0212 211 1616                            
Marka Tescili

Marka Tescili

29 Nisan 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Marka tescili, ticari rekabette en önemli yatırımınız olacaktır. Marka, müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetlerin kalitesinin ve yarattığınız farklılığın en önemli sembolik göstergesidir. Şirketlerin büyüklüğü ve var olan maddi imkânlarından çok, markalarının değerleriyle ölçülür. Markalaşma karlılığı artırmanın en etkili ve en hızlı yoludur. Bunun ile birlikte marka stratejisinin temelini “Marka tescili” oluşturur. Taklit eden kişi veya kuruluşların haksız rekabeti önlemek için bir ön koşul adı olarak geçmektedir. Tescil almanız birçok yönde sizlere avantaj sağlar.

Marka Tescil Süreci

Marka tescil süreci hakkında bilgilendirme yapacağız. Tescil başvurunuz aynı iş günü içerisinde uzman ekiplerimiz tarafından çevrimiçi hale getirilecektir. İsim tescil işlemi kurum tarafından dosyalama tarihi, saati ve dakikasına uygun olarak işlenir.

Marka başvurusunun gerçekleştiğine dair resmi yazı başvuru sahibine iletilmektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu, hemen hemen 3 ay boyunca uygulanan markanın ön incelemesini yapar. İncelemeden sonra uygun olan markalar resmi marka bülteninde yayınlanır.

Bültende yayınlanan markaya itiraz olmaması halinde 2 Ay içinde tescile ilişkin karar verilir. Tescil kararını veren marka belgesinin ücretinin ödenmesi ile markanın tescil işlemi tamamlanarak marka tescil belgesi düzenlenir.  Bir marka başvurusu ve tescil işlemini başlatmak için Google üzerinden sitemize ulaşın.

Marka Tescil Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Marka tescili başvurusu için gerekli olan belgeler vardır. Bu belgeler kesinlikle doğru ve eksiksiz olmalıdır. Başvurunuzun gerçekleşmesi esasında bu belgelere dayanır. Belgelerin sağlanamaması durumunda marka tescil başvurunuz gerçekleşmez. Bu belgelerin neler olduğunu sizlere aktaracağız.

Eğer marka tecili başvurunuz şahıs için yapılacaksa lazım olan belgeler şunlar olur;

  • Vekaletname
  • Sözleşme
  • Kimlik fotokopisi
  • Firmanıza ait olan bir logo
  • Marka tescil başvuru ücretinin ödenmiş olduğuna istinaden banka dekontu

Marka tescili başvurusu tüzel kişiler ile de yapılmaktadır. Marka başvurusu tüzel kişilik adına yapılacak belgeler ise şunlardır;

  • Sözleşme
  • Vekaletname
  • Vergi levhası fotokopisi
  • Firmanıza ait bir logo
  • Marka tescil başvuru ücretinin ödenmiş olduğuna istinaden banka dekontu.

Marka Tescili Ne Demek?

Marka Tescili Ne Demek?, Pazarlama söz konusu olduğunda, hiçbir şey marka tescilinden daha önemli değildir. İyi tescillenmiş bir marka, müşteri çekmenize, rakip saldırılarından kaçınmanıza ve web sitenize veya ürününüze trafik çekmenize yardımcı olacaktır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır Kısaca?

Marka Tescili Nasıl Yapılır Kısaca?, Marka tescili, başvuru sahibinin marka koruması için talepte bulunmasıyla başlayan bir süreçtir. Marka ofisi, talebi inceledikten sonra başvurunun onaylanıp reddedilmeyeceğine karar verecektir. Onaylanırsa, başvuru sahibine bir ticari marka lisansı verilecektir. Reddedilirse, ticari marka ofisi, başvurunun neden reddedilmesi gerektiğine inandığına dair gerekçeler sunacak ve bir itiraz süreci başlatılabilecektir.

Marka Tescili Nedir Ne İşe Yarar?

Marka Tescili Nedir Ne İşe Yarar?, Ticari marka tescili, bir ticari marka sahibinin izinleri olmadan markasını koruyabileceği bir süreçtir. Markasını tescil ettirerek, markanın başkaları tarafından izinsiz olarak ürün veya hizmetlerle bağlantılı olarak kullanılmasını engelleyebilirler. Ayrıca markasını tescil ettirerek müşterilerin markayı kullanan firma veya ürün hakkında bilgi bulmasını kolaylaştırabilirler.

Marka Tescili Için Ne Gerekli?

Marka Tescili Için Ne Gerekli?, Ticari markalar Türk Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (TPTO) tescillidir. TPTO, başvurunuzun tam sayfa olarak sunulması, bölge ofisi ziyareti ve başvurunuzun bir fikri mülkiyet görevlisi tarafından incelenmesi dahil olmak üzere ticari marka kaydı için çeşitli gereksinimler sağlar.


Leave a Comment

Bizi Arayın