0212 211 1616                            
Yurt Dışı Marka Tescili Nedir

Yurt Dışı Marka Tescili Nedir

19 Temmuz 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Yurt Dışı Marka Tescili Nedir, Markanızı yabancı bir ülkede korumak istediğinizde o ülkede marka başvurusu yapmanız gerekir. Bunu yapmak için yapılan işleme yurt dışında marka tescili denir.

Yurt Dışı Marka Tescili Nedir? Yabancı bir ülkede ticari marka başvurusu yapmak, Amerika Birleşik Devletleri’nde başvuruda bulunmaya benzer. Ticari markanız hakkında, markanın adı, kullanıldığı mal veya hizmetler ve tescil ettirmek istediğiniz ülkeler gibi bazı temel bilgileri sağlamanız gerekecektir.

Ayrıca markanızın bir çizimini göndermeniz ve geçerli ücretleri ödemeniz gerekecektir. Başvuru, kayıt şartlarını karşılayıp karşılamadığına karar verecek olan bir sınav görevlisi tarafından incelenecektir. Eğer öyleyse, ticari markanız o ülkede tescil edilecektir. Herhangi bir itiraz varsa, ticari markanızın tescil ettirilebilmesi için bir yanıt vermeniz ve/veya ek bilgi sağlamanız gerekebilir.

Ticari marka, bir şirketin ürünlerini veya hizmetlerini diğerlerinden ayıran bir kelime, kelime öbeği, sembol veya tasarımdır. Ticari marka, bir ürün veya hizmeti tanımlayan bir ad, logo, slogan veya başka herhangi bir özellik olabilir. Federal yasa, başka bir şirketin ticari markasının izinsiz kullanılmasını yasaklar.

Marka tescili her zaman gerekli değildir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faydalar sunabilir: markanın izinsiz kullanımına karşı ülke çapında koruma; tescil ettirenin markaya ilişkin talebinin kamuoyuna duyurulması; ve ® sembolünü kullanma yeteneği.

Ticari markamı nasıl kaydettirebilirim? İlk adım, bir başkasının istediğiniz markayı kaydettirmiş olup olmadığını belirlemek için USPTO veritabanında bir arama yapmaktır.

Ticari marka koruması söz konusu olduğunda, ev gibisi yoktur. Yani, işiniz yurt dışına genişlemiyorsa ve diğer ülkelerdeki ticari markalarınızı korumanız gerekmiyorsa. Bu durumda, ticari markalarınızı bu ülkelerde de tescil ettirmeniz gerekir.

Uluslararası ticari marka tescili karmaşık bir süreç olabilir, ancak ticari markalarınızı birden fazla ülkede korumak istiyorsanız bunu yapmanız önemlidir. İlk adım, ticari markanızın uluslararası korumaya uygun olup olmadığını belirlemektir. Tüm ticari markalar uygun değildir, bu nedenle önce biraz araştırma yapmanız gerekir.

Ticari markalarınızın uygun olduğunu belirledikten sonraki adım, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) başvuruda bulunmaktır. Bu uygulama, ticari markalarınız ve tescil edilmesini istediğiniz ülkeler hakkında bilgiler içerecektir.

Marka Tescili Nedir

Ticari marka kaydı, ticari markanızı (USPTO) kaydetme işlemidir. Marka tescilinin amacı, markanın kamuya duyurulmasını sağlamak, tescil ettirene markanın ülke çapında münhasır kullanımını sağlamak ve tescil ettirene tecavüz davası açmasına izin vermektir.

Ticari marka tescili, bir ticari markanın (USPTO) tescil işlemidir. Marka tescilinin amacı, tescil ettirenin markanın mülkiyeti iddiasını kamuoyuna bildirmek ve tescil ettirene markanın ülke çapında münhasır kullanımını sağlamaktır.

Bir markanın tescil edilebilmesi için markanın ticarette kullanılması gerekir. Başvuru sahibi ayrıca, işaretin nasıl kullanıldığını gösteren bir numune sunmalıdır. USPTO, başvuruyu gözden geçirecek ve bir başkası daha önce benzer bir marka kaydettirmişse, bir itiraz bildirimi yayınlayabilir. Herhangi bir itiraz yoksa, USPTO bir kayıt sertifikası verecektir.

Yurt Dişi Birim Marka Tescil Tanıtım Desteği

Marka sahipleri, markalarına küresel koruma sağlamak için markalarını birden fazla ülkede tescil ettirmeye çalışıyor. Bununla birlikte, bir ticari markanın uluslararası alanda tescil edilmesi süreci karmaşık ve pahalı olabilir. Çeşitli kuruluşlardan uluslararası birim marka tescili promosyon desteği şeklinde yardım mevcuttur.

Bu kuruluşlar, belirli ülkelerde bir ticari markanın nasıl tescil ettirileceği hakkında bilgi sağlamaktan, dosyalama sürecinin kendisine yardımcı olmaya kadar geniş bir yelpazede yardım sağlayabilir. Bir kuruluşun desteğini kullanmak, bir ticari markanın uluslararası alanda tescil sürecini çok daha kolay ve daha ucuz hale getirebilir.

1. Birim marka tescili, işletmelerin farklı ülkelerdeki fikri mülkiyetlerini (IP) koruyabilecekleri bir süreçtir. Bu, bir ticari marka başvurusunun yapılması veya bir ticaret unvanının kaydedilmesi yoluyla yapılabilir.

2. Başkalarının aynı veya benzer markaları bu ülkelerde kullanmasını engelleme yeteneği ve bu ülkelerde fikri mülkiyet haklarını lisanslama veya satma yeteneği de dahil olmak üzere, bir birim markayı kaydettirmenin bir takım faydaları vardır.

3. Bununla birlikte, bir birim markanın tescili karmaşık ve zaman alıcı bir süreç olabilir ve işletmeler bunu kendileri yapmak için gerekli kaynaklara sahip olmayabilir. Promosyon desteğinin işe yarayabileceği yer burasıdır.

4. Promosyon desteği, birçok fikri mülkiyet hukuku firması tarafından sunulan ve işletmelerin birim markalarını birden fazla ülkede tescil ettirmelerine yardımcı olan bir hizmettir. Bu hizmet tipik olarak ticari marka aramaları, başvuruları dosyalama ve tescilleri sürdürme konusunda yardım içerir. Google baz alarak arama yapabilirsiniz.

Uluslararası Marka Ne Demek?

Uluslararası Marka Ne Demek?, Uluslararası marka adları, çeşitli farklı amaç ve hedeflerle ilişkilendirilebilir. İşletmelerin birden fazla dilde çalışmasına yardımcı olabilir ve kendi ülkeleri veya bölgeleri dışında faaliyet gösteren şirketler için bir kimlik duygusu sağlayabilirler. Günümüzün küresel ekonomisinde, satışları ve görünürlüğü artırmanın bir yolu olarak uluslararası marka isimlerine artan bir odaklanma söz konusudur.

Uluslararası Marka Tescili Nasıl Alınır?

Uluslararası Marka Tescili Nasıl Alınır?, Yabancı marka tescili, bir şirketin ürünleri için diğer ülkelerde tanınmasının bir yoludur. Yabancı ticari marka tescili için başvurular, ilgili devlet makamlarına yapılabilir ve genellikle çok sayıda evrak gerektirir.

Marka Tescili Nedir Ne Işe Yarar?

Marka Tescili Nedir Ne Işe Yarar?, Ticari marka tescili, şirketlerin bir ticari marka yayınlayarak fikri mülkiyetlerini korumalarına olanak tanıyan bir süreçtir. Bu koruma, tescilli veya tescilsiz markalar aracılığıyla sağlanabilir. Tescilli ticari markalar, PTO tarafından onaylanan ve tipik olarak tam bir ticari marka koruma rejimi ile korunan ticari markalardır. Tescilsiz markalar ise tam marka koruma rejimi ile koruma altına alınmamakta ve genellikle korumasız kalmaktadır.

Yurt Içi Marka Tescil Belgesi Nedir?

Yurt Içi Marka Tescil Belgesi Nedir?, Yerli ticari marka tescil sertifikası, başvuru sahibinin bir ticari markayı tescil ettirdiğini doğrulayan bir belgedir. Ticari markayı tescil ettirmesi gereken bir kişi, marka ve kullanımı hakkında bilgiler içeren bir ticari marka tescil başvurusunu doldurmalı ve sunmalıdır. Yurtiçi Ticari Marka Tescil Sertifikası (DTRC), markanın Patent ve Ticari Marka Ofisi’nde tescil edildiğini onaylar.


Leave a Comment

Bizi Arayın