıntılı bir tanımını sağlamanız gerekecektir.

EPATS

EPATS, akıl hastalığı olan hastalara yardım etmenin yeni bir yoludur. EPATS veya Elektronik Hasta Destekli Terapi Seansları, akıl hastalığı olan hastalara yardım etmenin yeni bir yoludur. Oturumlar, Skype veya FaceTime gibi video konferans yazılımları kullanılarak internet üzerinden gerçekleştirilir.EPATS’ın geleneksel yüz yüze terapi seanslarına göre birçok avantajı vardır. İlk olarak, hem hastalar hem de terapistler için daha uygundurlar. Hastalar kendi evlerinin rahatlığında katılabilir ve terapistler dünyanın her yerinden seanslar yapabilir. İkincisi, EPATS geleneksel terapi seanslarından daha esnektir; her iki taraf için de uygun olan günün veya gecenin herhangi bir saatinde programlanabilirler. Son olarak, EPATS geleneksel terapi seanslarından daha ucuzdur; seyahat veya ofis alanı kiralama masrafları için ödeme yapmanıza gerek yoktur.

Marka Tescili

Marka tescili, şirket adınızı, logonuzu ve diğer ticari markalarınızı ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine kaydetme işlemidir. Size marka adınızı ve logonuzu kullanmak için münhasır haklar verir ve başkalarının bunları izniniz olmadan kullanmasını engeller. Marka tescil süreci basit ve anlaşılırdır. Öncelikle, şirketiniz için benzersiz bir ad ve logo seçmeniz gerekir. Bir isim ve logo seçtikten sonra USPTO’ya bir ticari marka başvurusunda bulunabilirsiniz.Ticari marka başvurunuz onaylanırsa size tescilli bir ticari marka sertifikası verilecektir. Marka tescili, şirketinizin fikri mülkiyetini korumada önemli bir adımdır. Size başkalarının marka adınızı veya logonuzu izniniz olmadan kullanmasını engelleme konusunda yasal hak verir.

Marka Sorgulama

İnternet ve sosyal medya büyümeye devam ederken, güçlü bir markaya sahip olmanın önemi de artıyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, tüketicilerin yaklaşık %60’ının tanıdıkları bir şirketten bir ürün satın alma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Ayrıca tüketicilerin %72’si, olumlu bir deneyim yaşamaları durumunda arkadaşlarına bir markayı tavsiye edeceklerini söylüyor. Bu istatistikler göz önünde bulundurulduğunda, markaların olumlu bir müşteri deneyimi yaratmaya odaklanması gerektiği açıktır. Ama bu tam olarak ne anlama geliyor? İşte temel unsur. Güçlü ve tanınabilir bir kimlik oluşturma: Bu, logonuzdan web sitenizin tasarımına ve sosyal medyada müşterilerle etkileşim kurma şeklinize kadar her şeyi içerir. Amacınız, insanların akıllarında kalacak anında ve olumlu bir izlenim yaratmak olmalıdır.

Patent Sorgulama

Bir buluşun patentlenmesi karmaşık ve uzun bir süreç olabilir. Süreci kolaylaştırmak için, neyin gerekli olduğu konusunda net bir anlayışa sahip olmak önemlidir. Bu sorgulama, size patent alma sürecine genel bir bakışın yanı sıra başvurunuzun başarılı olmasını nasıl sağlayacağınıza dair bazı ipuçları sağlayacaktır. Patent alma sürecindeki ilk adım, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine (USPTO) bir patent başvurusu yapmaktır. Başvuru, buluşun ayrıntılı bir açıklamasını ve diğer ilgili bilgileri içermelidir. Başvuru yapıldıktan sonra, bir patent denetçisi tarafından incelenir.İncelemeyi yapan kişi, buluşun patentlenebilirlik için tüm gereklilikleri karşıladığını tespit ederse, bir Ödenek Bildirimi yayınlayacaktır. Bu noktada başvuru sahibinin bir ücret ödemesi ve yemin veya beyanname vermesi gerekir.

Türk Patent Sorgulama

Türk Patent ve Marka Kurumu, ülkenin patent sistemine yönelik yeni bir soruşturma başlattığını duyurdu. Araştırma, Türkiye’de yeni bir patent yasasının getirilmesinin fizibilitesini değerlendirecektir. Türkiye’deki mevcut patent sistemi, 1869’da tanıtılan Fransız sistemine dayanmaktadır. Bununla birlikte, Türk sistemi güncelliğini yitirdiği ve uluslararası standartlarla uyumlu olmadığı için eleştirilmiştir. Yeni soruşturmaya fikri mülkiyet hukuku uzmanı Profesör Ahmet Cemal Karabacak başkanlık edecek. Profesör Karabacak, araştırmanın amacının Türk patent sistemini “daha verimli ve etkili” hale getirmek olduğunu söyledi. Soruşturmanın tamamlanmasının altı ay sürmesi bekleniyor ve bulguları bu yıl içinde kamuoyuna açıklanacak. İçeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu ile alakalı daha fazla içeriğimize ulaşmak için Google baz alarak arama yapabilirsiniz.

Bir şeyin Patenti Nasıl Alınır?

Bir şeyin Patenti Nasıl Alınır?, Patent yasası karmaşıktır ve herkes bunu anlamaz. Bu nedenle Patent Ofisi, bir şeyin nasıl patentleneceğine dair basitleştirilmiş bir kılavuz sunar.

TÜRKPATENT Patent Nedir?

TÜRKPATENT Patent Nedir?, Patent başvurusu yapabilmek için öncelikle Fikri Mülkiyet Ofisine (İPO) buluş başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvurunuz kabul edildikten sonra, başkalarının buluşunuzu kullanmasına izin vermek için bir lisans vermelisiniz. Son olarak, patent haklarınızı aktif tutmak için yıllık bir ücret ödemeniz ve gerekli belgeleri saklamanız gerekir.

TÜRKPATENT Kimin?

TÜRKPATENT Kimin?, Türkiye, etkileyici bir başarı sicili ile uzun yıllardır patent davalarında lider konumdadır. Ancak son yıllarda, Türk mahkemeleri patent kanunu yorumlarında daha liberal hale geldi ve bu, patent davalarının artmasına neden oldu.

Isim Patent Sorgulama Nasıl Yapılır?

Isim Patent Sorgulama Nasıl Yapılır?, İsim patent başvurunuz varsa ve Patent sahibi ile görüşme talebinde bulunmak istiyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey var. PTO web sitesine gidin ve “Patent Sahibi Arama” çubuğuna tam adınızı girin.2. Adınızı girdikten sonra “Ara” düğmesine tıklayın.3. Arama yaptıktan sonra, adınızla eşleşen bekleyen tüm patent başvurularının bir listesini göreceksiniz.4. Adınız bu listede yoksa, lütfen “Patent Sahibi Arama” çubuğuna girin ve o sahibin bekleyen tüm patentlerini tam adınızla birlikte herhangi bir yorum veya ek bilgi ile görüntülemek için “Kontrol Et” düğmesine tıklayın.


Leave a Comment

Bizi Arayın