0212 211 1616                            
Tasarımlarda Koruma Nasıl Sağlanır

Tasarım Tescili

2 Mayıs 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Tasarım tescili daha önce kamuya açıklanmayan yenilik ve ayırt etme gerekliliklerini karşılayan tasarımları kullanma hakkının tasarım sahibine ait olmasını sağlayan kayıt işlemidir.6769 Sayılı Kanuna göre bir tescil edilebilmesi için yenilik ve ayırt edici özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bir tasarımı diğeriyle karşılaştırırken, tasarımlar yalnızca küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorsa aynı kabul edilir.

Tasarım Tescili Ne Demek?

Tasarım tescili ne demek sorusunun cevabını bu yazımızda alacaksınız. Tasarım; çizgi, şekil, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları tarafından algılanan çeşitli unsurlardan veya özelliklerden oluşan bir ürünün tamamı veya bir parçası veya bir bütün olarak tanımlanır.

Teknoloji, kalite ve fiyat açısından benzer ürünler, 21. asırlık müşteri kitlesi ile tasarımların farklılıkları ve estetik özellikleriyle bir rekabet aracı işlevini görür. Katma değeri olan ürünlerin tasarım yoluyla üretilmesi ve farklılaştırılması da markalaşmanın bir temelidir.

Tasarım Tescili Nasıl Yapılır?

Tasarım tescili nasıl yapılır sorusu ile aklınız karıştıysa, mutlaka yazımızın devamını okuyun. Tüm tasarım başvuruları, Türk Patent ve Marka Kurumu sistemi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Bir tescil için başvuru, tescilli bir ticari marka veya patent vekili aracılığıyla ajansa sunulabilir. Başvuru ile aynı gün müvekkilimize başvurunun yapıldığını teyit eden belgeler sunulacaktır.

Kayıt başvurusunda hem başvuru sahibinin adı, hem de tasarımcının adı belirtilmelidir. Sadece gerçek insanlar tasarımcı olabilir. Dolayısıyla başvuru sahibi tüzel kişi ise, başvuru sahibi ve tasarımcı farklı kişilerdir.

Bu durumda, başvuru sahibi tasarımcıdan başvuru hakkını nasıl aldığını belirtmelidir (örneğin, hizmet ilişkisi). Bununla birlikte uygulamada tasarımcının adının gizli kalması, yani yayınlanmaması da gerekebilir.

Tasarım tescili ne kadar sürer?

Tasarım tescili ne kadar sürer sorusunun cevabı yaklaşık 8 aydır. Endüstriyel tasarımları kaydederken, başvuru sahibi birkaç başvuru sahibinin yanı sıra gerçek veya tüzel kişi olabilir. Tasarım başvurusu aynı gün tarafımızdan online olarak gönderilecektir. Dosyalama tarihinden itibaren tasarım korunur.

Bundan sonra, tasarımın şekli incelenir. Tasarım başvurusunun gerekli şartları karşıladığı tespit edilirse tescil edilir. Endüstriyel tescil Endüstriyel Bülteninde yayınlanacaktır.6 Aylık yayın sürecinden sonra tescil belgesi düzenlenir.3. yayın süresi boyunca bu kayıda karşı insanlar itiraz edebilir. Bunlardan daha fazla yararlanabilmek için Google baz alarak acarpatent sitemize bakabilirsiniz.


Leave a Comment

Bizi Arayın