0212 211 1616                            

WIPO LAHEY TESCİL SİSTEMİ

 WIPO nezdinde gerçekleştirilen uluslararası tescil işlemi Lahey Anlaşması kapsamında yapılmaktadır. Tek bir başvuru işlemi ile birden fazla sayıda ülkede tasarım tescil işleminin gerçekleştirilmesini mümkün kılar. Bu nedenle birden fazla sayıda tasarım tescili yapmak isteyenler için daha düşük maliyetli bir tescil işlemi yöntemidir.

Tescil başvuruları tek bir merkeze yapılır ve tescil için gerekli işlemler de yine aynı merkezden yürütülür. Bu sayede zaman yönünden de daha kısa bir süreç olmaktadır. Tasarım tescil işlemlerine dair kayıtlar da yine aynı merkezde tutulmaktadır.

Türkiye’de Lahey Anlaşması kapsamında WIPO nezdinde tescil başvuruları Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Tescil işleminin yapılmasının ardından tescil yenileme, adres değişikliği, unvan değişikliği gibi çeşitli işlemler de yine tek merkezden ve kolaylıkla yürütülebilmektedir.

Lahey Anlaşması kapsamında WIPO nezdinde uluslararası tasarım tescil sistemine üye olan ülkeler; 

Avrupa Birliği, Arnavutluk, Amerika Birleşik Devletleri, Ermenistan, Azerbaycan, Benelüks, Bosna Hersek, Bulgaristan, Brunei Darüsselam, Botsvana, Belize, İsviçre, Almanya, Danimarka, Estonya, Mısır, İspanya, Finlandiya, Fransa, İngiltere, Gürcistan, Gana, Hırvatistan, Macaristan, İsrail, İzlanda, Japonya, Kanada, Kırgızistan, Kamboçya, Samoe, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Güney Kore, Lihtenştayn, Litvanya, Letonya, Monaco, Moldova, Karadağ, Makedonya, Moğolistan, Meksika, Nabimya, Norveç, OAPI, Umman, Polonya, Romanya, Sırbistan, Rusya, Ruanda, Singapur, Slovenya, San Marino, Surinam,  Sao Tome, Suriye, Tacikistan, Türkmenistan, Tunus, Türkiye, Ukrayna ve Vietnam’dır.

 

Bizi Arayın