0212 211 1616                            

Yurt dışı Patent Tescili

 

Türkiye’de patent tescili işleminin gerçekleştirilmesi ile elde edilen haklar sadece ülkemiz sınırları içerisinde geçerlidir. Eğer farklı bir ülkede de koruma talebi varsa, söz konusu ülkenin prosedürüne uygun olarak patent başvurusu yapılması gerekir. Yurt dışı patent işlemleri ile patentin yurt dışında da koruma altına alınması mümkün olmaktadır.

Yurt dışı patent tescil işlemleri iki farklı şekilde yapılabiliyor. Bunların ilki patent alınmak istenen ülkenin resmi patent başvuru ofisine patent başvurusunun yapılmasıdır. Bir diğer yöntem de çok sayıda ülkenin bir araya gelerek oluşturdukları uluslararası patent sisteminden faydalanmaktır. Bu sistem tek bir başvuru işlemi ile çok sayıda ülkede patentin geçerli olmasını sağlamaktadır.

 

Uluslararası alanda geçerli olan patent sistemlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Patent İşbirliği Anlaşması (PCT) – Avrupa Patent Sözleşmesi (EP) – Avrasya Patent Sistemi (EAPO)- Afrika Bölgesel Fikri Haklar Organizasyonu (ARIPO)

Bu sistemler ile patent başvurusu yapmak, birden fazla ülkede patent alma sürecinde maliyetleri ciddi oranda düşürmektedir. Aynı zamanda daha kısa sürede patent alımı da mümkün olabilmektedir.

Yurt dışı patent alma işlemlerinde kolaylıklar sağlayan bu sistemler arasında Türkiye’nin de üye olduğu sözleşmeler bulunmaktadır. Acar Patent olarak uzun yıllardır pek çok yurt dışı patent alma işlemini başarıyla gerçekleştirdik. Firmanız ya da şahsınız adına gerçekleştireceğiniz patent alma başvurularını tarafınız adına ekiplerimiz gerçekleştirebilmektedir.

Daha doğru bir prosedür ile daha kısa sürede patent alma işlemlerinizi tamamlayabiliriz. Firmamız ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Arayın