0212 211 1616                            
Yurt Dışı Patent Tescili Nedir

Yurt Dışı Patent Tescili Nedir

8 Eylül 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Yurt Dışı Patent Tescili Nedir ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Yabancı patent tescili, bir patentin yabancı bir ülkede dosyalanabileceği bir süreçtir. Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO), Uluslararası Kayıt Sistemi (IRS) aracılığıyla yabancı patentlerin dosyalanması için bir sistem sunmaktadır. Yabancı patent başvuru sahipleri USPTO’ya başvuruda bulunmalı, geçerli başvuru ücretini ödemeli ve patentlerini vermek istedikleri ülkeyi belirlemelidir. Başvuru yapıldıktan sonra USPTO, söz konusu ülkede dosyalama işlemine nasıl devam edileceğine dair bilgi sağlayacaktır. Başvuru sahibinin daha sonra süreçte kendilerine yardımcı olabilecek bir temsilci veya avukat bulması gerekecektir. Tüm başvurular tamamlandıktan sonra, yabancı patent o belirli ülkede kamu denetimi için yayınlanacaktır.

Yabancı Patent Tescili, bir yabancı patentin Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisine (USPTO) verildiği bir süreçtir. Bu sürecin amacı, başvuru sahibi Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı veya vatandaşı olmasa bile bir patentin korunmasına izin vermektir. Yabancı Patent Kaydı başvurusunda bulunmak için, bir mucit öncelikle bir USPTO dosyalama tarihi uzantısı almalıdır. Bir mucit USPTO başvuru tarihi uzatması aldığında, Yabancı Patent Kaydı için başvuruda bulunabilir. Başvuru, buluşun başlığı, başvurunun yapıldığı ülke ve başvuru sahibinin adı gibi yabancı patentle ilgili bilgileri içermelidir. Tüm bu bilgiler gönderildikten sonra USPTO inceleme sürecine başlayacaktır.

Yabancı patent tescili, buluş sahibi orada bulunmasa bile patentlerin yabancı bir ülkede dosyalanmasına izin verir. Yabancı patent tescili, kişinin kendi ülkesi dışında keşfedilen buluşları korumak için de kullanılabilir. Yabancı patent tescil süreci genellikle basittir ve birkaç ay içinde tamamlanabilir. Bir yabancı patent başvurusunda bulunmadan önce, buluşun mülkiyetinin kanıtlanması ve geçerli ücretlerin ödenmesi de dahil olmak üzere yerine getirilmesi gereken birkaç gereklilik vardır. Bir kez tescil edildiğinde, patentli buluş, herhangi bir yerli patentle aynı korumalardan yararlanacaktır. Yabancı patent tescili, yabancı bir ülkede patent başvurusunda bulunma sürecidir.

Yabancı patent tescilinin faydaları, yerli patentlere göre öncelik elde etme kabiliyetini ve önceki patentli buluşların neden olduğu zararlardan kaçınma potansiyelini içerir. Yabancı bir patentin tescil edilmesinin faydaları, patentin verildiği ülkeye bağlıdır. Japonya gibi bazı ülkelerde, yabancı bir patent başvurusunda bulunmak, yerli bir patent başvurusunda bulunmaya göre önemli avantajlar sağlayabilir. Buluşun halihazırda başka bir mucit veya hak sahibi tarafından korunmadığının doğrulanması ve ilgili makama başvuruda bulunulması da dahil olmak üzere yabancı patent başvurusu için gerekli olan birkaç adım vardır. Yabancı Patent Tescili pahalı olabilir ve hukuki yardım gerektirebilir, ancak yerli başvurulara göre önemli avantajlar sağlayabilir.

Yurt Dışı Patent Tescili Ne İşe Yarar

Yurt Dışı Patent Tescili Ne İşe Yarar ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Yabancı patent tescilinin amacı, buluşlarını Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) yerine yabancı bir hükümete sunan ülke içi mucitlere koruma sağlamaktır. Yabancı patent tescili, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok fayda sağlar:

  • Uluslararası pazarlara daha kolay erişim.
  • Yerli patentlemeden daha yüksek düzeyde koruma.
  • Buluşunuzun daha hızlı kovuşturulması.
  • Verilmiş bir patent alma olasılığının artması.

Yabancı patent almak için birçok neden vardır. Yabancı bir patent, buluş sahibinin yasal olarak korunmadığı ülkelerde koruma sağlayabilir. Aynı Patent Ofisi tarafından ele alınabileceğinden, yabancı patent başvuruları da genellikle ABD başvurularından daha hızlıdır. Son olarak, yabancı bir patentin alınması, avantajlı lisanslama fırsatlarına yol açabilir. Yabancı patent tescili, yabancı bir ülkede yapılan bir patent başvurusunun uluslararası toplumun görmesi için yayınlanabileceği bir süreçtir. Bu, diğer ülkelerin patentin geçerliliği ve potansiyel ihlal hakkında bir değerlendirme yapmasına izin verir. Yabancı patent tescili, patentin verildiği ülkede bulunmuyorsa buluş sahibine de koruma sağlayabilir.

Patent almak için, öncelikle ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine (USPTO) yerel bir başvuru yapılması gerekir. Başvuru yapıldıktan sonra, başvuruya bir başvuru tarihi atanır ve inceleme için kamuya açık hale gelir. USPTO daha sonra başvuruyu gözden geçirmek için bir denetçi atayacaktır. Başvuru, yenilik veya aşikar olmama gibi belirli gereksinimleri karşılıyorsa, USPTO bir patent verebilir. Bununla birlikte, bir başvuru sahibinin buluşlarını Amerika Birleşik Devletleri dışında korumak isteyebileceği birçok durum vardır. Bu, yabancı patent tescili yoluyla yapılabilir. Bir yabancı patent tescili, bir buluşa ilişkin fikri mülkiyet haklarına sahip olduklarını ve bunları uluslararası hukuk yoluyla korumayı amaçladıklarını bir mucit tarafından basitçe resmi bir beyandır. Kaydolduktan sonra, bir mucit, yasal işlemler veya lisans anlaşmaları yoluyla diğer ülkelerdeki haklarını uygulamak için adımlar atabilir. Google baz alarak arama yapabilirsiniz.


Leave a Comment

Bizi Arayın