0212 211 1616                            
                                           

WIPO PCT BAŞVURUSU

 Patent İşbirliği Anlaşması (Patent Cooperation Treaty) kapsamında 153 ülkede geçerli patent belgesi almak mümkün olabilmektedir. Türkiye Patent İşbirliği Anlaşması’nı 1 Ocak 1996 tarihinde imzalayarak taraf olmuştur. PCT sistemi kapsamında iki farklı şekilde başvuru yapılabilmektedir.

İlk olarak Türkiye’de Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yaptıktan sonra bir yıl içerisinde rüçhanlı olarak PCT başvurusunun yapılmasıdır. İkinci yol ise doğrudan PCT başvurunun yapılmasıdır. Bu sayede üye ülkelerin tümünde ya da sadece seçilen ülkelerde geçerli patent almak mümkün olabilmektedir.

Başvurular Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO) nezdinde gerçekleştirilmektedir. İlk başvuru tarihinden itibaren (varsa rüçhan tarihinden itibaren) 30 aylık süre içerisinde koruma talep edilen ülkelere ulusal patent başvurusu yapılabilmektedir.

Acar Patent olarak sisteme üye olan ülkelerin tümünde ya da seçilen ülkelerde geçerli patent alım süreçlerinde sizi yalnız bırakmıyoruz. PCT sistemi tarafından patent başvurularında hangi belgelerin talep edildiği, belgelerin hazırlanması ve sunulması, sürecin takibi gibi prosedürleri şahsınız ya da firmanız adına gerçekleştirebiliriz. Ayrıca firmamız tarafından sunulan profesyonel patent danışmanlık hizmetlerimizden istifade ederek çok daha hızlı bir şekilde patent belgesi alabilirsiniz.

 

Bizi Arayın