0212 211 1616                            
Yurt Dışı Patent Tescili Nerelerde Kullanılır

Yurt Dışı Patent Tescili Nerelerde Kullanılır

8 Eylül 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Yurt Dışı Patent Tescili Nerelerde Kullanılır ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Yabancı patent tescili, buluşlarını başka ülkelerde korumak isteyen şirketler için değerli bir araçtır. Yabancı patent tescili, şirketlerin diğer ülkelerdeki buluşları için münhasır haklar elde etmesine ve rakiplerinden gelebilecek olası ihlallerden kaçınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, yabancı patent tescili, şirketlere yurtdışında ürün veya hizmet satarken değerli yasal koruma sağlayabilir. Yabancı bir patent tescil acentesi seçerken, acentenin sicilini ve patentinizi tescil ettirmek istediğiniz belirli bölgedeki uzmanlığını dikkate almak önemlidir. Ek olarak, kararınızı kesinleştirmeden önce yabancı bir patentin tescili ile ilgili süreci anlamak ve mümkün olduğunca fazla bilgi toplamak önemlidir. Yabancı Patent Tescili, fikri mülkiyetinizi korumanın ve yurtdışında ürün veya hizmet satarken yasal koruma elde etmenin etkili bir yolu olabilir.

Yabancı patent tescili, buluşunuzu yurtdışında korumanın önemli bir yoludur. Yabancı patent tesciline izin veren birçok ülke vardır ve her birinin kendi şartları vardır. Yabancı bir patent başvurusunda bulunmanın en yaygın nedenlerinden bazıları, fikri mülkiyet korumasının düşük olduğu veya hiç olmadığı ülkelerde koruma talep etmek, buluşunuzu başka ülkelerde patent başvurusunda bulunmuş olabilecek rakiplerden korumak ve pazarlamayı planladığınız diğer ülkelerdeki yasal gereklilikleri yerine getirmektir. ürününüz. Yabancı bir patent başvurusunda bulunmadan önce, başvuruda bulunmak istediğiniz ülkenin gerekliliklerini gözden geçirdiğinizden emin olun. Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO), Elektronik aracılığıyla elektronik olarak yapılan başvuruları kabul eden tüm uluslararası patent ofislerinin bir listesini derlemiştir. Dosyalama Sistemi (EFS).

Yabancı patent kaydının yardımcı olabileceği birkaç yer vardır. Bir şirket, kendi ülkesi olmayan bir ülkede patenti varsa veya buluşunu başka ülkelerde korumak istiyorsa, yabancı patent başvurusunda bulunmak isteyebilir. Yabancı bir patent başvurusunda bulunmanın başka bir şirketin patentinizi ihlal etmekten kaçınmasına yardımcı olabileceği zamanlar da vardır. Son olarak, buluşunuzun geçerliliğini başka bir ülkede kanıtlamanız gerekiyorsa, yabancı patent tescili faydalı olabilir. Yabancı Patent Tescili bir dizi farklı durumda faydalı olabilir. Örneğin, buluşunuzu başka bir ülkede korumak istiyorsanız veya fikri mülkiyet haklarınızı ihlal etmeden başkalarının buluşunuzu kullanmasına izin vermek istiyorsanız. Yabancı Patent Kaydı, yabancı bir ülkede patent başvurusu yaparken de yardımcı olabilir.

Yabancı Patent Kaydı kullanırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta vardır: ilk olarak, kayıt yaptığınız ülkenin onaylı bir MPN sağlayıcısı olduğundan emin olun. İkinci olarak, patent ofisinin yabancı patentleri kabul ettiğini doğrulayın. Son olarak, başvurunuzla birlikte gerekli tüm belgelerin sunulduğundan emin olun.

Yurt Dışı Patent Tescilinin Avantajları Nelerdir

Yurt Dışı Patent Tescilinin Avantajları Nelerdir ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Yabancı patent tescili, mucitlere ve şirketlere çeşitli avantajlar sunmaktadır. Buluş sahipleri için yabancı patent tescili, verilen patentin boyutunun yanı sıra patent alma olasılığını da artırabilir. Yabancı patent tescili aynı zamanda kişinin buluşunu uluslararası düzeyde korumada daha fazla esneklik sağlar. Şirketler için yabancı patent tescili, diğer şirketlerin sahip olduğu patentlere erişim sağlayarak rekabet avantajı sağlayabilir. Ek olarak, yabancı patent tescili, şirketin fikri mülkiyetinin rakipler tarafından ihlal edilmekten korunmasına yardımcı olabilir.

Yabancı patent tescili, yerli patent tesciline göre çeşitli avantajlar sunar. Birincisi, yabancı patentlerin elde edilmesi yerli patentlerden daha kolaydır. İkincisi, yabancı patentler, yerli patentlerden daha fazla ülkede verilebilir. Üçüncüsü, yabancı patent başvuruları genellikle yerli patent başvurularından daha hızlı işlenir. Dördüncüsü, yabancı patentler, yerli patentlerden daha fazla yargı alanında korunabilir.

Beşincisi, yabancı patent koruması genellikle yerli patent korumasından daha uzundur. Altıncısı, yabancı bir patentin alınmasıyla ilgili ücretler, genellikle bir yerli patentin alınmasıyla ilişkili ücretlerden daha düşüktür. Yedincisi, bir yabancı patenti üçüncü şahıslara karşı ihlal edenlere karşı uygulamak için gereken süre, genellikle, üçüncü şahıslara karşı ihlalde bulunanlara karşı bir yerli patenti uygulamak için gereken süreden daha kısadır. Sekizincisi, yabancı bir Patentin alınması, buluş sahibine belirli bir süre için (genellikle hibe tarihinden itibaren 20 yıl) buluşta münhasır haklar verir.

Yabancı Patent Tescili, mucitlere ve işletmelere birçok avantaj sunmaktadır. Birincisi, patent almanın daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir yolu olabilir. İkincisi, yabancı patentler dünyadaki çoğu ülkede tanınmaktadır. Bu, onları fikri mülkiyetlerini yurtdışında korumak isteyen şirketler için önemli bir varlık haline getiriyor. Üçüncüsü, yabancı patentler, yerli patent başvurularıyla sağlanamayan bir koruma düzeyi sağlayabilir. Dördüncüsü, yabancı patent başvuruları genellikle yerli başvurulardan daha hızlı işleme alınır. Beşincisi, yabancı patent başvuruları, yerli başvurulardan daha ucuz olabilir. Altıncısı, Patent ve Ticari Marka Ofisine (PTO) geçici olmayan bir başvuruda bulunmaya gerek yoktur. Son olarak, yabancı bir patent başvurusu ile ihlal meydana gelirse, buluş sahibi patentin uluslararası tanınırlığı nedeniyle diğer ülkelerde daha güçlü yasal haklara sahip olabilir. Google baz alarak arama yapabilirsiniz.

Yurt Dışı Marka Tescil Nedir?

Yurt Dışı Marka Tescil Nedir?,  ticari marka tescili, bir şirketin adını ve diğer tanımlayıcı markalarını  Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (PTO) kaydettirebileceği bir süreçtir. PTO daha sonra şirkete markanın tescilli olduğunu gösteren bir “ticari marka sertifikası” verir.
Yabancı marka tescili, şirketlerin tüm marka sürecinden geçmek zorunda kalmadan aynı markaları farklı ülkelerde kullanmalarına olanak tanır. Ek olarak, şirketlerin orijinal olarak kendilerine ait olmayan ticari markaları kullandıkları için dava açılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Patent Hangi ülkelerde Geçerli?

Patent Hangi ülkelerde Geçerli?, Patent hangi ülkelerde geçerlidir?
Her ülkenin kendi patent verme sistemi olduğu için bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Ancak birçok kişi, patentin çoğu ülkede geçerli olduğuna inanıyor.

Bir ülkede Alınan Patent Tüm Dünyada Geçerli Midir?

Bir ülkede Alınan Patent Tüm Dünyada Geçerli Midir?, Araştırma şirketi IMS tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, bir ülkede alınan bir patentin genellikle diğer ülkelerde geçerli olduğunu ortaya koydu. Çalışma, 190’dan fazla ülkeden yayınlanmış patentleri analiz etti ve bir patentin, sınırları ne olursa olsun herhangi bir ülkede neredeyse her zaman geçerli olduğunu buldu. Bu, patenti kullanmak için kayıtlı olmasanız bile, dil ve yasal sistemdeki farklılıklara rağmen diğer ülkelerde hala geçerli olduğu anlamına gelir.


Leave a Comment

Bizi Arayın