0212 211 1616                            

YURT DIŞI MARKA TESCİLİ

Markaların tescil işlemleri, tescil edildikleri ülkede geçerli olmaktadır. Ülkemizde tescil edilen bir marka yalnızca Türkiye’de koruma altına alınmaktadır. Markanın yurt dışında, farklı bir ülkede de koruma altına alınabilmesi için o ülkede de tescil işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Ancak tüm dünyada geçerli bir tescil sisteminin olmadığını bilmelisiniz.

Yurt dışına ürün ihracı faaliyetlerinde bulunan firmalar için yurt dışı marka tescili işlemi son derece mühimdir. Peki, her ülke için ayrı bir tescil işlemi yapılması şart mı? Türkiye’nin faydalanabildiği toplu tescil sistemleri kapsamında tek bir tescil işlemi ile birden fazla sayıda ülkede markanın koruma altına alınabilmesi de mümkün olmaktadır. Türkiye’nin kabul ettiği ve faydalanabildiği uluslararası marka tescil sistemleri aynı zamanda yurt dışında da en çok tercih edilen sistemler olmaktadır.

Topluluk Markası Tescil Sistemi (CTM – Community TradeMark)

Topluluk markası tescil sistemi toplam 27 Avrupa Birliği ülkesini kapsamaktadır. Bir defa yapılan marka tescil işlemi bu ülkelerin tamamında geçerli olmakta, markanın  27 ülkede koruma altında olmasını sağlamaktadır. Bu tescil sisteminden faydalanmak için İspanya’nın Alicante kentinde yer alan Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’ne marka tescil başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Madrid Protokolü Tescil Sistemi

Madrid protokolü tescil sistemi ise  130’a yakın ülkeyi kapsamaktadır. Yapılan tek bir tescil işlemi ile bu protokol üyesi olan tüm ülkelerde markanın koruma altına alınması mümkün olmaktadır. İstendiğinde sadece seçilen ülkeler için koruma da sağlanabilmektedir. Bu tescil sistemi kapsamında marka tescil başvuruları WIPO (Dünya Fikri Haklar Organizasyonu) nezdinde gerçekleştirilmektedir. Başvuru işlemi sonrasında koruma istenen ülkeler için WIPO tarafından belgeler iletilmektedir. 18 ay içerisinde tüm ülkelerde marka tescilinin kabul edildiği ya da reddedildiğine dair bildirimde bulunmaktadır.

Afrika Ülkeleri Birliği Marka Tescili (OAPI)

OAPI, çoğunlukla Fransızca konuşulan 17 Afrika ülkesinin bir araya gelerek oluşturduğu ve merkezi Kamerun’da bulunan bir fikri mülkiyet kuruluşudur. Bu kurum kapsamında üye ülkeleri kapsayan marka tescil işlemi yapılabilmekte ve marka koruması tüm üye ülkelerde geçerli olmaktadır. Bu kapsamda tek bir yurt dışı marka tescil başvurusu yapılması yeterli olmaktadır. Ancak ulusal bazda marka hakkı elde edilemez. Çünkü tüm üye ülkeler, marka hukuku kapsamında tek bir devlet olarak kabul edilir.

Marka tescil başvurusunun olumlu ilerlemesi durumunda en az 9 ay ve en fazla 18 ay içerisinde marka tescili gerçekleştirilmektedir. Başvuru yayınlandıktan sonra 6 ay itiraz süresi bulunmaktadır. Marka tescil belgesi ise 10 yıl geçerli olmaktadır. Marka sahibi bu sürenin sonunda markanın yenilemesini yaparak koruma süresini uzatabilmektedir.

Afrika Ülkeleri Birliği marka tescil sistemine üye olan ülkeler şöyle sıralanabilir: Benin, Burkina Faso, Komorlar, Çad, Ekvator Ginesi, Fildişi Sahili, Gabon, Gine, Gine Bissau, Kamerun, Kongo, Mali, Nijer, Moritanya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Senegal ve Togo. Bu sistem kapsamında alınan marka tescil belgesi tüm bu ülkelerde geçerli olmaktadır.

Yurt Dışı Marka Tescili Kaç Şekilde Gerçekleştirilebilir?

Eğer markanızın yurt dışında da tescil belgesi ile koruma altına alınmasını istiyorsanız karşınıza 2 farklı yol çıkacaktır. Bunlar ülke bazında marka tescili için her ülkeye ayrı olarak marka tescil başvurusu yapmanız ya da bölgesel marka tescili yaparak birden fazla sayıda ülkede markanızı tescil ettirmenizdir.

Yurt Dışı Ulusal Marka Tescili

Bu yöntemi tercih etmeniz durumunda markanızın tescil edilmesini istediğiniz ülkeleri belirleyerek bu ülkelerin resmi birimlerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Her ülkenin marka tescili için farklı kriterleri, farklı yasaları ve farklı ücret talepleri olmaktadır. Aynı zamanda tescil ile edineceğiniz haklar da küçük de olsa değişimlere uğrayabilmektedir. Çünkü her ülkenin marka hukukunun farklı olabileceği unutulmamalıdır.

Eğer markanın tescil edinmek istendiği ülke sayısı 3 ila 5 arasında ise ulusal marka tescil başvurusu yapılması, kabul edilebilen bir tercih olabilir. Ancak 5’ten daha fazla sayıda ülkede markanızın koruma altına alınması talebiniz mevcut ise hem zaman hem de maliyet bakımından bölgesel marka tescil yönteminin tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır. Firmamız ile iletişime geçmeniz durumunda ülkelerin marka tescil süreçleri, marka tescil maliyetleri ve daha pek çok konuda bilgi edinebilir, onay vermeniz durumunda sizin adınıza başvurular firmamız tarafından yapılabilmektedir.

Yurt Dışı Bölgesel Marka Tescili

Onlarca ülke marka tescil işlemlerinin tek bir merkezden yapılabilmesi için işbirliği kurumları oluşturmuş ve kendi bünyelerinde tek bir merkez üzerinden marka tescilinin yapılması kararı almıştır. Bu doğrultuda çok sayıda yurt dışı marka tescil sistemi doğmuştur.   Yukarıda belirtilen bu 3 sistem özellikle en çok tercih edilenlerin başında gelmektedir. Ancak sadece 3 ülkeyi kapsayan BENELUX ( Belçika, Hollanda ve Lüksemburg) gibi bölgesel marka tescili yöntemleri de bulunmaktadır. Bunun gibi birkaç ülkenin bir araya gelerek oluşturduğu marka tescil sistemleri de bulunmaktadır. Önemli olan sizin markanızı hangi ülkelerde tescil ettirmek istediğinizdir. İşbirliği oluşumları genellikle aynı kıtada ya da aynı bölgede bulunan ülkelerin bir araya gelmesiyle doğduğundan bu marka tescil yöntemleri “bölgesel marka tescil” olarak adlandırılmaktadır.

Acar Patent olarak markanızın koruma altına alınmasını istediğiniz ülkeleri kapsayan bölgesel marka tescil sistemleri için başvurularınızı gerçekleştiriyor, işlemlerin takipçisi oluyor ve marka tescil belgenizi olası en kısa sürede almanızı sağlamaktayız. Firmamız ile iletişime geçmeniz durumunda yurt dışı marka tescil danışmanlık hizmetlerimizden de faydalanabilir, profesyonel bir hizmet sunan firmamızı marka vekiliniz olarak atayabilirsiniz.

Sitemiz içeriklerini daha detaylı ulaşmak için Google baz alarak site içeriğinde arama yapabilirsiniz.

Bizi Arayın